Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÖVBE VE BAĞIŞLAMA 12.SINIF 2.ÜNİTE. 12.2. Ünite: Tövbe ve Bağışlama / Konular 1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır 2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÖVBE VE BAĞIŞLAMA 12.SINIF 2.ÜNİTE. 12.2. Ünite: Tövbe ve Bağışlama / Konular 1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır 2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme."— Sunum transkripti:

1 TÖVBE VE BAĞIŞLAMA 12.SINIF 2.ÜNİTE

2 12.2. Ünite: Tövbe ve Bağışlama / Konular 1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır 2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme Erdemidir 3. Allah Bağışlayıcıdır, Bağışlayanı Sever 4. Bağışlama Bireysel ve Toplumsal Hoşgörünün Temelidir 5. İyilikler Kötülükleri Giderir

3 3 12.2. Ünite: Tövbe ve Bağışlama / Kazanımlar 1. Kendisinin de hata yapabilen bir varlık olduğunun farkına varır. 2. Hatasından dönmenin bir erdem olduğunu kavrar. 3. Tövbe ve bağışlama eylemlerinin tamamen kendi iç dünyası ile ilgili olduğu sonucuna varır. 4. Tövbe yoluyla iç dünyasını Allah’a nasıl açacağını fark eder. 5. Tövbe etmesinin her zaman ve her yerde mümkün olduğunu fark eder. 6. Tövbe ve bağışlamanın sevgi temelli bir eylem olduğunu fark eder. 7. Tövbe ve bağışlamanın Allah’a, insanlara ve bütün varlıklara karşı sevgi ve yakınlık kazandıracağı sonucuna varır. 8. Bağışlamayı başaran bireylerin oluşturduğu bir toplumda, hoşgörünün hâkim olacağını fark eder. 9. Tövbe ve bağışlamanın verdiği huzur ve mutluluk duygusunu yaşar. 10. İyiliklerin kötülükleri giderdiğini fark ederek güzel davranışlar geliştirir. 11. Tövbe ile ilgili ayet ve hadisleri araştırarak sınıfta arkadaşlarıyla paylaşır.

4 4 Üniteye Hazırlık  Özür dilerken veya sizden özür dilenirken neler hissedersiniz?  Özür dilemek insanda bir eksiklik meydana getirir mi neden?  “Özür dilemek bir erdemdir” sözünü açıklayınız.  Sizden özür dileyen bir arkadaşınızı affetmeniz olumsuz bir sonuç doğurur mu?  Allah’a özür dilemek ile insanlardan özür dilemek arasında bir fark var mıdır?

5 5 Şarkı Dinliyoruz Hatasız Kul Olmaz Orhan Gencabay

6 1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır  İnsan doğuştan günahsız ve temiz olarak dünyaya gelir.  İnsanın iyiyi ve kötüyü seçme özgürlüğü vardır.  İnsanın günah işleme potansiyeli vardır.

7 7 İnsanın işlediği günahtan pişman olup vazgeçme ve af dileme fırsatı vardır.

8 Her insan hata eder. Hata edenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir (Hz.Muhammed S.A.V)

9 9 İlk insan Hz. Adem ve eşi Havva’nın hatası, tövbesi ve bağışlanmaları

10 Bakara 35 Ve (sonra,) “Ey Âdem,” dedik: “Sen ve eşin bu bahçeye yerleşin ve orada dilediğinizden serbestçe yiyin; ancak bir tek şu ağaca yaklaşmayın ki zalimlerden olmayasınız”.

11 [Şöyle ki:] Biz meleklere, “Âdem'in önünde yere kapanın!” dediğimiz zaman, İblis'in dışında, onların hepsi yere kapandı; (İblis bunu yapmaya) yanaşmadı; ve bunun üzerine Âdem'e: “Ey Âdem!” dedik, “Gerçek şu ki, bu senin ve eşinin düşmanıdır; öyleyse, dikkat edin, sizi (bu) hasbahçeden çıkarıp da seni bedbaht kılmasın. (Ta-ha 116 -117)

12 Bunun üzerine, Şeytan, onlara, [o ana kadar] farkında olmadıkları çıplaklıklarını göstermek amacıyla fısıldayıp: “Rabbinizin sizi bu ağaçtan uzak tutması, yalnızca, siz ikiniz melekler [gibi] olmayasınız ya da sonsuza kadar yaşamayasınız diyedir” dedi.(Araf 20)

13 Ama Şeytan orada ikisini de yoldan çıkardı ve böylece sahip oldukları konumu yitirmelerine sebep oldu. Bu yüzden Biz: “Buradan çıkıp gidin, (bundan sonra) birbirinize düşman olarak yaşayın ve yeryüzünü bir müddet için mesken edinip orada geçiminizi sağlayın!” dedik. (Bakara 36)

14 O ikisi: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize yazık ettik; bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, hiç şüphesiz, kaybedenlerden olacağız!” dediler. (Araf 23)

15 Derken Âdem Rabbinden [yol gösterici] sözler aldı. Ve (Allah) o'nun tevbesini kabul etti: çünkü yalnız O'dur tevbeleri kabul eden, rahmet dağıtan. (Bakara 37)

16 2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme Erdemidir “Ancak tevbe edenler, dürüst ve erdemlice yaşayanlar, Allaha sımsıkı sarılanlar ve yalnız Ona yürekten inanıp bağlananlar hariç: Zira bunlar müminlerle birlikte olacaklardır ve zamanı geldiğinde Allah bütün müminlere büyük bir mükafat bahşedecektir.” (Nisa 146)

17 17 Kim (bu) haksiz davranışından sonra tövbe eder ve durumunu düzeltirse şüphesiz Allah onun tövbesini kabul eder. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Maide 39)

18 18 TÖVBETÖVBE Farkında olmaktır Geriye dönmemektir Kurtuluştur Onarmaktır Kararlılık Arınmaktır

19 19 "Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez: Kişinin yaptığı her iyilik kendi lehinedir, her kötülük de kendi aleyhine." "Ey Rabbimiz! Unutur veya bilmeden hata yaparsak bizi sorgulama!" "Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yükler yükleme! Ey Rabbimiz! Güç yetiremeyeceğimiz yükleri bize taşıtma!" "Ve günahlarımızı affet, bizi bağışla ve rahmetini yağdır üstümüze! Sen Yüce Mevlamızsın, hakikati inkar eden topluma karşı bize yardım et!” (Bakara 286)

20 Tövbenin Aşamaları: 1. Yapılan hata veya günahın farkına varmak, kabul etmek. 2. Pişman olmak, yanlış yaptım, keşke yapmasaydım demek. 3. Allah’tan af dilemek. 4. Bir daha yapmamaya gayret edeceğine dair Allah’a söz vermek.

21 21 De ki: "(Allah şöyle buyuruyor:) Ey kendilerine karşı haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin: Allah bütün günahları bağışlar; çünkü yalnız O, çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır!” (Zümer 53) 3. Allah Bağışlayıcıdır, Bağışlayanı Sever

22 Tövbe samimi olmalıdır.

23 “Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez. Yükü (günahı) ağır gelen kimse onu taşımak için (başkasını) çağırsa, bu çağırdığı akrabası da olsa, onun yükünden bir şey yüklenmez…” (Fatır 18)

24 Tövbe hakkında bilinmesi gerekenler: 1. Tövbe yalnızca Allah’a edilir. Bir insan veya varlığı aracı kabul etmek kesinlikle yanlıştır, 2. Her zaman ve her yerde tövbe edilebilir, 3. Tövbemizi bozsak bile samimi olarak yeniden Allah’tan af dileyebiliriz, 4. Allah samimi olarak tövbe edenin tövbesini kabul eder, ancak kul günah işlememe konusunda gayret göstermelidir. 1. Tövbe yalnızca Allah’a edilir. Bir insan veya varlığı aracı kabul etmek kesinlikle yanlıştır, 2. Her zaman ve her yerde tövbe edilebilir, 3. Tövbemizi bozsak bile samimi olarak yeniden Allah’tan af dileyebiliriz, 4. Allah samimi olarak tövbe edenin tövbesini kabul eder, ancak kul günah işlememe konusunda gayret göstermelidir.

25 Cinali Günah ve Sorumluluk Allah İnsan Namaz kılmadı İftira etti -a karşı sorumludur Tövbe etmelidir -a -a karşı sorumludur Hakkını ödemeli ve helallik almalıdır -a

26 Cinali Günah ve Sorumluluk Allah İnsan Namaz kılmadı İftira etti -a karşı sorumludur Tövbe etmelidir -a -a karşı sorumludur Hakkını ödemeli ve helallik almalıdır -a

27 27 4. Bağışlama İnsanı Yüceltir “Her kim sabreder ve kusurları affederse, işte onun bu hareketi, yapmaya değer davranışlardandır.” (Şura 43)

28 28 “(Resûlüm!) Sen af yolunu tut, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir.” (Araf 199) Bağışlama İnsanı Yüceltir

29 Yaratılanı hoşgör, Yaratandan ötürü.” Yunus Emre

30 4. Bağışlama Bireysel ve Toplumsal Hoşgörünün Temelidir. Her yerde hoşgörü  Ailede  Okulda  Çarşı-pazarda  İşyerinde  Toplu taşıma araçlarında

31 31 “Ve (ey Peygamber,) senin izleyicilerine yumuşak davranman, Allah'ın rahmetinin bir eseriydi. Zira, eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, doğrusu senden koparlardı. Artık onları bağışla ve affedilmeleri için dua et…” (Al-i İmran 159)

32 5. İyilikler Kötülükleri Giderir  Yüce Allah iyiliği emretmiş, kötülüğü de yasaklamıştır.  Ayrıca; iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak Müslümanlara farz kılınmıştır.

33 İyil ik Paylaşma ktır Yararlı olmaktır Saygılı olmaktır Mutlu etmektir Hoşgörül ü olmaktır Merham et etmektir

34 SORULAR VE CEVAPLAR… ? Soru: Tövbe niçin yapılır? Cevap: Günahlardan arınmak için. Soru: Günahlardan arınmak için ilk önce ne yapmalı? Cevap: Hata yaptığını anlamak ve kabul etmek. Soru: Tövbenin geçmiş ve gelecekle ilgili faydaları kısaca nelerdir? Cevap: Geçmiş günahların affına vesile olur, gelecekte günah işlemekten alıkoyar. Soru: Tövbe gelecekte günah işlemekten nasıl alıkoyar? Cevap: İnsan bir hata yapma durumundayken “daha önce bundan pişman olmuş ve Allah’tan af dilemişken şimdi tekrar aynı hatayı yapmamalıyım diyebilir. Soru: Tövbe niçin yapılır? Cevap: Günahlardan arınmak için. Soru: Günahlardan arınmak için ilk önce ne yapmalı? Cevap: Hata yaptığını anlamak ve kabul etmek. Soru: Tövbenin geçmiş ve gelecekle ilgili faydaları kısaca nelerdir? Cevap: Geçmiş günahların affına vesile olur, gelecekte günah işlemekten alıkoyar. Soru: Tövbe gelecekte günah işlemekten nasıl alıkoyar? Cevap: İnsan bir hata yapma durumundayken “daha önce bundan pişman olmuş ve Allah’tan af dilemişken şimdi tekrar aynı hatayı yapmamalıyım diyebilir.

35 35 Gel, gel, ne olursa ol,gel ! Kafir de,Mecusi de,puta tapar olsan da gel Bizim bu dergahımız,umutsuzluk dergahı değildir. Yüz bin kez tövbeyi bozmuş olsan da gel ! MEVLANA


"TÖVBE VE BAĞIŞLAMA 12.SINIF 2.ÜNİTE. 12.2. Ünite: Tövbe ve Bağışlama / Konular 1. İnsan Hata Yapabilen Bir Varlıktır 2. Tövbe Hatadan Dönme ve İyiye Yönelme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları