Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOPLAMA TOPLAMA KUTUSU Kesirlerle toplamayı hatırlayalım. +

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOPLAMA TOPLAMA KUTUSU Kesirlerle toplamayı hatırlayalım. +"— Sunum transkripti:

1

2 TOPLAMA TOPLAMA KUTUSU Kesirlerle toplamayı hatırlayalım. +

3 TOPLAMA MAKİNESİ

4 LÜTFEN PAYDALARINI EŞİTLEYİP TEKRAR DENEYİNİZ

5 TOPLAMA MAKİNESİNE KULAK VERELİM TOPLAMA MAKİNESİ Benim çalışabilmem için mutlaka verilen rasyonel sayıların paydası eşit olmalı. Payları toplar pay olarak alır, ortak paydayı payda yaparım. Payları toplarken, tam sayılarla toplama işleminin tüm prensiplerini aynen kullanırım. Unutmayın ki pay ve payda aslında birer tam sayıdır.

6 Sonuç: Rasyonel sayılarla toplama yaparken ilk olarak paydaların eşit olması gerekir. Eğer eşit değillerse genişletme veya sadeleştirme yoluyla eşitleme yapılır. Eşit paydalı rasyonel sayılar toplanırken paylar toplanır pay olarak alınır, ortak payda, payda olarak alınır. Elde edilen sayı toplamı verir. Payları toplarken tam sayılarla toplama işleminde bildiklerimizi kullanırız.

7 ÇARPMA Kesirlerle çarpmayı hatırlayalım. Şimdi in ünü bulalım. Görüldüğü gibi in ü bütünün ine karşılık gelir. Burada alınan parça sayısı (pay) 2’ye katlanırken bölünme sayısı (payda) 3’ e katlanmıştır. Buradaki durum bizi çarpma işlemine götürür. Rasyonel sayılarla çarpma yaparken pay ile pay çarpılıp pay olarak, payda ile payda çarpılıp payda olarak alınır. Bu işlemi yaparken tam sayılardaki çarpma işleminde işaret sisteminin gereği yerine getirilir. Kesirlerde çarpma yaparken sadeleştirmeye özen gösterdiğimiz şekilde rasyonel sayılarda da özen gösterilmelidir.

8 ÖRNEK: Burada sadeleştirme yapmak için paydaki sayılarla, paydadaki sayıların içinde ortak böleni göremezsek her bir sayıyı asal çarpanlarına ayırmak suretiyle ortak bölenleri yakalayabiliriz. 54 27 9 3 1 2 3 3 3 35 7 1 5 7 14 7 1 2 7 6 3 1 2 3 30 15 5 1 2 3 5 12 6 3 1 2 2 3 - + +

9 ÖRNEK:

10 Rasyonel Sayılarda Çarpma İşleminin Özelikleri Rasyonel sayılarla çarpma işlemindeki özelikler tam sayılarla çarpmayla aynıdır. Ancak burada ek olarak bir rasyonel sayının çarpmaya göre tersinden söz edeceğiz: Çarpımları 1 (Etkisiz Eleman) olan iki rasyonel sayı çarpmaya göre birbirinin tersidir. Çarpmaya göre tersi

11 BÖLME Bölme işlemi çarpma ile aynı mantığa sahiptir. Yani pay ile pay bölünüp pay olarak, payda ile payda bölünüp payda olarak alınır. ÖRNEK: Bu işlemde 1. terimi aynen yazıp ikinci terimin çarpma işlemine göre tersini alarak çarpma yaparsak: ÖRNEK:

12


"TOPLAMA TOPLAMA KUTUSU Kesirlerle toplamayı hatırlayalım. +" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları