Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar ve Sağlık İLKÖĞRETİM. Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yanlış kullanımıyla oluşabilecek sağlık problemlerine dikkat etmemiz gerekir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar ve Sağlık İLKÖĞRETİM. Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yanlış kullanımıyla oluşabilecek sağlık problemlerine dikkat etmemiz gerekir."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar ve Sağlık İLKÖĞRETİM

2 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yanlış kullanımıyla oluşabilecek sağlık problemlerine dikkat etmemiz gerekir. Bu yüzden bilgisayar kullanımıyla ilgili birkaç önemli noktaya bakalım.

3 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Göz Sağlığı: 15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalı.

4 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Göz Sağlığı:

5 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Göz Sağlığı: Işık monitöre dik açıyla gelmemelidir. Parlama ve yansımalar engellenmelidir.

6 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Göz Sağlığı: Monitörün Üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir.

7 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Göz Sağlığı: Ekrandan 45-75 cm. uzakta oturmalı

8 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Ayrıca sırtımız desteklenmelidir.

9 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltukta oturulmalıdır.

10 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı:

11 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Kollar yatay ve biraz Daha yukarıda olmalıdır.

12 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Klavyede yazı yazarken klavyenin üzerine dayanmamalı, aşağı, yukarı veya yanlara bükülmemelidir

13 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Dirsek ve eller düz bir çizgide olmalıdır..

14 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Omuzlar rahat Bırakılmış olmalıdır.

15 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Bacakların üst kısmı yatay olmalıdır.

16 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Vücut Sağlığı: Dizler 110 derece Açıda olmalıdır.

17 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Ayrıca Neler dikkat etmeliyiz. Zaman zaman gezinmeler ve küçük egzersizler yapılmalıdır.

18 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Ayrıca Neler dikkat etmeliyiz. Boyun sürekli gergin tutulmamalı, ara sıra boyun egzersizleri yapılmalıdır

19 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Ayrıca Neler dikkat etmeliyiz. El ve bilek egzersizleri yapılmalıdır.

20 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Ayrıca Neler dikkat etmeliyiz. Saat başı mola vererek odayı temiz hava ile doldurmak

21 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Yanlış oturuşun zararları

22 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yarattığı sağlık sorunları bel ağrısı göz yanması boyun ağrısı omuz ağrısı kol ve bilek ağrısı

23 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Resimdeki hatalı durumları söyleyiniz.

24 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yanlış kullanımı vücudumuzdaki çeşitli bölgelerde problemler oluşmasına yol açar. Şimdi oluşabilecek bu problemleri listelemeye çalışalım. 1- Göz 2- Boyun 3- Sırt 4- Bel 5- Bilek

25 Bilgisayarımız ve Sağlığımız Aşağıdaki soruları doğru ya da yanlış olarak cevaplandırınız. 1- Bilgisayar ekranına sürekli bakılabilir. Bir zararı yoktur. 2- Bilgisayar kullandığımız ortam aydınlık olmalıdır. 3- Bilgisayar kullanırken ayaklarımız yere değmelidir. 4- Bilgisayar masası kullanmak çok önemli değildir.


"Bilgisayar ve Sağlık İLKÖĞRETİM. Bilgisayarımız ve Sağlığımız Bilgisayarın yanlış kullanımıyla oluşabilecek sağlık problemlerine dikkat etmemiz gerekir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları