Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

METEOROLOJİ DERSİ METEOROLOJİK RASATLAR VE RASAT PARKI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "METEOROLOJİ DERSİ METEOROLOJİK RASATLAR VE RASAT PARKI"— Sunum transkripti:

1 METEOROLOJİ DERSİ METEOROLOJİK RASATLAR VE RASAT PARKI
Prof.Dr. Ahmet ÖZTÜRK

2 METEOROLOJİK RASATLAR VE METEOROLOJİDE UYDUDAN YARARLANMA
Rasat; sıcaklık, basınç, nem, yağış, güneşlenme, rüzgar v.b hava olaylarını meteorolojik aletlerle ölçerek tutulan kayıtlara verilen addır. 3’e ayrılır: a.Klimatolojik r. b.Sinoptik r. c.Aerolojik r. a.Klimatolojik rasat: Ülke ve bölgelerin iklim özellik ve durumlarını incelemek, iklim araştırma ve projeleri için veri elde etmek amacıyla yapılan rasatlardır. Mahalli saate göre 7, 14, 21’de yapılır.

3 Klimatolojik Rasatlarda Mahalli Saatin Belirlenmesi:
Ortalama mahalli saat gerçek mahalli saat (Güneş zamanı saati) olmayıp boylam derecesine göre bir yaklaşımdır. Rasatlarda mahalli saat kullanılmasının nedeni okumanın güneşin aynı açısından yapılmasını sağlamaktır. Türkeyi’nin en doğusu ile en batısı arasında 76 dakikalık saat farkı vardır. Meteorolojide mahalli saat 450 boylamına göre bulunur. Örnek: Ankara için mahalli saate göre 7,14,21 rasatlarının gerçekte yapılması gereken saatleri bulalım. Ankara’nın boylamı ’ dır. 450 = ’ ’ = Fark ’ Her bir boylam arası=4’ dır 120 07’x 4 =48 dakika 28 saniye Ankara için rasat saatleri 7.48, 14.48, dir. Çalışmak için örnekler Sinop 35010’ Van 43025’

4 Sinoptik Rasatlar Uluslar arası saat dikkate alınarak hava tahminleri için yapılan rasatlardır. Yapılan rasat sonuçları hemen sinoptik haritaya işlenerek tahmin yapılır. Sinoptik rasatlar uluslar arası öneme sahip olduğundan, yapılır yapılmaz WMO’ya bağlı ülkelere bildirilir. Klimatolojik rasatlar uzun yıllar değerini korurken sinoptik rasatlar geçicidir. En önemli sinoptik rasat basınçtır. Çünkü hava hareketi buna bağlı oluşur. Basınç, rüzgar, yağış, sıcaklık rasatları esastır. Güneşlenme, nem, radyasyon, toprak sıcaklıkları, güneşlenme şiddeti, buharlaşma dikkate alınmaz. Sinoptik rasatlar tüm dünya ülkelerinde GMT’a bağlı olarak aynı anda yapılır. Örneğin GMT 06’da yapılan rasat Türkiye’de 9.00, Hindistan’da 12.00, Amerika’da da yapılır. Günde 8 defa rasat yapılır.

5 RASAT PARKI Aerolojik Rasatlar
Atmosferin üst katmanlarında yapılan yüksek atmosfer gözlemleri de denen rasatlardır. Radyo ve balondaki gelişmeler Aerolojik rasatların gelişmesine neden olmuştur. Yüksek atmosfer ölçümünde temelde kullanılan araç Radyosonde (Ravin) cihazıdır.

6

7 Meteorolojik rasatlar, aletlerin yerleştirildiği ve uygun biçimde düzenlendiği bir alanda yapılır. Bu alana Rasat Parkı ya da Meteoroloji İstasyonu adı verilir. Rasat parkları düzenlenirken birçok noktanın göz önünde tutulması ve yerlerinin olanaklar ölçüsünde gelecekte değişmeyecek biçimde seçilmesi gerekir. Rasat parkı olarak seçilen yer, yörenin iklimini ortaya koyabilecek nitelikte olmalı, çevresinde iklim elemanlarını etkileyecek bir engel bulunmamalıdır. Bu nedenle özellikle klimatolojik rasat parkının mahalle arasına, çevreye oranla çok yüksek veya çok alçak bir bölgeye, bataklık, göl ve nehir kenarlarına, fazla toz veren yol kenarlarına, ağaçların arasına yerleştirilmemesi gerekir.

8 Rasat parkı kare biçiminde olup, boyutları park özelliklerine göre değişir. Ülkemiz rasat parklarında boyutlar küçük olup, klimatoloji parklarında 6 m x 6 m, büyük klimatoloji rasat parklarında 9 m x 9 m ya da 10 m x 10 m, fenolojik rasatların yapıldığı parklarda ise m x 12 m ya da 20 m x 20 m’dir. Rasat parklarına dışarıdan müdahale yapılmaması için, çevresinin çitle çevrilmesi gerekir. Çit yüksekliğinin, parka bir etkisinin olmaması yönünden 110 cm’yi geçmemesi ve beyaz renge boyanması gerekir. Park yeri düzenlenirken kenarları dört ana yöne gelmeli ve park girişi kuzey yönüne bakmalıdır. Kurulacak rasat parkının enlem ve boylam dereceleri de belirtilmelidir. Rasat parkı içerisine aletler birbirine engel olmayacak biçimde yerleştirilir. Basınç ölçerler ile saatlik rüzgar hızı ölçümü yapan anemograflar bina içerisinde özel yerlerinde bulunur.

9

10

11

12

13 Termograf ve Higrograf
Maksimum ve Minimum ile Islak ve Kuru Termometreler

14 Termograf (Üstte), Higrograf (Altta)
Kapalı Siper Termograf (Üstte), Higrograf (Altta)

15 Maksimum ve Minimum Termometreler ile Islak ve Kuru Termometreler
Kapalı Siper Maksimum ve Minimum Termometreler ile Islak ve Kuru Termometreler

16 Maksimum ve Minimum Termometreler ile Islak ve Kuru Termometreler
Kapalı Siper Maksimum ve Minimum Termometreler ile Islak ve Kuru Termometreler

17 A Sınıfı Buharlaşma Kabı

18 Bellani Termometresi ( Maksimum, Minimum ve Anlık Sıcaklık Ölçer )

19 Anemometre ve Anemoskop

20 Toprak Termometreleri

21 Toprak Üstü Termometresi

22 Toprak Termometreleri ( 5 cm, 10 cm, 20 cm)

23 Toprak Termometresi (50 cm)

24 Toprak termometreleri
50 cm (kırmızı) 100 cm (siyah)

25 Plüviyometre ve Plüviyograf

26 Plüviyograf

27 Plüviyometre

28 Plüviyometre

29 Helyograf

30 Aktinometre

31 Aktinograf

32 Aktinograf

33 Açık Kademeli Siper Maksimum ve Minimum ile Islak ve Kuru Termometreler

34 Evaporigraf ve Evaporimetre
Kapalı Siper Evaporigraf ve Evaporimetre

35 Evaporimetre ve Evaporigraf

36 Barometre ve Barograf

37 Barograf

38 Anemometre ve Anemoskop

39 Anemograf

40 Radar

41 Radar

42 Radar

43 Veri Toplama ve Değerlendirme Ünitesi
Ravin Veri Toplama ve Değerlendirme Ünitesi

44 Ravin

45 Radyosonda

46 Balon ve Radyosonda

47


"METEOROLOJİ DERSİ METEOROLOJİK RASATLAR VE RASAT PARKI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları