Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Toplu bir halde yaşamak ihtiyacındadırlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Toplu bir halde yaşamak ihtiyacındadırlar."— Sunum transkripti:

1

2 Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Toplu bir halde yaşamak ihtiyacındadırlar. Bu yönden aralarında karşılıklı bir takım görevler bulunur. Toplu bir halde yaşamak ihtiyacındadırlar. Bu yönden aralarında karşılıklı bir takım görevler bulunur.

3 Bunlar gözetilmedikçe, toplum hayatı devam edemez, hiç bir işte düzen bulunamaz. Bunlar gözetilmedikçe, toplum hayatı devam edemez, hiç bir işte düzen bulunamaz.

4 Bu görevlerin başlıcaları şunlardır: Bu görevlerin başlıcaları şunlardır:

5

6 Her insan yaşama hakkına sahiptir. Her insan yaşama hakkına sahiptir. Hiçbir kimsenin hayatına haksız yere saygısızlık yapılamaz. Hiçbir kimsenin hayatına haksız yere saygısızlık yapılamaz.

7 İslam gözünde bir insanı haksız yere öldüren,bütün insanları öldürmüş gibi olur. İslam gözünde bir insanı haksız yere öldüren,bütün insanları öldürmüş gibi olur.

8

9 Yüce Allah bütün insanları hür olarak yaratmıştır. Yüce Allah bütün insanları hür olarak yaratmıştır. Kimse esir edilemez. Kimse esir edilemez.

10 Ancak hürriyetlerin çerçevesi bellidir. Ancak hürriyetlerin çerçevesi bellidir. Her insan her istediğini yapma yetisine sahip değildir. Her insan her istediğini yapma yetisine sahip değildir.

11

12 Vicdan ilahi bir kuvvettir, ruhun bir özelliğidir. Vicdan ilahi bir kuvvettir, ruhun bir özelliğidir. Vicdanlara bakan yalnız Yüce Allah’tır. Vicdanlara bakan yalnız Yüce Allah’tır.

13 İslam, bütün insanların hidayet ve mutluluğunu isteyen vicdanlara büyük önem verir. İslam, bütün insanların hidayet ve mutluluğunu isteyen vicdanlara büyük önem verir.

14 Allah herkesi vicdanındaki duygularından dolayı mükafatlandırır veya azab eder. Allah herkesi vicdanındaki duygularından dolayı mükafatlandırır veya azab eder.

15 Yalnız şunu da söyleyelim ki, kötü vicdanları düzeltmek için yapılacak olan bilinçli uyarıları ve öğütleri, vicdanlara karışma şeklinde anlamak doğru değildir. Yalnız şunu da söyleyelim ki, kötü vicdanları düzeltmek için yapılacak olan bilinçli uyarıları ve öğütleri, vicdanlara karışma şeklinde anlamak doğru değildir.

16

17 İslam dininde onun bunun görüşüne ilmi fikrine tecavüz edilmesi caiz değildir. İslam dininde onun bunun görüşüne ilmi fikrine tecavüz edilmesi caiz değildir.

18 Şu kadar ki herhangi bir fikrin ve kanaatin doğru olup olmadığına, yine ilmi bir şekilde müdahale etmelidir. Şu kadar ki herhangi bir fikrin ve kanaatin doğru olup olmadığına, yine ilmi bir şekilde müdahale etmelidir.

19

20 İslam dininde herkesin namus ve şerefi saldırıdan korunmuştur. İslam dininde herkesin namus ve şerefi saldırıdan korunmuştur. Böyle bir saldırı ağır ceza gerektirir. Böyle bir saldırı ağır ceza gerektirir.

21 Gıybet, iftira,alay etme, kötü söz söyleme kesinlikle haramdır. Gıybet, iftira,alay etme, kötü söz söyleme kesinlikle haramdır.

22 Başkalarının namus ve şerefine saygı göstermeyen kimse, namus ve şeref duygusundan yoksundur. Başkalarının namus ve şerefine saygı göstermeyen kimse, namus ve şeref duygusundan yoksundur.

23

24 Herhangi bir kimsenin mülkiyet hakkına, mülküne tecavüz etmek haramdır. Herhangi bir kimsenin mülkiyet hakkına, mülküne tecavüz etmek haramdır.

25 Herkesin meşru surette kazandığı malları korunmuştur. Herkesin meşru surette kazandığı malları korunmuştur.

26 Cemiyetin ilerlemesi ve medenî bir halde yaşayabilmesi, ancak bu korunma ile mümkün olur. Cemiyetin ilerlemesi ve medenî bir halde yaşayabilmesi, ancak bu korunma ile mümkün olur.

27 Bir cemiyeti meydana getiren fertlerin servet ve meslek bakımından değişik derecelerde olmaları hikmet ve ihtiyaç gereğidir. Bir cemiyeti meydana getiren fertlerin servet ve meslek bakımından değişik derecelerde olmaları hikmet ve ihtiyaç gereğidir.

28 Herkes meşru şekilde çalışıp servet kazanmalıdır. Herkes meşru şekilde çalışıp servet kazanmalıdır. Temiz ve huzurlu bir cemiyet hayatının başka şekilde devamına imkan yoktur. Temiz ve huzurlu bir cemiyet hayatının başka şekilde devamına imkan yoktur.

29 Diğer bazı toplumsal görevlerimiz: Diğer bazı toplumsal görevlerimiz:

30 Komşularımıza karşı Komşularımıza karşı Misafirlere karşı Misafirlere karşı Büyüklere ve küçüklere karşı Büyüklere ve küçüklere karşı Akraba ve yaşlılara karşı Akraba ve yaşlılara karşı

31 Toplumsal sorumluluklarımız vardır. Toplumsal sorumluluklarımız vardır. Bir toplumun ilerleyebilmesi ancak bu değerlere önem vererek gerçekleşir. Bir toplumun ilerleyebilmesi ancak bu değerlere önem vererek gerçekleşir.

32 LEYLA KARTAL DKAB-2 LEYLA KARTAL 1090710141 1090710141


"Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Bilindiği üzere, insanlar yaratılış bakımından medenîdirler. Toplu bir halde yaşamak ihtiyacındadırlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları