Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYVANLARIN SINIFLANDIRILMASI YAŞAM GRUBU ÜNİTE SUNUMU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYVANLARIN SINIFLANDIRILMASI YAŞAM GRUBU ÜNİTE SUNUMU."— Sunum transkripti:

1 HAYVANLARIN SINIFLANDIRILMASI YAŞAM GRUBU ÜNİTE SUNUMU

2 HAYVANLARI SINIFLANDIRALIM
Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olmak üzere sınıflandırılır. Vücutlarında kemik yada kıkırdaktan yapılmış bir omurga bulunan hayvanlar omurgalı hayvanlardır. Omurgasız hayvanlarda kemik yada kıkırdaktan oluşan omurga yoktur.

3 1-OMURGALI HAYVANLAR Omurgalı hayvanlar ; A-Memeliler B-Kuşlar
C-Sürüngenler D-Kurbağalar E-Balıklar Olmak üzere beş gruba Ayrılırlar.

4 A-MEMELİ HAYVANLAR Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onlara sütleri ile besleyen hayvanlar memeli hayvanlardır.

5 B-KUŞLAR Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür ve kanatları vardır.Değişik özellikte çok sayıda kuş vardır.Bazıları aşağıda görülüyor.

6 C-Sürüngenler Vücutları sert pullarla kaplıdır.
Yumurta ile çoğalırlar. Akciğerleriyle solunum yaparlar. Karada ve suda yaşayanları vardır. Hem etle hem otla beslenen türleri vardır.

7 D-Kurbağalar Kurbağalar nemli yerlerde yaşarlar.
Hayatlarının bir kısmını suda, bir kısmını da karada geçirir. Böcek ve sineklerle beslenirler. Yumurtayla çoğalırlar. Kurbağa yavruları yumurtadan çıktıktan sonra ergin kurbağaya benzemez, daha çok balığa benzerler. Yavru kurbağalar solungaç solunumu yaparlar. Yetişkin kurbağalar akciğer ve deri solunumu yapar.

8 E-BALIKLAR Balıkların vücudu pullarla örtülüdür. Solungaçları ile solunum yaparlar. Yumurta ile ürerler. Çok çeşitleri vardır.

9 2-OMURGASIZ HAYVANLAR Vücutlarında kemikten veya kıkırdaktan iskelet sistemine sahip olmayan hayvanlardır. KELEBEK KARA SİNEK ÖRÜMCEK

10 OMURGASIZ HAYVANLAR Omurgasızların bir bölümü suda bir bölümü de karada yaşar. AHTAPOT Örümcek, kelebek, sinek vb. karada; ahtapot, yengeç suda yaşarlar YENGEÇ

11 OMURGASIZ HAYVANLARI SINIFLAYALIM
Solucanlar Eklem Bacaklılar Süngerler Mercanlar Yumuşakçalar Derisi Dikenliler

12 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER .


"HAYVANLARIN SINIFLANDIRILMASI YAŞAM GRUBU ÜNİTE SUNUMU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları