Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYVANLARI SINIFLANDIRALIM Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olmak üzere sınıflandırılır. Vücutlarında kemik yada kıkırdaktan yapılmış bir omurga bulunan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYVANLARI SINIFLANDIRALIM Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olmak üzere sınıflandırılır. Vücutlarında kemik yada kıkırdaktan yapılmış bir omurga bulunan."— Sunum transkripti:

1

2 HAYVANLARI SINIFLANDIRALIM Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olmak üzere sınıflandırılır. Vücutlarında kemik yada kıkırdaktan yapılmış bir omurga bulunan hayvanlar omurgalı hayvanlardır. Omurgasız hayvanlarda kemik yada kıkırdaktan oluşan omurga yoktur.

3 1-OMURGALI HAYVANLAR Omurgalı hayvanlar ; A-Memeliler B-Kuşlar C-Sürüngenler D-Kurbağalar E-Balıklar Olmak üzere beş gruba Ayrılırlar.

4 A-MEMELİ HAYVANLAR Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onlara sütleri ile besleyen hayvanlar memeli hayvanlardır.

5 B-KUŞLAR Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür ve kanatları vardır.Değişik özellikte çok sayıda kuş vardır.Bazıları aşağıda görülüyor.

6 C-Sürüngenler Vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Akciğerleriyle solunum yaparlar. Karada ve suda yaşayanları vardır. Hem etle hem otla beslenen türleri vardır.

7 D-Kurbağalar Kurbağalar nemli yerlerde yaşarlar. Hayatlarının bir kısmını suda, bir kısmını da karada geçirir. Böcek ve sineklerle beslenirler. Yumurtayla çoğalırlar. Kurbağa yavruları yumurtadan çıktıktan sonra ergin kurbağaya benzemez, daha çok balığa benzerler. Yavru kurbağalar solungaç solunumu yaparlar. Yetişkin kurbağalar akciğer ve deri solunumu yapar.

8 E-BALIKLAR Balıkların vücudu pullarla örtülüdür. Solungaçları ile solunum yaparlar. Yumurta ile ürerler. Çok çeşitleri vardır.

9 2-OMURGASIZ HAYVANLAR Vücutlarında kemikten veya kıkırdaktan iskelet sistemine sahip olmayan hayvanlardır. KELEBEK KARA SİNEK ÖRÜMCEK

10 OMURGASIZ HAYVANLAR Omurgasızların bir bölümü suda bir bölümü de karada yaşar. AHTAPOT YENGEÇ Örümcek, kelebek, sinek vb. karada; ahtapot, yengeç suda yaşarlar

11 OMURGASIZ HAYVANLARI SINIFLAYALIM 1. Solucanlar 2.Eklem Bacaklılar 3.Süngerler 4. Mercanlar 5. Yumuşakçalar 6.Derisi Dikenliler

12 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.


"HAYVANLARI SINIFLANDIRALIM Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olmak üzere sınıflandırılır. Vücutlarında kemik yada kıkırdaktan yapılmış bir omurga bulunan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları