Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ NESNEİŞLEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ NESNEİŞLEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ NESNEİŞLEMLERİ

2 RESİM EKLEME

3 RESİM EKLEME Kelime işlemci programı, hazırlamış olduğumuz belgenin istenilen yerine resim ekleme özelliğine sahiptir.

4 Resim Ekleme Örneğin bir özgeçmiş hazırlıyoruz ve bu özgeçmişin sağ üstüne bir vesikalık fotoğrafımızı eklemek istiyoruz. Bunun nasıl yapıldığına hep birlikte bakalım.

5 Resim Ekleme Öncelikle özgeçmişimizi hazırladığımız sayfada resmimizi ekleyeceğimiz yeri belirliyoruz.

6 Resim Ekleme Daha sonra Ekle sekmesinin altında yer alan Çizimler grubundaki Resimler düğmesine fare yardımıyla basıyoruz.

7 Resim Ekleme Karşımıza gelen iletişim penceresinden daha önceden bilgisayarımıza kaydettiğimiz resmi bularak üzerine tıkladıktan sonra Ekle düğmesine basıyoruz.

8 Resim Ekleme Seçtiğimiz resmi belgemize aktardıktan sonra üzerindeki daireden döndürme işlemini, kenarlarındaki noktalardan büyüklük ve küçüklüğünü tam ortasından ise konumunu fare yardımı ile ayarlayabiliriz.

9 Resim Ekleme Kelime işlemcimizin eski sürümlerinde bulanan Küçük Resim Ekleme özelliği yerine yeni versiyon olan Word 2013 sürümünde Çevrimiçi Resimler özelliği gelmiştir. Bu özelliği kullanarak internet bağlantısı olan bir bilgisayardan hazır resim şablonlarını belgenize ekleyebilirsiniz.

10 Resim Ekleme Örneğin bir araba figürünü belgemize ekleyeceksek Çevrimiçi Resimler düğmesine bastıktan sonra açılan arama sayfasına araba yazıp ara düğmesine basarsak karşımıza birçok örnek resim gelecektir.

11 Resim Ekleme Bu resimlerden herhangi birini seçerek Ekle düğmesine bastığımızda ise belgemize seçtiğimiz resim eklenecektir.

12 ŞEKİL EKLEME

13 ŞEKİL EKLEME Kelime işlemci programı, çalışmakta olduğumuz belgemize çok farklı otomatik şekiller ekleme imkânı sunmaktadır.

14 ŞEKİL EKLEME Hazırlamış olduğumuz belgemize şekil eklemek için, Ekle sekmesinde yer alan Çizimler grubundan Şekiller nesnesi içerisinde bulunan herhangi bir şekle tıklayarak belgemize ekleyebiliriz.

15 ŞEKİL EKLEME Örneğin belgemize kalp şekli ekleyeceksek şekiller menüsünden kalp şekline tıkladıktan sonra faremizin ikonu + olarak belirir. Belgemizde eklemek istediğimiz yere farenin sol tuşuna basılı tutarak istediğimiz boyutta bir kalp şeklini ekleyebiliriz.

16 ŞEKİL EKLEME Eklediğimiz şeklin üzerine fare ile çift tıkladığımızda şeritte beliren Biçim sekmesi üzerinden şeklimizle ilgili değişiklikleri rahatlıkla yapabiliriz.

17 GRAFİK EKLEME

18 GRAFİK EKLEME Çoğu zaman elimizdeki verileri bir grafik üzerinde göstermek isteyebiliriz.

19 GRAFİK EKLEME Belgemize şekil eklemek için Ekle sekmesinde yer alan Çizimler grubundan Grafik düğmesine basarak karşımıza çıkan grafik penceresinden istediğimiz şekli seçebiliriz.

20 GRAFİK EKLEME İstediğimiz grafik türünü seçip tamama bastığımızda karşımıza değerleri ve başlıkları girebileceğimiz bir tablo gelir

21 GRAFİK EKLEME Bu tabloda gerekli değişiklikleri yaparak köşesinde bulunan X düğmesine bastığımızda grafiğimiz artık belgemize eklenmiş olacaktır.

22 SİMGE VEYA DENKLEM EKLEME

23 SİMGE VEYA DENKLEM EKLEME Çalışmakta olduğumuz belgeye simge veya denklem ekleyebiliriz. Denklem ve simge ekleme işlemleri, Ekle sekmesi altındaki Simgeler grubundan yapılmaktadır.

24 SİMGE VEYA DENKLEM EKLEME Denklem seçeneği ile belgemize, bu seçenek altında yer alan yerleşik denklemleri ekleyebileceğimiz gibi yeni denklem ekle seçeneği ile de istediğimiz şekilde denklemler hazırlayabiliriz.

25 SİMGE VEYA DENKLEM EKLEME Simge seçeneği, klavyede bulunmayan karakterlerin belgemize eklenmesi görevini yapar. Bu seçenek tıklandığı zaman karşımıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

26 SİMGE VEYA DENKLEM EKLEME Eğer aradığımız simge bu listede yok ise Tüm Simgeler düğmesine basılarak tüm simgeler görüntülenir ve istediğimiz simgeye tıklayarak belgemize eklenir.

27 METİN KUTUSU EKLEME

28 METİN KUTUSU EKLEME Metin kutusu, belgenin istenilen yerine, bir resmin veya grafiğin üzerine yazı yazabilmek için kullanılır.

29 METİN KUTUSU EKLEME Metin kutusu ekleyebilmek için Ekle sekmesinde yer alan Metin grubundan Metin kutusuna tıklanır.

30 METİN KUTUSU EKLEME Metin Kutusu düğmesine tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi seçenekler çıkacaktır.

31 METİN KUTUSU EKLEME İstersek açılan pencereden yerleşik metin kutularından birini seçerek hemen metin kutumuzu düzenlemeye başlayabiliriz. Ya da metin kutusu çiz seçeneği ile belgemize istediğimiz boyut ve şekilde metin kutusu ekleyebiliriz.

32 Dinlediğiniz İçin Teşekkürler Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ


"B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ NESNEİŞLEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları