Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hisse Senedi opsiyonlarına ilişkin temel bilgiler Finansal İktisat Prof. Dr. Hasan Şahin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hisse Senedi opsiyonlarına ilişkin temel bilgiler Finansal İktisat Prof. Dr. Hasan Şahin."— Sunum transkripti:

1 Hisse Senedi opsiyonlarına ilişkin temel bilgiler Finansal İktisat Prof. Dr. Hasan Şahin

2 Opsiyon nedir? call opsiyon sahibine hisse senedini önceden belirlenen bir fiyatta ve önceden belirlenen tarihte veya bu tarihten daha önce satın alma hakkını veren finansal bir üründür. Call opsiyon sahibine zorunluluk vermez. put opsiyon sahibine hisse senedini önceden belirlenen fiyattan ve tarihte satma hakkı veren bir finansal üründür.

3 Opsiyonlar birer sözleşmedir. opsiyon sözleşmesi :  Üzerine opsiyon yazılan finansal ürünü  Ürünün miktarının  Ürünün işlem zamanındaki fiyatını  Sözleşmenin sona erdiği tarihi içerir. Her bir sözleşme için üç taraf sözkonusudur.  Alıcı  Opsiyonu yazan (seller)  The Clearinghouse

4 Opsiyon Alıcısı Opsiyon sözleşmesini satın alan opsiyonu egzersiz etmek hakkının satıcıya karşı kullanır. Opsiyonun kullanılabilme zamanı opsiyonun tipine bağlıdır. :  American-style opsiyonlar vadeden önce herhangi bir zamanda egzersiz edilebilir.  European-style opsiyonlar vadenin bitiminden önce tanınana kısa bir süre içinde egzersiz edilebilir. Opsiyon alılcısı isterse opsiyonu kullanmayabilir. Hakkı satın almak için ödenenen para opsiyon primidir.

5 Opsiyon yazıcı (option Writer) Opsiyon yazıcı opsiyon egzersiz edildiğinde opsiyonda ifade edilenleri yerine getirmekle zorunludur. Buna karşılık prim elde eder. opsiyon yazıcının potensiyel kaybı teorik olarak sonsuzdur.

6 Opsiyonlara Örnekler  Hisse senetleri,bonolar, döviz kurları üzerine yazılan opsiyonlar

7 Opsiyon Terminolojisi Egzersiz Fiyatı (Strike (Exercise) Price) - Üzerine opsiyon yazılan finansal varlığın alınıp satılacak fiyatı Prim (Premium) – Opsiyon için ödenen fiyat Vade (Expiration Date) – opsiyonun egzersiz edilmesi gereken tarih Moneyness – opsiyonun değerininin sıfırdan büyük olup olmama durumunu tanımlayan bir ifadedir :  In-the-Money – Call için hisse senedinin fiyatının egzersiz fiyatından fazla olması durumudur, Put için hisse senedinin egzersiz fiyatının altında olmasıdır.  Out-of-the-Money – Call için hisse senedinin egzersiz fiyatının altında olmasıdır, Put için hisse senedinin egzersiz fiyatını aşması durumudur. American-style – vadeden önce egzersiz edilebilen opsiyonlardır. European-style – vadeden önce egzersiz edilemeyen opsiyonlardır.

8 Opsiyonun değeri Opsiyonun karı opsiyonun değeridir :  call opsiyonlar için : IV = max(0, S - X)  put opsiyonlar için : IV = max(0, X - S)

9 Call opsiyon satın almadan kaynaklanan kar

10 Call opsiyonun satılması

11 Put satın almanın karı

12 Put opsiyon satmak

13 Put-Call Paritesi Put-Call paritesi muhtemel arbitraj karlarını ortadan kaldırıcak put ve call fiyatları arasındaki ilişkiyi tanımlar :

14 Put-Call Paritesi Örnek Aşağıdaki duruma sahip olduğumuz varsayalım :  S = 100X = 100  r = 10%t = 1 year  C = 16.73P = ?

15 Opsiyon Değerlemesi Vadedeki değerin bugunkü değeri opsiyonun fiyatını verir fakat bunu önceden bilmenin yolu yoktur. En ünlü opsiyon fiyatlama modeli Black-Scholes OPM, opsiyon fiyatlama modelidir. Black-Scholes sadece European-style opsiyonlar için kullanılabilir.

16 Opsiyon fiyatını etkileyen değişkenler Değişkenler –Hisse senedinin fiyatı –Egzersiz (İşlem) fiyatı –Volatilite –Faiz oranı –Vadeye kalan süre

17 Option Valuation Variables: Underlying Price Üzerine opsiyon yazılmış varlığın cari fiyatı en önemli değişkendir. Call opsiyon için üzerine opsiyon yazılmış varlığın fiyatı ne kadar yüksekse call opsiyonun değeri o kadar yüksektir. Put opsiyon için, üzerine opsiyon yazılmış varlığın fiyatı ne kadar düşükse put opsiyonun değeri o kadar yüksektir.

18 The Black-Scholes Call değerleme Modeli S hisse senedi fiyatı, X egzersiz fiyatı,  is the standard sapma, t vadeye kadar süre, ve r risksiz faiz oranıdır.

19 B-S Örnek Aşağıdaki değerlere bir call sahip olduğun varsayalım.:  S = 100X = 100  r = 0.05  = 0.10  t = 90 days = 0.25 years

20 Black-Scholes Put değerleme Modeli Değişkenler Call opsiyon modelinde tanımlandığı gibidir. Not: N(-d 1 ) = 1 - N(d 1 )

21 B-S Put Örnek Put opsiyon aşağıdaki değerlere sahiptir :  S = 100X = 100  r = 0.05  = 0.10  t = 90 days = 0.25 years


"Hisse Senedi opsiyonlarına ilişkin temel bilgiler Finansal İktisat Prof. Dr. Hasan Şahin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları