Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİ İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİ İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ"— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİ İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ
Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİ İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ

2 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
İNTERAKTİF KAYIT YENİLEME ÖNCESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI I. 01 ŞUBAT 2006 VETERİNER FAKÜLTESİ (Dekan Yrd., Öğrenci İşleri Personeli) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ (Dekan Yrd., Öğrenci İşleri Personeli) FEN FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) ZİRAAT FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) İLETİŞİM FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) HUKUK FAKÜLTESİ (Öğrenci İşleri Şefi) YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU (Öğrenci İşleri Şefi) BEDEN EĞİTİMİ SPOR VE YÜKSEKOKULU (Öğrenci İşleri Şefi) TÜRK İNKILAP TARİHİ ENSTİTÜSÜ (Öğrenci İşleri Şefi) TÜRK DİLİ BÖLÜMÜ (Görevli Personel) GÜZEL SANATLAR BÖLÜMÜ (Görevli Personel) II. 07 ŞUBAT 2006 VETERİNER FAKÜLTESİ (Dekan Yrd.,Danışmanlar, Öğr.İşl.Personeli) III. 08 ŞUBAT 2006 MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ (Dekan Yrd., Öğr.İşl.Personeli) IV. 14 ŞUBAT 2006 MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ (Dekan Yrd., Danışmanlar)

3 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÜNİVERSİTE WEB SAYFASINDA DUYURU KILAVUZLAR ÖĞRENCİ İŞLERİ ÖĞRENCİ DANIŞMAN

4 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ Ders Tanımlama Bilgi İşlem Daire Bşk. Fakülte Yüksekokul Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Dönem Kayıt Öğrenci Danışman Katalog Oluşturma Sağlık Kültür ve Spor Daire Bşk. Banka

5 ÖĞRENCİ İŞLERİ BİRİMİNİN İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİNDE YAPACAĞI İŞLEMLER
Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİ İŞLERİ BİRİMİNİN İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİNDE YAPACAĞI İŞLEMLER

6 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
I. DERSLERİN TANIMLANMASI İnteraktif kayıt haftası başlamadan önce her birim için interaktif kayıt yapılacak yarıyıla/ yıla ait ders katalogları oluşturulmalıdır. Katalog oluşturabilmek için ders tanımlanmalıdır. İşlemlerDersDers Tanımlama II. DERS EKLEME Açılacak olan ders ile ilgili tüm bilgiler girilir. İşlemlerDersAçılan Ders III. ŞUBE EKLEME VE TOPLAM KONTENJAN GİRİŞİ İŞLEMİ İşlemler  Ders  Açılan Ders

7 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
AÇILAN DERSİN ŞUBE VE TOPLAM KONTENJAN BİLGİSİ MUTLAKA GİRİLMELİDİR. DURUM 1 Ders Kodu Ders Adı Şube Kredi, Saat Statü Ara sınav % Yarıyıl Yılsonu Sınav % Kontenjanlar Toplam Kontenjan İstatistik IST204 OPTİMİZASYON A 40 60 75 DURUM 2 Ders Kodu Ders Adı Şube Kredi, Saat Statü Ara sınav % Yarıyıl Yılsonu Sınav % Kontenjanlar Toplam Kontenjan İstatistik Program Dışı Matematik İşletme IST204 OPTİMİZASYON A 40 60 75 5 85 DURUM 3 Ders Kodu Ders Adı Şube Kredi, Saat Statü Ara sınav % Yarıyıl Yılsonu Sınav % Kontenjanlar Toplam Kontenjan İstatistik Genel Kontenjan IST204 OPTİMİZASYON A 40 60 75 10 85 DURUM 4 Ders Kodu Ders Adı Şube Kredi, Saat Statü Ara sınav % Yarıyıl Yılsonu Sınav % Kontenjanlar Toplam Kontenjan İstatistik IST204 OPTİMİZASYON A 40 60 Ders Kodu Ders Adı Şube Kredi, Saat Statü Ara sınav % Yarıyıl Yılsonu Sınav % Kontenjanlar Toplam Kontenjan İstatistik IST204 OPTİMİZASYON A 40 60

8 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
IV. ŞUBEYE PROGRAM KONTENJANI ATAMA İŞLEMİ V. SORUMLU ÖĞRETİM ELEMANI ATAMA İŞLEMİ VI. AÇILAN HER ŞUBE İÇİN DERS SAATLERİNİN GİRİLMESİ VE DERS PROGRAMININ OLUŞTURULMASI

9 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
BİR DERSİN ŞUBESİNE AİT DERS PROGRAMI. Bu sürecin sonunda Aktif yarıyıl/yılda bir programda okutulacak olan derslerin tümünden oluşan KATALOG tamamlanmış olur.

10 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
VII. ÖĞRENCİ BİLGİLERİNİN GÜNCELLENMESİ Öğrencinin interaktif kayıt yapabilmesi için genel durumunun “aktif” olması gereklidir. VIII. DANIŞMAN ATAMASI Öğrenciye danışman ataması iki yöntemle yapılır. YÖNTEM I: Her öğrenci içi ayrı ayrı danışman atama İşlemlerÖğrenciÖğrenci Arama Öğrencinin numarası girilir, “Ara” düğmesine basılır, ekrana öğrencinin bilgileri gelir. YÖNTEM II: Toplu Danışman Atama İşlemlerDanışmanDanışman Atama

11 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÖĞRENCİ İŞLERİNİN İNTERAKTİF KAYIT AŞAMASINDA ALABİLECEĞİ RAPORLAR Şube kontenjan dökümü, Program şube kontenjan dökümü, Onaylanmamış ders dökümü, Birim kayıt durumu dökümü. Öğrenci No Adı Soyadı Danışmanı Fakülte/Bölüm/Programı Kayıt Durumu OSMAN YILMAZ Mühendislik Fak.Bilgisayar Müh.Böl.Bilgisayar Müh. Kayıt Yeniledi ALPER KESKİN Mühendislik Fak. Fizik Müh.Böl.Fizik Müh. Danışman Onayı Bekliyor ALİ SEVİMLİĞİ Mühendislik Fak.Jeoloji Müh.Böl.Jeoloji Müh. Kayıt Yenilemedi

12 ÖĞRENCİNİN İNTERAKTİF KAYIT YENİLEMEDE YAPACAĞI İŞLEMLER
Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ÖĞRENCİNİN İNTERAKTİF KAYIT YENİLEMEDE YAPACAĞI İŞLEMLER

13 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Öğrenci işleri tarafından programına ait KATALOGU oluşturulan ve DURUMU AKTİF olarak güncellenen öğrenci interaktif kayıt işlemine başlayabilir. Öğrenci kayıt yaptırabilmek için; Kullanıcı adı ve şifresini almalıdır, Katkı payı borcunu ödemiş olmalıdır, Danışmanı atanmış olmalıdır.

14 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÖĞRENCİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KOŞULLAR: Başarısız dersi olmayan bir öğrenci en fazla 30 saat en az 15 saat ders alabilir (Madde 7). Devam koşulunu yerine getiren ve başarısız dersi olan öğrenci ise en fazla 33 saat en az 15 saat ders alabilir (Madde 12). Genel akademik başarı not ortalaması 1.80’in altında olan öğrenciler DERS TEKRARI yapacakları için 15 saatin altında ders alabilirler. Bu öğrenciler Genel akademik başarı not ortalamasını yükseltmek için başarılı oldukları dersi/dersleri de tekrar alabilirler (Madde 16,17). Program dışı ders alamazlar. Önkoşullu bir ders önkoşulu başarılmadan alınamaz. Genel akademik başarı not ortalaması 2–2.49 arasında olan bir öğrenci üst yarıyıldan 1 ders, 2.50 ve üstü olanlar üst yarıyıldan 2 ders alabilir (Madde 12). Öğrencinin genel akademik başarı not ortalaması 1.80 ve üzerinde ise program dışı seçmeli ders alabilir. Öğrencinin genel akademik başarı not ortalaması 2.00 ve üzerinde ise G2 statüsündeki özel seçmeli ders alabilir (Madde 14).

15 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÖĞRENCİ KULLANICI ADI VE ŞİFRESİ İLE SİSTEME GİRİŞ YAPAR. İşlemler  İnteraktif KayıtDers Kaydı Öğrencinin başarılı olduğu dersler MAVİ, başarısız olduğu dersler KIRMIZI VE SEÇİLİ, daha önce almadığı ve alacağı dersler BEYAZ olarak gösterilir. Başarısız olunan dersler “Başarısız Olunan Dersler” başlığı altında listelenir. Öncelikle başarısız olunan derslerin şubeleri seçilip alınmalıdır.

16 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
DERS SEÇİMİ Dersin yanında yer alan kutucuğa tıklayıp seçili hale getirir. Dersin şubesini seçer. Ders kaydı, “Kaydet” düğmesine basılarak yapılır. Kayıt sonu durum raporu listelenir.

17 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
KAYIT SONU DURUM RAPORU Ders kaydının tamamlanması için “Ders Kayıt Onayı” yapılmalıdır.

18 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
SEÇMELİ DERS DEĞİŞTİRME Öğrenci, kataloğunda belirlenmiş olan bir seçmeli dersi ya da başarısız olduğu bir seçmeli dersi, başka bir programın kataloğundan kendi programı için açılmış bir dersle değiştirebilir.

19 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
PROGRAM DIŞI DERS SEÇME Öğrencinin genel akademik başarı not ortalaması 1.80 ve üzerinde ise(GABNO>=1.80) program dışı seçmeli ders, Öğrencinin genel akademik başarı not ortalaması 2.00 ve üzerinde ise (GABNO>=2.00) program dışı seçmeli/özel seçmeli statüsünde(G2) ders alabilir. Bu ders seçme işlemini yapabilmek için İşlemlerİnteraktif KayıtProgram Dışı Ders menüsüne gelmelidir.

20 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bu aşamada öğrenciye bir uyarı mesajı gelecektir. Bu uyarıyı onayladıktan sonra program dışı ders seçme işlemini başlatabilecektir.

21 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
İstenilen ders seçildikten sonra, özel seçmeli olarak alınacaksa özel seçmeli kutucuğu tıklanarak seçili hale getirilip “Kaydet” düğmesine basılır.

22 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
DERS KAYIT ONAYI “İşlemler” “İnteraktif Kayıt”  “Ders Kayıt Onayı”

23 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Öğrenci “Onayla” düğmesine bastıktan sonra çıkan iletiye “Tamam” diyerek ders kayıt onayı işlemini sonlandırır.

24 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bu aşamadan sonra interaktif kayıt menülerinden aktif olarak işlem yapamayacak, işlem yapmaya çalıştığında bir mesajla karşılaşacaktır.

25 DANIŞMANIN İNTERAKTİF KAYIT YENİLEMEDE YAPACAĞI İŞLEMLER
Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı DANIŞMANIN İNTERAKTİF KAYIT YENİLEMEDE YAPACAĞI İŞLEMLER

26 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÖĞRENCİ LİSTESİ İşlemlerDanışmanlık Danışman, Bir öğrencinin bilgilerini görmek isterse öğrenci numarasını yazıp “Listele” düğmesine basar. Danışmanlığını yaptığı öğrencilerin tümünü görüntülemek isterse sadece “Listele” düğmesine basması yeterlidir.

27 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

28 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Danışmanın reddetmesi sonrasında öğrenci şu mesajı alacaktır. Bu aşamada danışmanın red mesajı öğrencinin giriş sayfasında aşağıdaki gibi görüntülenecektir. İnteraktif Kayıt Tarih: Sayısal Analiz ve Programlama I’i başarmadan III’ü almamalısın. II’den de ortalamayla geçtin. JFM224’ü kodlu dersi bırak “Yapısal Jeoloji" veya “Sayısal Süzgeçleme“ al. Danışmanınız tarafından ders kaydınız reddedildi. DANIŞMANIN ADI SOYADI Danışman bir öğrencinin ders kaydına onay verdiği zaman ders kaydının tamamlandığına dair bir mesaj görecektir. Aynı anda öğrenicinin giriş sayfasına da kaydının onaylandığına dair bir mesaj gelecektir.

29 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Danışman tarafından ders kaydına onay verilen öğrenicinin kayıt durumu sistem üzerinde kayıt yeniledi olarak güncellenir.

30 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Danışman danışmanlığını yaptığı öğrenciye ait ders kayıt formunu almak isterse danışmanlık listesinin sonunda yer alan “Ders Kayıt Formu” düğmesine basarak alabilir.

31 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİNDE ULAŞILABİLECEK RAPORLAR YENİ YERLEŞEN ÖĞRENCİLERE İLİŞKİN RAPORLAR Birim Bazında Yerleşen Öğrenci Listesi Yerleşen Öğrenci Sayıları Listesi Öğrenci Belgesi İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Listesi Yabancı Dil Tercih Listesi Öğrencilerin Geldikleri İllere Göre Dağılımları Listesi 1.Tercih Sırası ile Kazanan Öğrenci Listesi Giriş Şekillerine Göre Öğrenci Sayıları Bölümlere Ait Tavan-Taban Puanlar Listesi İlk ‘e Giren Öğrencilerin Listesi APS Toplu Gönderi Tevdi Listesi APS Etiket Dökümü

32 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
GENEL RAPORLAR Öğrenci Dosyası Öğrenci Karnesi Öğrenci Durum Belgesi (Transkript) Öğrenci Belgesi Ders Sınıf Listesi Açılan Ders Listesi Katalog Ders Listesi Katalog Şube Listesi Öğrenci Sayıları Listesi (Açılan Ders) Askerlik Belgesi (EK-C2) Emniyet Belgesi (Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin)

33 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
GENEL RAPORLAR Not Giriş İstatistiği Listesi Not Kesinleştirmesi Yapılmamış Öğrenci Listesi Hiç Kayıt Yaptırmayan Üzerinde Ders Olan Öğrenciler Listesi Kayıt Dondurmuş Üzerinde Ders Olan Öğrenci Listesi Kayıt Yaptırmayan Üzerinde Ders Olan Öğrenciler Listesi Azami Süre Kontrolü Raporu İlişik Kesilme Durumunda Olan Öğrencilerin Listesi Dersten Vazgeçme Sayısı Kontrolü Listesi Seçmeli Derslerin Minumum Kontenjan Raporu Üniversite, Fakülte/Yüksekokul, Program (Bölüm/Ana Bilim Dalı), Sınıf, Ders Başarı Oranları Nüfus Bilgileri Listesi Saat Sınırını Aşan Öğrenci Listesi

34 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
GENEL RAPORLAR Sınıflarına Göre Öğrenci Sayıları Durumlarına Göre Öğrenci Sayıları Yaş Gruplarına Göre Öğrenci Sayıları Uyruklarına Göre Öğrenci Sayıları Akademik Başarı Sıralaması Yıllara Göre Okuyan Öğrenci Listesi Başarısız Öğrenci İstatistiği Mezun Durumunda Olan Öğrencilerin Listesi İlişiği Kesilen Öğrenci Listesi Onur Öğrencisi Belgesi Yüksek Onur Öğrencisi Belgesi Diploma Onur Öğrencisi Belgesi Diploma Yüksek Onur Öğrencisi Belgesi Diploma Ekleri

35 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
GENEL RAPORLAR Devam Koşulunu Sağlayıp Başarısız Olan Öğrencilerin Listesi Devamdan Muaf Öğrenci Listesi İnteraktif Kayıt-Onaylanmamış Ders Listesi İnteraktif Kayıt-Çakışan Ders Listesi İnteraktif Kayıt Birim-Kayıt Durumu Dökümü İnteraktif Kayıt Şube-Kontenjan Dökümü İnteraktif Kayıt-Program Şube Kontenjan Dökümü Öğrenci Bilgileri Listesi Ders Bazında Detay Bilgileri İçeren Liste (Katalog) Ders Bazında Detay Bilgileri İçeren Liste (Açılan Ders)

36 Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
PİLOT UYGULAMA AŞAMASINDA İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİNDE ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR YARIYIL KAPATMA İŞLEMİNİN TAMAMLANMAMASI, (Ders notlarının zamanında girilmemesi ve kesinleştirilmemesi) HATALI VE EKSİK DERS TANIMLANMASI, İNTERAKTİF KAYIT HAFTASI SIRASINDA SİSTEMDEKİ GÖREVLİLERE BİLGİ VERİLMEDEN DÜZELTMELERİN YAPILMASI, HATALI DANIŞMAN ATANMASI, ŞUBE KONTENJANLARININ TAM OLARAK ANLAŞILAMAMASI, PROGRAMDA AÇILAN DERS SAATLERİNİN ÇAKIŞMASI, KATKI PAYI BORCUNUN SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞININ MANUEL HESABINA YATIRILMASI, Yarıyıl kapatma işleminin tamamlanmaması durumunda ortaya çıkan sorunlar: Katkı Payı için Borçlandırma yapılamaz. Öğrencilerin başarı değerlendirmesi yapılamaz, Katalog oluşturulamaz.


"ÖĞRENCİ İŞLERİ BİLGİ SİSTEMİ İNTERAKTİF KAYIT SÜRECİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları