Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SMMM Hasan Önder GÜVEN 1983 yılı İzmir doğumlu, İlk ve Orta Öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2005 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümünden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SMMM Hasan Önder GÜVEN 1983 yılı İzmir doğumlu, İlk ve Orta Öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2005 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümünden."— Sunum transkripti:

1 SMMM Hasan Önder GÜVEN 1983 yılı İzmir doğumlu, İlk ve Orta Öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2005 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu yılında SMMM oldu. Troyes Denetim Danışmalık Ltd. Şti.’nin kurucu ortaklarından biri olan Hasan Önder GÜVEN, aynı zamanda Murat Eğitim Kurumlarında Ekonomi, Maliye, Muhasebe Denetimi, Mali Analiz ve Türk Vergi Sistemi konularında dersler vermektedir. Denetçi kimliğinin yanı sıra çeşitli kurumlarca düzenlenen eğitim seminerlerinde eğitici olarak da görev almaktadır.

2 Yeni TTK. Işığında Şirketlerin Bağımsız Denetimi

3 DENETİM NEDİR? ŞİRKETLERİN MALİ NİTELİKTEKİ OLAYLARININ DOĞRULUĞUNUN BAĞIMSIZ BİR UZMAN TARAFINDAN ÖNCEDEN SAPTANMIŞ ÖLÇÜTLERE GÖRE İNCELENMESİ, DEĞERLENDİRİLMESİ VE RAPORLANMASI SÜRECİDİR.

4 HANGİ ŞİRKETLER DENETİME TABİ OLACAK?
BÜYÜK ŞİRKETLER DENETİM KÜÇÜK ŞİRKETLER ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ ŞİRKETLER MİKRO ŞİRKETLER

5 DENETİMİN KONUSU VE KAPSAMI NELERDİR?
ŞİRKETİN FİNANSAL TABLOLARI YÖNETİM KURULU YILLIK FAALİYET RAPORU ENVANTERİ İÇ KONTROL YAPISI ŞİRKETİN KARŞILAŞABİLECEĞİ RİSKLERİN TESPİTİNE İLİŞKİN UYGULAMALAR İŞLEM DENETİMİ DENETİMİN KONUSUNU VE KAPSAMINI OLUŞTURMAKTADIR.

6 YENİ TTK’DA DÜZENLENEN DENETİM TÜRLERİ
İŞLEM DENETİMİ ÖZEL DENETİM FİNANSAL TABLO DENETİMİ

7 İŞLEM DENETİMİ NEDİR? BİRLEŞME BÖLÜNME TÜR DEĞİŞTİRME ŞİRKET KURULUŞU
SERMAYE ARTIRIMI, AZALTILMASI MENKUL KIYMET İHRACI GİBİ ÖZELLİK ARZ EDEN İŞLEMLERİN DE DENETÇİ TARAFINDAN AYRICA DENETLENMESİDİR.

8 ÖZEL DENETİM NEDİR? HERHANGİ BİR PAY SAHİBİ ŞİRKETTEKİ HAKLARININ KAYBA UĞRATILDIĞINI DÜŞÜNÜYORSA MAHKEMEDEN ÖZEL DENETÇİ TAYİNİ İSTEYEBİLİR.

9 FİNANSAL TABLO DENETİMİ NEDİR?
ŞİRKETİN MALİ NİTELİKTEKİ OLAYLARINI ÖZETLEYEN, MALİ YAPI VE FAALİYET SONUÇLARIYLA İLGİLİ; BİLÂNÇO GELİR TABLOSU NAKİT AKIM TABLOSU ÖZSERMAYE DEĞİŞİM TABLOSU GİBİ FİNANSAL TABLOLARIN DENETLENMESİDİR.

10 DENETİM NASIL YAPILIR? DENETİM: TÜRKİYE MUHASEBE STANDARTLARINA,
TÜRKİYE FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARINA, ETİK İLKELERE UYGUN BİR ŞEKİLDE VE ÖZENLE, YÖNETİM KURULUNUN YILLIK FAALİYET RAPORU İLE FİNANSAL TABLOLARIN UYGUN OLUP OLMADIĞINI AÇIKLAYACAK ŞEKİLDE, ŞİRKETİN RİSKLERİNİN ERKEN TESPİTİYLE İLGİLİ GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASINA İLİŞKİN UYGULAMALARI AÇIKLAYACAK ŞEKİLDE YAPILIR.

11 DENETİM İŞİNİ KİMLER YAPAR?
DENETİM İŞİNİ 3568 SAYILI MESLEK KANUNUNDA BELİRTİLEN ŞARTLARI TAŞIYAN SMMM VE YMM’LER YAPABİLİR. DENETÇİ, ŞİRKET GENEL KURULUNCA SEÇİLİR, SONRA YÖNETİM KURULU SEÇİLEN DENETÇİYİ TİCARET SİCİLİNE TESCİL, TİCARET SİCİL GAZETESİNDE VE İNTERNET SİTESİNDE DE İLAN ETTİRMEK ZORUNDADIR. FAALİYET DÖNEMİNİN 4.AYINA KADAR DENETÇİ SEÇİLMEMİŞSE, DENETÇİ SEÇİMİ ŞİRKETİN MERKEZİNİN BULUNDUĞU YERDEKİ ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ TARAFINDAN ATANIR. MAHKEMENİN KARARI KESİNDİR.

12 ŞİRKETİN BAĞIMSIZ DENETÇİYE KARŞI GÖREV VE SORUMLULUKLARI
ŞİRKETİN YÖNETİM KURULU, FİNANSAL TABLOLARI VE YILLIK FAALİYET RAPORUNU GECİKMEDEN ONAYLAYARAK DENETÇİYE VERMEK ZORUNDADIR. YÖNETİM KURULU DENETİMİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YAPILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ BÜTÜN İMKANLKARI SAĞLAMAK ZORUNDADIR. ŞİRKETİN DEFTER VE BELGELERİNİN SÜRESİNDE DENETÇİYE İBRAZ EDİLMEMESİ DURUMUNDA YÖNETİM KURULU SORUMLU OLMAKTA VE 3 AY İLE 2 YIL ARASINDA HAPİS CEZASINA MARUZ KALABİLMEKTEDİR.

13 DENETİM RAPORU DENETÇİ, YAPILAN DENETİMİN TÜRÜ, KAPSAMI, NİTELİĞİ VE SONUÇLARI HAKKINDA GEREKEN AÇIKLIKTA, ANLAŞILIR, BASİT BİR DİLLE YAZILMIŞ VE GEÇMİŞ YILLA KARŞILAŞTIRMALI OLARAK HAZIRLANMIŞ, FİNANSAL TABLOLARI KONU ALAN BİR RAPOR DÜZENLER.

14 GÖRÜŞ TÜRLERİ: OLUMLU GÖRÜŞ ŞARTLI (SINIRLANDIRILMIŞ OLUMLU) GÖRÜŞ
OLUMSUZ GÖRÜŞ ŞARTLI GÖRÜŞ

15 AMAN DİKKAT!!! DENETÇİ OLUMSUZ GÖRÜŞ VEYA GÖRÜŞ BİLDİRMEKTEN KAÇINMA ŞEKLİNDE RAPOR VERİRSE; YÖNETİM KURULU RAPORUN TESLİM TARİHİNDEN İTİBAREN 4 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE GENEL KURULU TOPLANTIYA ÇAĞIRIR VE İSTİFA EDER.

16


"SMMM Hasan Önder GÜVEN 1983 yılı İzmir doğumlu, İlk ve Orta Öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2005 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümünden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları