Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nesne İlişkileri Kuramı. Nesne ilişkileri; insan davranışını, Nesne ilişkileri; insan davranışını, ilişkilerini, psikopatolojisini ve psikoterapisini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nesne İlişkileri Kuramı. Nesne ilişkileri; insan davranışını, Nesne ilişkileri; insan davranışını, ilişkilerini, psikopatolojisini ve psikoterapisini."— Sunum transkripti:

1 Nesne İlişkileri Kuramı

2 Nesne ilişkileri; insan davranışını, Nesne ilişkileri; insan davranışını, ilişkilerini, psikopatolojisini ve psikoterapisini anlamaya yönelik psikodinamik bir yaklaşımdır.

3 Nesne İlişkileri Kuramı İçgüdüler iki türlüdür: İçgüdüler iki türlüdür: Libidinal ve saldırgan

4 Nesne İlişkileri Kuramı Nesne: Bebeğin güdülerini doyum amacıyla yönlendirdiği şey. (Freud)

5 Nesne İlişkileri Kuramı 1940 ve 1950’lerde....Klein, Fairbairn, Winnicot, Jacobson, Kernberg ve Kohut...: 1940 ve 1950’lerde....Klein, Fairbairn, Winnicot, Jacobson, Kernberg ve Kohut...: Nesne, insan gelişiminde ilişkisel gereksinimlerin hedefidir (amacıdır)

6 Nesne İlişkileri Kuramı Nesneler; insanlar ve nesneler (geçiş nesneleri gibi) olabilir Nesneler; insanlar ve nesneler (geçiş nesneleri gibi) olabilir

7 Nesne İlişkileri Kuramı Bu nesneler ve gelişmekte olan çocuğun bu nesnelerle ilişkileri içselleştirilir ve kendilik yapısının temel yapı taşlarını oluşturur. Bu nesneler ve gelişmekte olan çocuğun bu nesnelerle ilişkileri içselleştirilir ve kendilik yapısının temel yapı taşlarını oluşturur.

8 Nesne İlişkileri Kuramı Neden “insan ilişkileri” değil de, Neden “insan ilişkileri” değil de, “nesne ilişkileri”?

9 Nesne İlişkileri Kuramı Erken nesne ilişkilerimiz sonraki ilişkilerimizde de belirleyici olur... Erken nesne ilişkilerimiz sonraki ilişkilerimizde de belirleyici olur... Daha örseleyici erken nesne ilişkilerimiz değişime daha bir dirençli ve katı olur. Daha örseleyici erken nesne ilişkilerimiz değişime daha bir dirençli ve katı olur.

10 Nesne İlişkileri Kuramı Erken nesne ilişkisi içerisindeki kişiler bizim genetik yapımızın nasıl dışavuracağını belirler. Erken nesne ilişkisi içerisindeki kişiler bizim genetik yapımızın nasıl dışavuracağını belirler.

11 Nesne İlişkileri Kuramı Sonrasındaki ilişkilerimiz de bu erken ilişki biçimlerimizi doğrulayan/yineleyen biçimlerde olacaktır... Sonrasındaki ilişkilerimiz de bu erken ilişki biçimlerimizi doğrulayan/yineleyen biçimlerde olacaktır...

12 Nesne İlişkileri Kuramı Gelişimin belirli bir evresinde takılma, daha ileri olgunluk aşamalarına engel olur ve bazı işlevsel olmayan/belirtisel davranışlar erken dönem örselenmelerini (aslında) olgun olmayan çözme girişimleridir... Gelişimin belirli bir evresinde takılma, daha ileri olgunluk aşamalarına engel olur ve bazı işlevsel olmayan/belirtisel davranışlar erken dönem örselenmelerini (aslında) olgun olmayan çözme girişimleridir...

13 İnsan Gelişimi ve Psikopatoloji Yaşamımızın büyük kısmı bağımlılık zincirlerimizi kırmak ve erişkinliğin özerkliğine yönelmekle geçer.. Yaşamımızın büyük kısmı bağımlılık zincirlerimizi kırmak ve erişkinliğin özerkliğine yönelmekle geçer.. Bağımsızlığa giden yoldaki yetersizlikler psikopatolojiye yol açar. Bağımsızlığa giden yoldaki yetersizlikler psikopatolojiye yol açar.

14 Bağımsızlığa doğru giden yol ayrılma- bireyleşmedir (Mahler). Bağımsızlığa doğru giden yol ayrılma- bireyleşmedir (Mahler). Yaşamın ilk 3 yılında: Yaşamın ilk 3 yılında: Otizm, simbiyozis ve bireyselleşme

15 Nesne ilişkileri X Freud Kişilerarası ilişkiler Kişilerarası ilişkiler Anne X Baba Anne X Baba Güdülenme: İnsanla ilişki (temas) X cinsel haz Güdülenme: İnsanla ilişki (temas) X cinsel haz

16 Melanie Klein Ego, bebekliğin çok erken dönemlerinde oluşur (ilk emme ile başlar) Ego, bebekliğin çok erken dönemlerinde oluşur (ilk emme ile başlar) Paranoid-şizoid pozisyon Paranoid-şizoid pozisyon Depresif pozisyon Depresif pozisyon

17 Bebeğin ruhsal yaşamı Fantaziler (Düşlemler): Bilinçdışı “iyi” meme, “kötü” meme Fantaziler (Düşlemler): Bilinçdışı “iyi” meme, “kötü” meme Nesneler (dürtülerin nesneleri, açlık- meme) Nesneler (dürtülerin nesneleri, açlık- meme)

18 Pozisyonlar (Konumlar) Paranoid-şizoid pozisyon (zarar verme, yok etme) Paranoid-şizoid pozisyon (zarar verme, yok etme)Bölme Depresif pozisyon (5. veya 6. aylar) Depresif pozisyon (5. veya 6. aylar) Onarım ve eşduyum

19 Ruhsal savunma düzenekleri Introjection (ilk meme emmeden itibaren) Introjection (ilk meme emmeden itibaren) Projection (Yansıtma) Projection (Yansıtma) Splitting (Bölme): “iyi” ben& “kötü” ben Splitting (Bölme): “iyi” ben& “kötü” ben Projective identification (Yansıtmalı özdeşim) Projective identification (Yansıtmalı özdeşim)

20 S. Freud Bebeklik dönemi: Ruhsal-cinsel gelişim evreleri fiziksel olgunlaşmaya dek sürer. Bebeklik dönemi: Ruhsal-cinsel gelişim evreleri fiziksel olgunlaşmaya dek sürer. Ego (benlik) Oedipus/Electra karmaşası çözülene dek biçimlenmez. Ego (benlik) Oedipus/Electra karmaşası çözülene dek biçimlenmez.

21 Margaret Mahler Ruhsal doğum& bireyleşme Ruhsal doğum& bireyleşme Normal otizm (Doğum-3./4. hafta): Nesnesiz evre Normal otizm (Doğum-3./4. hafta): Nesnesiz evre Normal simbiyosiz (3/4. hafta-4/5. ay) Normal simbiyosiz (3/4. hafta-4/5. ay) Ayrılma-bireyleşme (4./5. ay- 30./36. ay) Ayrılma-bireyleşme (4./5. ay- 30./36. ay)

22 Heinz Kohut Narsisistik gereksinimler (grandiyöz kendilik& ülküleştirilmiş ebeveyn) Narsisistik gereksinimler (grandiyöz kendilik& ülküleştirilmiş ebeveyn) Gerçekçi bakış açısı (kendiliğe ve ebeveyne) Gerçekçi bakış açısı (kendiliğe ve ebeveyne)

23 John Bowlby (Tutunma/Bağlanma) Evrimsel bakış açısı Evrimsel bakış açısı Ayrılma bunaltısı Ayrılma bunaltısı


"Nesne İlişkileri Kuramı. Nesne ilişkileri; insan davranışını, Nesne ilişkileri; insan davranışını, ilişkilerini, psikopatolojisini ve psikoterapisini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları