Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Psikoanalitik Aile Terapisinin Hedefleri Selin Özkan 070103056.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Psikoanalitik Aile Terapisinin Hedefleri Selin Özkan 070103056."— Sunum transkripti:

1 Psikoanalitik Aile Terapisinin Hedefleri Selin Özkan 070103056

2 Terapinin hedefleri  Psikoanalitik aile terapisinin hedefi; aile bireylerinin birbirleriyle, geçmişin bilinçaltı imgelerinden ziyade, mevcut gerçeklere dayanarak iyi ve sağlıklı bir etkileşim içinde bulunabilmeleri için bilinçaltı sınırlarından kurtarmaktır.

3  Krizdeki aileleri, mevcut sıkıntılarından kurtarmak için anlayış ve destekle ele alınıyorlar.  Kriz çözüldüğü anda da, psikoanalitik aile terapisi, aileyi uzun vadeli yeniden yapılandırıcı psikoterapiye almaktadır.

4  Psikoanalitik aile terapisti, semptom azaltmayı hedef alacak şekilde bir kriz çözümünü seçerse, aile terapistleri gibi işlev görürler.  Savunmaları desteklemeye, baskılanmış ihtiyaçları ve dürtüleri açığa çıkarmaya odaklanırlar.

5  Bireysel terapistler, bireyselliği fiziksel ayrılma olarak düşünüyorlar.  Ergen ve genç yetişkinler, daha bağımsız olabilmeleri için ailelerinden ayrı olarak tedavi edilirler.

6  Nagy’nin bağlamsal terapisinde hedef, yetişkin yaşamında sıkıntı ve kazançların adil dengesidir.  Nagy, semptomların artması ve dinmesinin, kaçınılan duygusal çatışmalarla yüzleşerek oluşturduğu varsayımını diğer psikoanalitik terapistlerle paylaşmaktadır.

7 Bağlamsal terapi,  İyileştirici içermenin sorumluluğunu birinin yansıtmalarını başkasına zorla kabul ettirme olarak görür.

8 Bağlamsal terapinin hedefleri ;  Özerklik ve karşılıklılık arasında bir dengeyi içerir.  Aile bireylerine, irrasyonel ve kısır suçlulukla yüzleşme ve bunun üstesinden gelme konusunda ve kendi yetkilerini talep etme konusunda yardımcı olunur.  Bireylere, aile ilişkilerinde daha cömert şekilde verici olma konusunda yardımcı olur.

9 Davranış Değişikliği İçin Şartlar  Psikoanalitik aile terapisinde, aile üyeleri ruhsal yaşamlarının bilinçli deneyimlerinden daha geniş olduğunu anlayarak ve kişiliklerinin baskılanmış bölümlerini kabul ederek içgörülerini genişletirler.

10  Hatta bazıları(Kohut, 1977) psikoanalitik tedavinin içgörünün, savunmaları azaltma kadar işe yaramadığını bile ileri sürmüşlerdir!

11  Analitik terapistler içgörüyü, davranış yüzeyinin altına gizli güdülere nüfuz ederek içgörüyü teşvik ediyorlar.  Bireysel terapide, rüya ve serbest çağrışımlar görülür ve içerik olarak değerlendirilir.

12  Analitik olmayan aile terapistleri, ailenin görünür etkileşimlerinin anlamını kabul ediyor;  Analitik terapistler, başka malzemeyi açığa çıkarma girişiminde bulunuyorlar.

13  Psikoanalistler, yavaş ilerleyerek ve güven iklimi yaratarak bu problemle ilgilenirler.  Aile terapisinde ki hastaların, herkese açık olma ve aynı zamanda kendini koruma konularında endişe duyma ihtimali olduğu için, terapistler büyük oranda güvenlik temin etmek durumundalar.

14  Aktarım fikri, gerçek bir ilişkinin yokluğu halinde hastanın terapiste aktarılan his kurgudan ilham alması gerektiği.  Aktarım tekrarlayan – terapiste ya da diğer aile fertlerine aktarılan geçmiş kalıplardır.

15 Nagy’ye göre(1972),  Aile terapisi, bireysel terapiden daha verimli aktarım kullanım alanı sunar.  Aile terapisinin temel düşüncelerinden ikisi;  Tedaviye kimin dahil edilmesi gerektiği,  Yardımın kime odaklanması gerektiğidir.

16 Psikoanalitik aile terapistleri,  Sorumluluğun tüm aile fertlerinde olması gerektiğine inanıyor gibiler fakat, aileye organik bir bütün olarak yardımdan ziyade, bireylerin büyümesi ve olgunlaşmasına yardım etme düşüncesinde olma ihtimalleri var.

17 Blanck’a göre(1967),  “Evlilik çatışmasında bir birey veya bir çifte yardım etmek için, taraflardan her birinin daha yüksek seviyede kişisel gelişimine yardımcı olunması gerekir.”  Bu “daha yüksek seviyede kişisel gelişim” hem yapısal hem de obje- ilişkiler bağlamında tanımlana gelmektedir.


"Psikoanalitik Aile Terapisinin Hedefleri Selin Özkan 070103056." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları