Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Süleyman Demirel Üniversitesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Süleyman Demirel Üniversitesi"— Sunum transkripti:

1 Süleyman Demirel Üniversitesi
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SPOR BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

2 SPOR BİLİMLERİ (YÖK Tanımlaması)

3 YÖK TANIMLAMASINA GÖRE SPOR BİLİMCİSİ

4 Spor Bilimleri Mezunlarımızın İstihdam Durumları
Mezunlarımızın Atamaları ve İş yerleşimleri Üniversite atanmaları (1 okutman , 4 Arş.Grv atanmıştır). tarihi itibarı ile de KPSS sınavı ile ilk öğrencilerimiz MEMUR olarak atanmışlardır. Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde Sözleşmeli Antrenör olarak çalışan mezunlarımız bulunmaktadır, Polis olarak atananlar bulunmaktadır, Özel sektörde kondisyoner, Aerobik Step, fiziksel uygunluk antrenörlüğü yapanlar bulunmaktadır Üniversitelerin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlıklarına bağlı ve Spor Hizmetleri alanında Eğitmen olarak çalışabilmektedirler. SPOR BİLİMLERİ MEZUNLARINA BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMELİĞİ HAKKI VERİLMEMEKTEDİR (BEDEN EĞTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİNİ TERCİH EDEN ADAYLARIN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKUL VEYA YENİ AÇILMAYA BAŞLAYAN SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTELERİNE BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR

5 Spor Bilimleri Mezunları KPSS Puanı ile Memur olarak atamaları 04 Temmuz 2013 tarihi ile başlamıştır. İlk mezunlarımızdan atanan bir öğrencimizin ataması

6 BAŞVURU TARİHLERİ Milli Sporcu, Süper Lig-I Lig, II Lig, III Lig, Bölgesel/Deplasmanlı ve Amatör Lig (Süper Amatör, I amatör-II amatör) ve ferdi sporcuların başvuruları 05-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında (mesai saatleri içerisinde) yapılacaktır. Başvurular şahsen yapılacaktır. Posta, faks vb ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

7 BAŞVURU BRANŞLARI Atıcılık, Atletizm, Badminton, Bisiklet, Boks, Cimnastik, Eskrim, Halter, Güreş, Judo, Kayak, Masa Tenisi, Karate, Okçuluk, Triatlon, Taekwondo, Tenis, Su Sporları (Yüzme, Dalma, Senkronize Yüzme, Su Topu), Basketbol, Futbol, Hentbol, Voleybol.

8 BAŞVURU ŞARTLARI ve GEREKLİ BELGELER
Lise mezunu olmak (tek ders sınavından dolayı lise diploması olmayan adaylar başvuru yapamazlar). Lise diplomasının aslı ve 1 adet fotokopisi, Adayların başvurularında, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda belirtilen, “Özel yetenek sınavı gerektiren programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve en az kaç puan almış olan adayların başvurabileceklerine, başvuru öncesinde sınavı yapacak ilgili yükseköğretim kurumunca karar verilecek” ifadesi dikkate alınmıştır YGS puanlarının herhangi birinden en az 140 puan ve daha yukarı puan alan adaylar, YGS bir (1) adet fotokopisi Kulüp, okul takımında veya ferdi olarak en az 3 yıl lisanslı sporcu olmak. Spor İl müdürlüğü tarafından verilen belgede lisans bilgilerinde görülen branşlar dışında başvuru yapamaz. Branş tercihini de en çok yapmış olduğu spor branşından yapmak zorundadır.

9 Belge olarak; Spor İl Müdürlükleri (Gençlik Spor İl müdürlüklerinden) “SPORCU BİLGİ FORMU” alınacak ve Spor İl Müdürlükleri (Gençlik Spor İl Müdürü) veya şube müdürü tarafından onaylanacaktır (bu belgenin aslı getirilecektir fotokopisi geçerli değildir). Sporcu Bilgi Formu onaylı. Nüfus Cüzdanının 1 adet önlü arkalı fotokopisi (aslı yanında olacaktır), Milli sporcular için Spor Genel Müdürlüğünden alınmış Millilik belgesinin aslı ve fotokopisi Ferdi veya takım sporlarında ulusal ve uluslar arası derece yapmış sporcuların ilgili federasyon onaylı belgeleri (dereceleri gösteren), 1 adet belgenin aslı. Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü tarafından hazırlanan ÖN KAYIT BİLGİ FORMU’nun elektronik ortamda (bilgisayar) yazılacak ve çıktısı alınacaktır. Formalarda ekleme ve silme olmayacaktır, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48. maddesindeki şartları taşımak. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak. (omurga bozuklukları, aşırı kamburluk, pelteklik, kekemelik, düztabanlık vs.) engellerinden biri veya birkaçı bulunanlar ön kayıt için başvuramazlar). İlgili Federasyondan oynadığı kulübün statüsünü belirten yazı. Başka bir Yükseköğretim Kurumundan disiplin cezası nedeniyle çıkarılmış bulunanlar ön kayıt yaptıramazlar.

10 ÖNEMLİ NOT ADAY TARAFINDAN VERİLEN BİLGİLERDE YANLIŞ/SAHTE BELGE VB. VERİLMESİ VE TESPİT EDİLMESİ DURUMUNDA ADAY HAKKINDA TÜM YASAL İŞLEMLER YAPILACAK OLUP DİĞER ADAYLARINDA MAGDURİYETİNE SEBEB OLMASINDAN DOLAYIDA TÜM ZARARLARI KABUL ETMİŞ OLACAKTIR.

11 ADAYLARIN DEĞERLENDİRMESİ
Spor Bilimleri bölümünün; I öğretim 40 kontenjan II öğretim 40 kontenjan, olmak üzere toplam 80 kontenjanı bulunmaktadır. SINAV KOMİSYONU BAŞVURULARA GÖRE BRANŞ VE CİNSİYETE GÖRE KONTENJAN DAĞILIMINI YAPACAKTIR.

12 Futbol Branşından 11 kontenjan belirlenmiştir
*** Futbol Branşından 11 kontenjan belirlenmiştir. Kontenjan dağılımları aşağıdaki gibi yapılacaktır. Hesaplamada her kontenjanın kendi içerisinde hesaplanması yapılarak belirlenen kontenjan durumuna göre kendi statüsünde yerleşecektir. Örneğin süper ligden 10 başvuru yapıldı ise kendi içlerinde YÖK formülü uygulanarak en üst değerdeki 1 aday yerleşecektir. Milli sporcular bu kontenjanlara dahil olmayıp ayrı değerlendirileceklerdir. Spor Toto Süper Lig= 1 kontenjan PTT I Lig= 2 kontenjan Spor Toto II Lig= 2 kontenjan, Spor Toto III Lig= 2 kontenjan A2 lig= 2 kontenjan Amatör ve Bal Ligi= 2 kontenjan

13 A yılları arasında Milli olmuş sporculara 100 tam puan verilir. Ferdi veya takım olarak okul veya kulüp bazında uluslararası düzeyde Türkiye temsil etmiş olmak. Kendi içlerinde hesaplama yapılarak Yüksek Öğretim Kurumunun verdiği formüle göre yerleştirileceklerdir. Aşağıda belirtilen YÖK vermiş olduğu formül uygulanacaktır. Yeterli milli sporcunun başvurusu olmadığı ve kontenjanların dolmaması durumunda b maddesi uygulanır.

14 B. Süper Lig ve I. Ligde yer alan sporculara arası puan verilecektir. Takım sporlarında puanlamada 3 yıl sporculuğundan sonraki her yıl sporculuğu için +1 puan verilir. Örneğin 7 yıl sporculuğu olan bir sporcuya 3 yıl karşılığı 91 puan, ek 4 yıl oynadığı için +4 puan alarak, toplam 95 puan şeklinde değerlendirilecektir. Süper lig ve I lig sporcuları kendi içlerinde hesaplama yapılarak Yüksek Öğretim Kurumunun verdiği formüle göre yerleştirileceklerdir. Aşağıda belirtilen formül uygulanacaktır. Yeterli Süper Lig ve I Lig sporcusu başvuru olmaması ve kontenjanların dolmaması durumunda c maddesi uygulanır. Futbol branşından beyan ettiği lig statüsünde kadroya girmiş olması gerekmektedir (Kayıtlar esnasında ibraz etmeli)

15 Ferdi Sporcularda da 2007-2014 yılları arasında ulusal derece yapmış olanlar için,
1’ncilik elde edenler puan 2’ncilik elde edenler puan 3’ncülük elde edenler 96 puan 4’ncülük elde edenler 94 puan 5’ncilik elde edenler puan

16 C. Takım Sporlarından II liglerde yer alan (Bayan Futbol Takımı bu kategoride değerlendirilecektir) sporculara arası puan verilecektir. Bu puanlama da 3 yıl dan sonraki her yıl sporculuğu için +1 puan verilir. Örneğin 7 yıl faal olan bir sporcuya 3 yıl karşılığı 81 puan, ek 4 yıl oynadığı için +4 puan alarak toplam 85 puan şeklinde değerlendirilecektir. Ferdi sporlardan kulüplerde ve okul müsabakalarına katılımları ve yaptığı derecelere göre (sporcu bilgi formuna eklenmiş başarı belgeleri) komisyon tarafından değerlendirme yapılarak puan verilir. II lig sporcuları kendi içlerinde hesaplama yapılarak Yüksek Öğretim Kurumunun verdiği formüle göre yerleştirileceklerdir. Aşağıda belirtilen formül uygulanacaktır. Yeterli II lig sporcusu ve ferdi sporcu başvurusu olmadığı ve kontenjanların dolmaması durumunda d maddesi uygulanır. Futbol branşından beyan ettiği lig statüsünde kadroya girmiş olması gerekmektedir (Kayıtlar esnasında ibraz etmeli)

17 D. Takım Sporları III ligde ve bölgesel (deplasmanlı) lig sporcularına arası puan verilecektir. Bu puanlama da 3 yıl dan sonraki her yıl sporculuğu için +1 puan verilir. Örneğin 7 yıl faal olan bir sporcuya 3 yıl karşılığı 71 puan, ek 4 yıl oynadığı için +4 puan alarak ve toplam 75 puan şeklinde değerlendirilecektir. Ferdi sporlardan kulüplerde ve okul müsabakalarına katılımları ve yaptığı derecelere göre (sporcu bilgi formuna eklenmiş başarı belgeleri) komisyon tarafından değerlendirme yapılarak puan verilir. Kendi içlerinde hesaplama yapılarak Yüksek Öğretim Kurumunun verdiği formüle göre yerleştirileceklerdir. Aşağıda belirtilen formül uygulanacaktır. Yeterli III ligde ve bölgesel (deplasmanlı) lig sporcu ve ferdi sporcu başvurusu olmaması ve kontenjanların dolmaması durumunda e maddesi uygulanır. Futbol branşından beyan ettiği lig statüsünde kadroya girmiş olması gerekmektedir (Kayıtlar esnasında ibraz etmeli)

18 E. Takım ve Ferdi Sporlarda, amatör liglerdeki (süper amatör-I amatör, II amatör) sporculara ve ferdi sporlarda yarışmalara katılanlara 51 ile 70 arası puan verilecektir. Bu puanlama da, 3 yıldan sonraki her yıl sporculuğu için +1 puan verilir. Örneğin 7 yıl faal olan bir sporcuya 3 yıl karşılığı 51 puan, ek 4 yıl oynadığı için +4 puan alarak toplam 55 puan şeklinde değerlendirilecektir. Ferdi sporlardan kulüplere ve okul müsabakalarına katılımları ve yaptığı derecelere göre (sporcu bilgi formuna eklenmiş başarı belgeleri) komisyon tarafından değerlendirme yapılarak puan verilir ve kendi içlerinde hesaplama yapılarak Yüksek Öğretim Kurumunun verdiği formüle göre yerleştirileceklerdir. Aşağıda belirtilen formül uygulanacaktır. Futbol branşından beyan ettiği lig statüsünde kadroya girmiş olması gerekmektedir (Kayıtlar esnasında ibraz etmeli)

19 HESAPLAMA Tüm hesaplama ve yerleştirmede Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) vermiş olduğu formüller kullanılır. Her adaya yukarıda belirtilen kriterlere göre özel yetenek sınav puanı (ÖYSP) verilecektir. Örneğin milli bir sporcu ise bu adayın özel yetenek sınav puanı 100 (tam puan) olarak belirlenir. Sonra tüm adaylar için aşağıdaki (BİRİNCİ FORMÜL) kullanılarak ÖYSP-SP belirlenerek daha sonra (İKİNCİ FORMÜL) kullanılarak yerleştirme yapılacaktır.

20 BİRİNCİ FORMÜL

21 İKİNCİ FORMÜL Aday aynı alandan geliyorsa; Örneğin; Spor alanından,
YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x YGS–P ) + (0,03 x OBP) Aday diğer alanlardan geliyorsa; YP = ( 1,17 x ÖYSP–SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x YGS–P ) ** AOBP-SÖZ, AOBP-SAY, AOBP-AE puanlarından en yüksek olanı *** YGS-1, YGS-2, YGS-3,YGS-4,YGS-5 veya YGS-6 puanlarından en yüksek olanı

22 2013-ÖSYS'de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjan sınırlaması olan programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına 2013-ÖSYS'de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır. Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.  

23 SINAV SONUÇLARI VE İLAN TARİH
Kayıtlar bittikten sonra adayların vermiş olduğu evraklar incelenecektir. Eksik veya yanlış belge verenin başvurusu iptal edilecek ve hakkında yasal işlem başlatılacaktır. 22 Ağustos 2014 tarihi saat den sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Web adresinde (www.sdu.edu.tr) ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı Panosunda ilan edilecektir. Ağustos 2014 I. Öğretim kayıtları   Ağustos 01Eylül 2014 II. Öğretim kayıtları, 02-12 Eylül 2014 Kayıt yaptırmayan ve kayıt sildiren asillerin yerine yedek kayıtlarının yerleştirilmesi.

24 I. Öğretimi kazanan ve gelmeyen adaylar yerine, II
I. Öğretimi kazanan ve gelmeyen adaylar yerine, II. Öğretimden I öğretime gelmeyen aday sayısı kadar BRANŞ dağılımına bakılarak en üst puandan I. öğretime aktarılır. Örneğin I. öğretimden 3 futbolcu aday gelmediği durumda II. Öğretimi kazanan ilk sırada ki 3 futbolcu I. öğretime aktarılır. II. Öğretimden I.öğretime aktarılan ve II.öğretimi kazanıp da kaydını yaptırmayan adaylar yerine yedeklerden BRANŞLAR dikkate alınarak II. Öğretime kaydı yaptırılır. Yedeği olmayan branşlarda yerine komisyonun uygun göreceği diğer branşlardan yedek adaylara kayıt hakkı verilir. I öğretimden kayıt sildiren adayların yerine II öğretimden aynı branştan adaylar yine branş durumuna göre I. öğretime aktarılır. II öğretimden kaydını sildirenler veya boşalan kontenjan sayısı kadar öğrenci yedeklerden branş bazına göre II öğretime yerleştirilir.

25 İTİRAZLAR İtirazın 25 ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar Sağlık Bilimleri Fakültesine dilekçe ile Sınav Komisyonuna yazılı olarak yapılması gerekir. Zamanında yapılmayan itirazlara ait dilekçeler dikkate alınmaz. SINAV KOMİSYONU Sınavın tüm aşamalarında, gerekli gördüğü takdirde her türlü düzenleme yetkisine sahiptir.

26 ÖN KAYITTA TESLİM EDİLECEK BELGELER
Ön Kayıt Formu (Kayıt esnasında doldurulacaktır) 2 adet fotoğraf (son altı ay çekilmiş), Nüfus cüzdanın aslı ve 1 adet fotokopisi, Lise diploması aslı ve 1 adet fotokopisi 2014 YGS sınav sonuç belgesi 1 adet fotokopisi Sporcu Lisans Belgesi 1 adet aslı Millilik belgesi (varsa) Federasyonca Ferdi veya takım olarak ulusal ve uluslar arası başarılarını gösteren belgenin aslı (varsa), Federasyonca verilen Kulübün lig durumunu/statüsünü (süper lig, I lig, II lig vb) gösteren belgenin aslı Futbol branşından başvuran adayların TFF tarafından Müsabaka belgesi,

27 KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN ADAYLARIN KAYIT İŞLEMLERİ
12 adet vesikalık fotoğraf Lise diploması aslı Nüfus cüzdanı fotokopisi Tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık raporu, Kesin kayıt aday başvuru formu (Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde doldurulacaktır) Askerlik çağına girmiş erkek adayların askerlik tecil belgesi.

28 EĞİTİM GÖRÜLEN SPOR TESİSLERİ
DOĞU KAMPÜSÜ SPOR ALANLARI Kondisyon Salonu (2 Adet) Step Aerobik Plates Salonu Basketbol Sahası (2 Adet Açık) Voleybol Sahası (2 Adet Açık) Tenis Sahası (1 Adet) Squash Alanı (4 Adet) Yapay Tırmanış Duvarı Performans Laborutuarı 1 Adet Ferdi Sporlar BATI KAMPÜSÜ SPOR ALANLARI Kondisyon Salonu Küçük Jimnastik Salonu Basketbol Sahası (2 Adet) Beach Volley Sahası Tenis Kortu (5 Adet) Halı Saha (2 Adet) Çim Futbol Sahası Açık Fitness Aletleri Parkı Koşu Parkurları Binicilik Merkezi

29 ATATÜRK SPOR SALONU

30 29 EKİM OLİMPİK YÜZME HAVUZ

31 PERFORMANS LABORATUAR

32 AEROBİK-STEP SALON

33 FERDİ SPORLAR SALON

34 FERDİ SPORLAR SALON / GÜREŞ

35

36 Dünya 4. Okçuluk 2013

37 Dağ bisiklet takımı Türkiye II.

38 TÜM ADAYLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ.


"Süleyman Demirel Üniversitesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları