Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GEVAŞ KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ YGS-LYS VE BÖLÜM TANITIMLARI MESLEK TANITMA KULUBÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GEVAŞ KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ YGS-LYS VE BÖLÜM TANITIMLARI MESLEK TANITMA KULUBÜ."— Sunum transkripti:

1

2 GEVAŞ KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ YGS-LYS VE BÖLÜM TANITIMLARI MESLEK TANITMA KULUBÜ

3 2014’DE UYGULANACAK SINAV MODELİ 1.Basamak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 2.Basamak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)

4

5  Ortaöğretimde okutulan ortak derslerden soru yöneltilecektir.  Sınavda adaylara tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı verilecektir.  YGS’ de toplam soru sayısı 160 olacak, soruların çözümü için 160 dakika süre verilecektir.  Bu sınav sonucunda 6 farklı puan türü hesaplanacaktır.

6 YGS’DEKİ TESTLER VE SORU SAYILARI TESTLERDERSLERSORU SAYISITOPLAM SORU SAYISI TÜRKÇE 40 TEMEL MAT. MATEMATİK 32 40 GEOMETRİ 8 SOSYAL BİL. TARİH 15 40 COĞRAFYA 12 FELSEFE 8 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 5 FEN BİLİMLERİ FİZİK 14 40 KİMYA 13 BİYOLOJİ 13 TOPLAM SORU SAYISI 160

7 HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİYGS-2 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİYGS-4 MUHASEBE VE FİNANSMANYGS-6

8 YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA BAŞVURABİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

9 YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMININ TÜRÜ İLGİLİ PUAN TÜRLERİ PUAN KOŞULU Meslek Yüksekokulu ön lisan programlarını tercih edebilmek için (Sınavsız Geçişten boş kalan kontenjanlar dahil) İlgili YGS Puan TüründeEn az 140 puan Açık öğretim ön lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili YGS Puan TüründeEn az 140 puan Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için YGS Puan TüründeEn az 140 puan 180 puan-220 puan Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K kontenjanlarını tercih edebilmek için İlgili YGS/LYS Puan Türünde En az 180 puan Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili LYS Puan TüründeEn az 180 puan Polis meslek yüksek okulu içinYGS puan türlerinin herhangi birinde En az 250 ham puan

10 ÖZEL YETENEK GEREKTiREN PROGRAMLAR Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmak için; YGS’ye girmiş ve YGS puanlarının herhangi birinden en az 140 puan almış olmak gereklidir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim kurumlarından bazıları kendi baraj puanını belirler. Bu kurumlar; belirleyecekleri yöntemle, yerleştirmede kullanacakları puanlara adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarını katacaklar; ortaöğretimde aynı bölümden mezun olan adayların aynı alanda öğretim yapan bir programa yerleştirilmesi söz konusu olduğunda bu adayları OBP’ndan hesaplanacak ek puan uygulamasından yararlandıracaklardır. Bu ek puanın ağırlığının ne olacağına yine yükseköğretim kurumları kendileri karar vereceklerdir.

11

12

13  Haziran ayının 2. yarısında (iki hafta sonunda c.tesi – pazar günü) uygulanacaktır.  Ortaöğretim 9. sınıf ve sonraki yıllarda okutulan konulardan oluşacaktır.  5 ayrı oturum olarak uygulanacaktır.  Her oturumda farklı bir test uygulanacaktır.  İlgili barajı geçen adaylar istedikleri LYS’lere girebileceklerdir.  Test grubundaki her bir test için ayrı soru kitapçıkları kullanılacak, cevap kağıdı ise ortak olacaktır.

14

15 OBP, 250-500 aralığında bir değerdir. Yerleştirme puanları hesaplanırken, diploma notu önce 5 ile çarpılacak ve çıkan sonuç 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına (YGS ve LYS puanları) eklenecektir. Örneğin: 80*5=400, 400*0.12=48 olacaktır Okul puanına TÜBİTAK tan derece almış adayların ek puanları da eklenecektir. YGS ve LYS puanlarının en büyük değeri 500 olduğu için yerleştirme puanının en büyük değeri: 500 + (0,12 x 500) = 560 olacaktır.

16 Meslek lisesi ve öğretmen lisesi çıkışlı adayların kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilme işleminde ek puan uygulanır. Adaylar kendi alanlarının devamı niteliğindeki lisans programlarına yerleştirilirken 0,12 katsayısına ek olarak 0,06 katsayısından da yararlanır. Bir önceki yıl bir yükseköğretim programına (AÖF kontenjansız programları hariç) merkezi sistemle veya özel yetenek sınavıyla yerleştirilen adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,12 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınır.

17 2. AŞAMA LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI (LYS) LYS alan derslerini kapsayan ve sınav puanına %60 oranında etki eden bir sınavdır. LYS’ ye girebilmek için YGS’ nin baraj puanını (180) aşmak gereklidir.

18  Daha sonra bu OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır. 30 puan 60 puan  Sonuç olarak en düşük notlara sahip bir öğrenciye okuldan 30 puan gelirken (0.12 x 250=30)en yüksek OBP’ye sahip öğrenciye 60 puan 0.12 x 500= 60) gelecektir.

19

20  Sınavsız geçiş 2014 yılında da uygulanacaktır.  Sınavsız geçişi sadece 12. sınıfta değil, mezun olduktan sonra da kullanabiliyorsunuz.  Sınavsız geçişte öncelik daima 12. sınıflardadır.  Sınavsız geçişin YGS sınavıyla alakası yoktur. Belirli kurallara göre sınavsız geçişle yerleştirme yapılmaktadır.

21

22

23

24 Polis Meslek Yüksekokulları Polis Akademisi

25

26

27

28

29

30

31

32  İNTERNETTEN ÖN BAŞVURU TARİHLERİ: http://pmyo.pa.edu.tr adresinden Nisan - Mayıs ayları arasında  BAŞVURU ÜCRETİ YATIRMA TARİHLERİ VE HESAP NUMARASI: Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi TR530001200938500080000015 hesap numarasına 50 TL yatırılacaktır. (Ücretin banka şubesinden yatırılması gerekmektedir. İnternet bankacılığı, EFT vb. aracılığıyla yatırılan ücretler kabul edilmeyecektir.)  BAŞVURU MERKEZLERİNE ŞAHSEN BAŞVURU TARİHLERİ: Nisan - Mayıs tarihleri arasında (1 ve 5 Mayıs tarihleri hariç)  ADAY DEĞERLENDİRME VE SEÇME SINAVI TARİHLERİ: Mayıs - Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.( 26 Mayıs hariç )  YAZILI SINAV ÜCRETİ YATIRMA TARİHLERİ: Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarılı olan adaylar, ÖSYM Başkanlığının hesabına Mayıs - Haziran 2013 tarihleri arasında yatıracaktır.  YAZILI SINAV TARİHİ : Haziran Pazar Günü (ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacaktır)

33

34

35

36 Fiziki Yeterlilik Sınavları uygulamalı olarak yapılır. Aşağıda belirtilen koşullara göre yapılacak Fiziki Yeterlilik Sınavlarında, adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilir. Başarılı olmak için 100 puan üzerinden 70 puan almak zorunludur

37

38 PMYO AŞAMALARI Sınav Aşaması; Temel şartları taşıyan adaylar ygs sonuçları açıklandıktan 1-2 hafta sonrasında PMYO ön kayıtlarını yapacaklar. Ön kayıtlar internet üzerinden ve sonrasında PMYO ya giderek evrak teslimi ile tamamlanacak. Ön kaydını yapan adaya Mülakat sınav tarihi verilecek. Aday belirtilen tarihte mülakat sınavına katılacak. Mülakat sınavı dört aşamadan oluşuyor. 1.Ön sağlık kontrolü; Adayın boyu, bki ve vücudundaki izler veya aksaklıkları gözlemleniyor.. 2. Spor; Yine istenilen zamanda parkuru bitirme. 3. Psikolojik test; Psikologla birebir görüşme, 4. Komisyon Mülakatı; aday sınav komisyonunun karşısında kendisine sorulan soruları ve çektiği karttaki soruları cevaplıyor. Uygun olmayan aday eleniyor.

39 Alanlarımız

40 MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI SINAVSIZ GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

41 MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI 4 YILLIK EK PUANLI ALANLAR

42 MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI EK PUANLI ALANLAR

43 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ SINAVSIZ GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

44 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ 4 YILLIK EK PUANLI BÖLÜMLER

45 HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ SINAVSIZ GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

46 HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ 4 YILLIK EK PUANLI BÖLÜMLER

47


"GEVAŞ KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ YGS-LYS VE BÖLÜM TANITIMLARI MESLEK TANITMA KULUBÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları