Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ SUAT ALTAY

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ SUAT ALTAY"— Sunum transkripti:

1 FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ SUAT ALTAY
SEVGİLİ ÖĞRENCİLER; ARAŞTIRMA,FOTOĞRAFLAMA,RÖPORTAJ TEKNİKLERİNİ KULLANARAK “SİGARANIN KULLANICIYA VERDİĞİ ZARARLAR” KONULU BİR POWER POİNT SUNUM HAZIRLAYIN”YARI YIL TATİLİ DÖNÜŞÜ SUNUMLARINIZI BEKLİYORUM.SUNUMUZU BU SLAYTLARLA GERÇEKLEŞTİRİN) İYİ TATİLLER DİLİYORUM.. YAZI TİPİ:MONOTYPE CORSİVA EFEKT:GÖLGELEME YAZI BOYUTU:54 OLACAK. FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ SUAT ALTAY

2 Arkadaşlar;Vücudumuz Bilmecesini Çözelim”
Ünitesi ile ilgili olarak aşağıdaki Soruları yanıtlayınız… 1-Kemikleri Yeteri Kadar Sert Olmayan Bir Öğrenciye Hangi Besinleri Tüketmesini Önerirsiniz? Anlatınız

3 1-Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız? Anlatınız.

4 1-Günde Üç Öğün Yemek Yememizin Nedenini Açıklayınız..

5 1-Dengeli Ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir? Açıklayınız...

6 1-Alışveriş Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Kuralları
Yazınız….

7 1-Su Döngüsü Nasıl Oluşur? Anlatınız...

8 1-Isı Ve Sıcaklık Aarasındaki Farkları Yazınız....

9 1-Maddelerin Ayırt Edici Özelliklerini Yazınız....

10 1-Kaynama Ve Buharlaşma Aarasındaki Farkları
Yazınız.....

11 1-Sürtünme Kuvvetinin Hayatımızda Sağladığı
Kolaylıkları Yazınız......

12 1-Temas Gerektiren Ve Temas Gerektirmeyen
Kuvvetlere 10’ar Tane Örnek Veriniz……

13 Arkadaşlar;”Vücudumuz Bilmecesini Çözelim” Ünitesi ile ilgili olarak
Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun İfadelerle tamamlayınız… 1-Terleme yolu ile fazla suyu dışarı atar?(……………….) 2-Kanı zararlı atıklardan korur?(………………………..) 3-Solunum sonucu oluşan karbondiositi dışarı atar?(……………) 4-İdrarın dışarı atıldığı kısa borudur?(……………………) 5-Sindirim sonucu oluşan katı atıkları atar?(………………….) 6-İdrarın toplandığı kesedir?(…………………………….) 7-(Süzülen idrarı idrar kesesine taşır?(………………………..) 8-Böbrek sağlığımız için neler yapılmalıdır? (……………………………………………………….. ………………………………………………………… ……………………………………………………………………

14 9-Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için(…………………) ihtiyacı vardır.
10-(…………………….) ve (……………..) enerji veren besinlerdir. 11-(…………………….)vücudumuzun büyümesini ve yaralanan kısımların onarımını sağlar. 12-Böbrekte üretilen idrar dışarı atılana kadar(……………..) ;(……………………) ve (………………..)’dan geçer. 13-Boşaltımda görevli olan organlar ;(…………………….); (……………….);(……………….) ve (…………..)’dır. 14-Canlıların dışarıdan aldıkları besinleri parçalayarak kana geçebilecek hale getirmesi olayına (……………..) denir. 15-Sindirim sistemi(……………….)’da başlar ;(…………) ‘te biter. 16-Yetişkin bir insanda(……) tane diş bulunur. 17-Alkolün en fazla zarar verdiği organ(………………..)’dir.

15 18-Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapan besin grubu:
(………………………………………………………………………………………………………………………..) 19-Besinlerin sindiriminin tamalandığı organ:(…………………. ……………………………………………………….) 20-Ağızdaki besinleri ıslatarak yumuşatan salgı:(……………) 21-Bir bebeğin ilk çıkan dişleri:(……………………………..) 22-Terleme ile boşaltım yapan organ:(…………………………) 23-İdrarın vücuttan dışarı atıldığı kısa kanal:(… ) 24-Akciğer kanserine neden olan zararlı madde:(……………….) 25-Boşaltım sistemimizde görevli olan organlar: (…………………………………………………………… …………………………………………………………..) 26-Sindirim sistemimizde görevli olan organlar: (……………………………………………………………………………………………………………………….)

16 27-Besinleri kasılıp gevşeyerek bulamaç haline getiren organ:
(……………………………….) 28-Besinlerin emilerek vücuda kazandırıldığı organ:(…………. ………………………………………………………….) 29-Vücudumuzda kanı süzme görevi olan organ:(……………..) 30-İdrarı idrar kesesine taşıyan yapılar:(………………………) 31-Aşırı alkol tüketimi sonucunda oluşan hastalık:(……………) 32-Besinlerin ezilerek öğütülmesini sağlayan yapı:(……………) 33-Besinlerin yutulması sırasında gırtlak kapağının kapattığı yapı:(………………………………………….) 34-Şekerli besinlerin yer aldığı besin grubu:(………………..) 35-İdrarı vücuttan uzaklaştıran yapı:(…………………..) 36-Et,süt ve yumurtada bulunan besin grubu:(…………….) 37-Vücudumuzun büyük kısmını kaplayan sıvı:(……………..)

17 Arkadaşlar;”Maddenin Değişimi Ve Tanınması” Ünitesi ile ilgili olarak
Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun İfadelerle tamamlayınız… 1-Su buharının yoğuşması ile oluşur?(……………………….) 2-Güneş ışınlarının etkisiyle suyun geçirdiği evredir?:(……….. ………………………………………………………) 3-Yağmur sularının biriktiği yerdir?:(……………………….) 4-Eriyen karların aktığı yerdir?:(…………………………….) 5-Buharlaşan su;soğuk hava tabakasına rastlayınca oluşur?: (………………………………………………) 6-Bulutlarda oluşan su damlacıklarının yeryüzüne dönmesidir?: (…………………………………………………..) 7-Oluşan yağmuurun kuvvetli rüzgarın etkisiyle daha soğuk katmanlara gitmesiyle oluşur?: (…………………………………………………….)

18 8-Su buharı ile oluşan bulutlar,sıfırın altında bir soğuk
hava tabakası ile karşılaşınca oluşur: (………………………………………………………….) 9-Sıvı maddelerin ısı alarak gaz haline geçmesine denir?: (……………………………………………………) 10-Genleşen maddelerin tekrar eski haline dönmesine ne denir?: (……………………………………………….) 11-Sıvıların dışarıya ısı vererek katı hale dönmesine ne denir?: (………………………………………………………..) 12-Sıcaklığın etkisiyle katı maddenin sıvı hale geçmesine ne denir?(……………………………………….) 13-Bazı maddelerin ısı alarak hacimlerinin artmasına ne denir?: (………………………………………………) 14-Sıvının her yerinde görülen buharlaşmaya ne denir? (…………………………………………………..)

19 15-Suyun yeryüzü ile hava arasında bir halden diğerine
geçmesine(…… ) denir. 16-Doğada su(……………) ;(………………..) ve (……………………….) olmak üzere üç halde bulunur. 17-Yeryüzünde bulunan sular(………………………) etkisiyle buharlaşır. 18-Bulutlar soğuk hava ile karşılaştığında bulutlardaki su buharı (……………) ve yağış olarak (……………….) döner. 19-Havadaki su buharı fazla ise havanın(……………….) oranı da yüksek olur. 20-Yeryüzündeki cisimler üzerinde oluşan su damlacıkları, su buharının(…………………….)sonucu oluşur. 21-Canlıların ihtiyaç duyduğu enerji kaynağı(……………..)’tir. 22-Yeşil bitkilerin(………………..)yapabilmeleri için (………..) enerjisine ihtiyaçları vardır. 23-Isı(……………………..) ile sıcaklık ise (………………………….) ile ölçülür.

20 24-Oluşan yağmurun kuvvetli rüzgarın etkisiyle daha soğuk
katmanlara gitmesi sonucunda(……………..)oluşur. 25-Isı;(………………..) yüksek olan maddelerden sıcaklığı daha(……………) olan maddelere geçer. 26-Isı,yakıtlarda depolanmış olan bir(…………………….) türüdür. 27-Yakıtların yanmasıyla(………………)açığa çıkar: 28-Soğutulan maddelerin hacminin küçülmesine (……………………………………….) denir. 29-Dışarıdan ısı alan maddelerin(……………………) artarken,dışarıya(………………)veren maddelerin sıcaklığı düşer. 30-Maddelerin ısı alarak boyunun uzaması,eninin genişlemesi ve hacminin artmasına(……………….)denir.

21 31-Sıvı haldeki maddenin ısı alarak gaz haline geçmesi
olayıdır?:(……………………………………………..) 32-Sıvının her yerinde kabarcıklar şeklinde oluşan hızlı buharlaşmadır?:(………………………..) 33-Suyun doğada döngüsünü sağlayan enerji kaynağıdır?: (………………………………………..) 34-Katı haldeki maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesidir?: (……………………………………………..) 35-Gaz haldeki maddenin ısı vererek sıvı hale geçmesidir?: ………………………………………………………) 36-Sıvı haldeki maddenin ısı vererek katı hale geçmesidir?: (………………………………………………) 37-Sıcaklığı artan maddelerin hacminin artmasıdır?: (………………………………………) 38-Maddelerin sıcaklığını ölçmek için kullanılan araçtır?: (…………………………………………)

22 Arkadaşlar;”Kuvvet Ve Hareket” Ünitesi ile ilgili olarak
Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun İfadelerle tamamlayınız… 1-Bir varlığı hareket ettirebilmek için temas edilerek uygulanan kuvvete(…………………………) denir. 2-Kumaşa sürtünmüş olan tarağın kağıt parçalarını çekmesinin nedeni(………………………..)kuvvetdir. 3-Evrendeki bütün varlıklar arasında bir(…………………) kuvveti vardır. 4-Havaya atılan taşın yere düşmesinin nedeni(……………) kuvvetidir. 5-Demir;(……………….) ve (…………………….) gibi metalleri çeken maddelere mıknatıs denir.

23 6-Mıknatısların uç kısımlarına(……………………)denir.
7-(………………………….)hareket halindeki cisimlerin hareketine zıt yönde oluşan kuvvetdir. 8-(………………) ve (……………….) direnci,temas gerektiren kuvvetdir. 9-Aynı anda ve aynı yükseklikten yere bırakılan iki özdeş cismin aynı anda yere düşmemesinin nedeni(……………..) direncidir. 10-Su için e atılan bir cisme iki kuvvet birden etki eder. bunlardan biri(………………….)kuvveti diğeri ise (…………………….) direncidir. 11-Duran bir cismi hareket ettiren,hareket eden cisimleri durduran etki(……………….)’dir. 12-Su içerisindeki cisimlere(……………………)kuvveti etki eder.

24 13-Halı zemin,mermer zemine göre daha(…………………..)
olduğundan sürtünme halı zeminde daha fazladır. 14-Mıknatısın(……………………..)çekim gücü en fazladır. 15-Sürtünme,rüzgar ve (…………………….) kuvveti temas gerektirir. 16-Cisimlerin ağırlığı(………………..) sürtünme kuvveti de Artar.

25 İSTEDİĞİM SUNUM VE ÖDEVLER YARIYIL TATİLİ DÖNÜŞÜ
ARKADAŞLAR; İSTEDİĞİM SUNUM VE ÖDEVLER YARIYIL TATİLİ DÖNÜŞÜ VE EN SON TARİH OLARAK HAFTANIN SON FEN BİLİMLERİ DERSİNDE BANA TESLİM EDİLMİŞ OLACAKTIR.BU ÖDEVLER AYNI ZAMANDA “PERFORMANS ÖDEVİ” NİTELİĞİNDEDİR. LÜTFEN GEREKEN ÖZENİ GÖSTERİNİZ, YARIYIL TATİLİ ÖNCESİNDE KAFANIZA TAKILAN BİRŞEY OLURSA BANA MUTLAKA SORUNUZ… SAĞLIKLI TATİLLER DİLERİM… SUAT ALTAY 5A SINIFI FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ

26


"FEN BİLİMLERİ DERSİ ÖĞRETMENİ SUAT ALTAY" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları