Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

William Shakespeare (1564 - 1616) Hayatı ve Eserleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "William Shakespeare (1564 - 1616) Hayatı ve Eserleri."— Sunum transkripti:

1 William Shakespeare (1564 - 1616) Hayatı ve Eserleri

2 Hayatı :  1564 yılında Warwickshireda Stratford- upon-Avon'da doğan Shakespeare'in bunca ününe karşın, hayatına ilişkin kesin belge ve bilgiler çok azdır.  Babası ticaretle uğraşan bir işadamıydı.  Rönesans şairlerinden olan Shakespeare; Stratford'daki ortaokulda öğrenim gördü.

3  18 yaşındayken, kendisinden yaklaşık sekiz yaş büyük olan Anne Hathaway ile evlendi.  Bu evlilikten önce bir kızı, sonra biri oğlan öbürü kız ikizler dünyaya geldi.  Bu sıralarda Stratford'u terk eden Shakespeare'in, bundan sonra 1592'ye kadar ki yaşamına ilişkin bilgi yoktur.

4  Shakespeare'in bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak çalıştığı bilinmektedir.  Döneminin bütün özelliklerini taşıdığı oyunlarının başarısı üzerine kazancı gittikçe arttı.

5  Shakespeare'in, Kraliçe I. Elizabeth döneminin sonlarında varlıklı bir yaşam sürdüğü, kendi oyuncu topluluğu için 1599'da Londra'da yaptırılan Globe Tiyatrosu’nun hisselerinin bir bölümünü satın aldığı bilinmektedir.

6  Shakespeare'in karakterleri arasında özellikle ünlü olanlardan biri de, tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi, hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayan, her çağda yoruma açık bir kişiliği olan Danimarka Prensi Hamlet'tir  Acı çekmek ya da kendini öldürerek bu acıyı dindirmek arasında bocalayan Hamlet'in ikilemini, Shakespeare ünlü "Olmak ya da olmamak! İşte bütün sorun bu!" dizesiyle dile getirmiştir

7  William Shakespeare, 23 Nisan 1616'da Startfort'ta, Ben Jonson ile birlikte katıldığı bir şölenin ardından hayat gözlerini kapamıştır.  Eserlerinin bir çoğu Türkçe’ye çevrilerek, ülkemizde de sergilenmiş, bazıları da sinema filmi olarak çekilmiştir.

8 Eserleri :  Bir Yaz Gecesi Rüyası  On İkinci Gece  Venedik Taciri  Romeo ile Juliet  Kral Lear  Kral Üçüncü Richard'ın Tragedyası  Julius Caesar  Kış Masalı  Fırtına'

9 Son


"William Shakespeare (1564 - 1616) Hayatı ve Eserleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları