Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UZAY. Uzay Nedir? Uzay, içinde galaksilerin, yıldızların, gezegenlerin bulunduğu, durmaksızın genişleyen devasa bir boşluktur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UZAY. Uzay Nedir? Uzay, içinde galaksilerin, yıldızların, gezegenlerin bulunduğu, durmaksızın genişleyen devasa bir boşluktur."— Sunum transkripti:

1 UZAY

2 Uzay Nedir?

3 Uzay, içinde galaksilerin, yıldızların, gezegenlerin bulunduğu, durmaksızın genişleyen devasa bir boşluktur.

4 Bu boşluk plazmadır. Bu ise dünyada yapay elde edilebilen bir vakumdan daha boştur.

5 Uzay araştırmalarının başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: İnsandaki merak duygusu Güneş sistemimizin araştırılıp incelenmesi, gezegenlerin yapısı Dünya dışında yaşam olasılığının araştırılması Galaksiler, yıldızlar, karadelikler ve diğer uzay yapıtaşlarının incelenmesi

6 İnsanlar Uzayı Niçin Araştırırlar?

7 Uzayı Araştırırken Neler Kullanılır? Teleskoplar Elektromanyetik Dalgalar Uzay araçları Yapay Uydular

8 Teleskoplar Teleskop uzaydaki cisimleri görüntülememizi sağlayan bir alettir. Galileo Galilei tarafından ilke defa uzay gözlemi için kullanılmıştır.

9 Elektromanyetik Dalgalar Dünyadan gönderilen elektromanyetik dalgalar sayesinde uzaydaki diğer cisimlerle Dünya arasındaki uzaklık hesaplanabiliyor.

10 Uzay Araçları Uzay araçları uzaydaki cisimleri inceleyerek onlar hakkında bilgi toplar.

11 Yapay Uydular Yapay uydular çeşitli amaçlarla uzaya fırlatılan uydulardır.

12 Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya dışında bulunan Uluslararası gelişmiş bir araştırma tesisidir. Bu istasyonda bazı ülkelerin araştırma tesisleri vardır.

13 Uzay Haberleri

14 Mars'tan Kötü Haber Mars'ı araştırmaya giden Curiosity Mars'ta çoğunluğu canlılarca üretilen metan gazının olmadığını tespit etti. Bu haber Mars'ta yaşam olasılığını bir hayli azalttı.

15 Voyager 1 Güneş Sistemi'ni Terketti NASA'nın 1977'de atmosfer dışına yolladığı ikiz uzay araçlarından Voyager 1, Güneş Sistemi'ni terk eden insan yapımı ilk nesne oldu.

16 Beni dinlediğiniz için teşekkürler...

17


"UZAY. Uzay Nedir? Uzay, içinde galaksilerin, yıldızların, gezegenlerin bulunduğu, durmaksızın genişleyen devasa bir boşluktur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları