Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 DÜNYA ve UZAY 2 Gökyüzünde Gördüklerimiz Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 DÜNYA ve UZAY 2 Gökyüzünde Gördüklerimiz Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in."— Sunum transkripti:

1

2 1 DÜNYA ve UZAY

3 2 Gökyüzünde Gördüklerimiz Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in şekli yuvarlaktır. Güneş’e çıplak gözle bakamayız. Güneş ışığı parlak olduğundan yıldızları görmemizi engeller.

4 3 Bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda Ay ve yıldızları görürüz, Ay’ın şekli yuvarlaktır. Ay ve Güneş’in şekli birbirine benzer. Ay’ın şekli her zaman yuvarlak görünmez.

5 4 Güneş Güneş yuvarlaktır; Parlak, büyük, beyaz bir topa benzer. Isı ve ışık kaynağıdır. Canlılara hayat verir. Dünya’ya en yakın yıldızdır.

6 5 Dünya’mızdan çok büyüktür. Dünya’mıza çok uzak olduğundan küçük gibi görünür. Dünya’ya ortalama 150 milyon kilometre, uzaklıktadır. Güneş sisteminin merkezinde yer alır.

7 6 Güneş’e; – Çıplak gözle bakılamaz, – Koyu renk gözlük ya da isli cam ile bakmak gerekir. Güneş; – Sabahları doğu ufkundan doğar, – Akşamları batı ufkundan batar.

8 7

9 8 Güneş Işınlarının Yararları Canlıların yaşamasını sağlar. Mikropları öldürür. Bulaşıcı hastalıkIara karşı direnci artırır. Sebze ve meyveleri geliştirip, olgunlaştırır. Kemiklerimizin gelişmesini sağlar.

10 9 Ay’da hava ve su yoktur. Bu nedenIe; Ay’da; – Canlılar yaşayamaz, – Rüzgâr ve yağış gibi atmosfer olayları oluşmaz.

11 10

12 Satürn gezegeni 11

13 Mars gezegeni 12

14 Merkür 13

15 Venüs(çoban yıldızı) 14

16 Neptün 15

17 Plüton 16

18 Jüpiter(en büyük gezegen) 17

19 Uranüs 18

20 Dünya 19


"1 DÜNYA ve UZAY 2 Gökyüzünde Gördüklerimiz Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları