Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

15 KASIM 2013 PAZARTESİ GÜNÜ 10:30-16:30STDE

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "15 KASIM 2013 PAZARTESİ GÜNÜ 10:30-16:30STDE"— Sunum transkripti:

1 15 KASIM 2013 PAZARTESİ GÜNÜ 10:30-16:30STDE
BURSA ATAEVLER ANAOKULUNDA KAN BAĞIŞI ALINACAKTIR. TÜM PERSONEL DAVETLİDİR.T.C NO YAZILI KİMLİKLE GELİNMESİ RİCA OLUNUR BURSA KAN BAĞIŞI MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

2 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Neden Kan Bağışı? Kimler Kan Bağışı Yapabilir? Kan Bağışçısının Seçimi Kan Bağışı Dört Adımda Gerçekleşir Kan Bağışından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli? Kan Bağışçısının Her Kan Bağışladığında Yapılan Testler Bulaş Yolları ve Riskli Davranışlar Koruyucu Davranışlar Bağışlanan Kanlara Yapılan İşlemler

3 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
NEDEN KAN BAĞIŞI ? Kan, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracıdır.

4 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Trafik kazalarında 5-10 ünite Kalça ameliyatlarında 4-6 ünite Omurga ameliyatlarında 6-10 ünite Yenidoğan kan uyuşmazlığında 1-2 ünite Böbrek naklinde 5-10 ünite By-pass ameliyatlarında 4-8 ünite Mide kanamalarında 3-20 ünite Karaciğer naklinde ünite Bazı hastalıklarda ise ünite kana gereksinim vardır. ACİL DURUMLAR

5 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
DÜZENLİ KANA İHTİYACI OLANLAR Kan hastalığı (talasemi, lösemi vb.) her ay 1-5 ünite Diyaliz hastalarında her ay 1-2 ünite Kanser hastalarında her ay 1-3 ünite kana gereksinim vardır.

6 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, terör olayları gibi olağanüstü durumlar nedeni ile ihtiyaç haricinde depolarımızda herhangi bir felakette kullanılmak üzere belirli sayıda kan ve kan ürününü bulundurmalıyız!

7 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Ülkemizin kan ihtiyacı ortalama ünitedir.

8 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KİMLER KAN BAĞIŞI YAPABİLİR ? Ağırlığı 50 kg’ın üzerinde, 18-65 yaşları arasındaki sağlıklı her birey 2 ay ara ile yılda 4 kez kan bağışlayabilir.

9 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KİMLER KAN BAĞIŞI YAPABİLİR ? Kan vermeden önce yorgun, uykusuz ve aç olunmamalı, Son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol alınmamış olunmalı, Kullanılan ilaçlar, aşılar doktora bildirilmelidir.

10 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KAN BAĞIŞÇISININ SEÇİMİ Kan bağışında bulunmak istediğinizde kan merkezi görevlileri tarafından bir değerlendirmeye alınırsınız.

11 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Bu Değerlendirmedeki Amaç; Kan Bağışçısı kan vermekle zarara uğrayacak mı? Elde edilen kan veya kan bileşenlerinin kullanılması ile kan aktarımı yapılacak olan hasta zarar görecek mi? sorularına cevap aramaktır.

12 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KAN BAĞIŞÇISININ SEÇİMİ 33 soruluk formlarda verilen cevaplar doğrultusunda oluşan, kişinin tıbbi hikayesinin değerlendirilmesine, Gönüllü kan bağışçısının sınırlı bir fizik muayenesine dayanır.

13 KAN BAĞIŞI DÖRT ADIMDA GERÇEKLEŞİR.
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞI DÖRT ADIMDA GERÇEKLEŞİR. Kayıt Doktor Muayenesi Kan Alma İşlemi İkram

14 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan bağışı için başvurduğunuzda öncelikle kimlik bilgileriniz, adresiniz görevli tarafından kayıt edilir. Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur.

15 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda gerek sizin gerekse kanı alacak hastanın sağlığını korumaya yönelik sorular vardır.

16 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Doldurduğunuz form doktorumuz tarafından değerlendirilir. Verdiğiniz bilgiler gizli tutulur. Nabız sayımı, kan basıncı ölçümü ve gerekli görülen diğer muayenelerin kan merkezi doktoru tarafından yapıldığı kısa bir muayeneden geçirileceksiniz.

17 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan hemoglobin düzeyiniz ölçülerek kan bağışı için uygun olup olmadığınız değerlendirilecektir.

18 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan alma işlemi, konusunda özel eğitim almış tecrübeli uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem için kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlıktır, iğne kapağı açıldıktan sonra kapağın tekrar takılması mümkün değildir. Size kullanıldıktan sonra imha edilmek için ayrılır.

19 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan kolunuzda dirsek çukurundan alınır. Antiseptik şartlara uyularak damara iğne ile girilir. Kan verme işlemi nedeniyle herhangi bir hastalığın bağışçıya bulaşma riski yoktur. Kan alma işlemi esnasında sadece iğne dokuya girerken acı hissedilir.

20 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
İğnenin damara girmesini takiben kan torbası dolmaya başlar, 4-8 dakikada istenilen miktardaki kan alınmış olur. Ortalama 450 ml (yaklaşık 480 gram) kan alınır. İnsan vücudunda yaklaşık ml kan vardır. Alınan bu miktardaki kan sağlık için her hangi bir risk oluşturmaz.

21 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan alma işlemi bittikten sonra iğne damardan çıkarılır; bir süre kanamanın durması için kolunuza baskı yapmanız ve yatakta yatmanız gerekecektir. Baskıyı görevlinin size göstereceği şekilde yapınız, bu esnada iğnenin çıktığı yeri ovuşturmayınız; Kalkmak için acele etmeyiniz. Sağlığınız bizim için önemlidir.

22 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Daha sonra dakika istirahat edeceğiniz ikram bölümüne alınacaksınız. Burada ikram edilen meyve suyunun içilmesinde sıvı kaybının karşılanması açısından fayda vardır.

23 KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

24 KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra en az 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir. İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir.

25 KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışınız. Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.

26 KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Sporla uğraşıyorsanız kan bağışladığınız gün ağır spor faaliyetleri yapmayınız. Kan bağışladıktan sonraki ilk 4 saat aşırı sıcak ortamlarda (hamam,sauna gibi) bulunmayınız.

27 KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren meslek grupları vb.nin kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir. Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

28 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Kan Bağışı Ne Kadar Sürer? Bütün işlemler ortalama dakikanızı alacaktır; NE DERSİNİZ; BİR HAYAT KURTARMAK İÇİN BU SÜREYİ GÖZDEN ÇIKARMAYA DEĞMEZ Mİ?

29 KAN BAĞIŞÇISININ HER KAN BAĞIŞLADIĞINDA YAPILAN TESTLER
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? KAN BAĞIŞÇISININ HER KAN BAĞIŞLADIĞINDA YAPILAN TESTLER HIV-AIDS (ELİSA ) Hepatit-B Hepatit-C Sifiliz Kan Grubu HIV Bu hastalıklar kan yoluyla ve cinsel temas ile bulaşır.

30 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Hastalık veya Şüphesinde ? Testlerinizde hastalık veya şüpheli bir durum tespit edilirse, kan merkezine davet edilerek bilgilendirileceksiniz. İleri tanı ve takip için gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirileceksiniz.

31 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KORUYUCU DAVRANIŞLAR Pencere Dönemleri HIV – AİDS : yaklaşık 1 ay Hepatit B : yaklaşık 2 ay Hepatit C : yaklaşık 3 ay Bu hastalıkların pencere dönemleri 1 ile 3 ay arasında değişmekte olup, bazı durumlarda 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

32 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KORUYUCU DAVRANIŞLAR En gelişmiş tarama testlerinde bile pencere döneminde sonuç NEGATİF çıkar. Bu dönemde test negatif olmasına rağmen, kişi hastalık taşıyıcısı olup etkeni bulaştırabilir.

33 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
KORUYUCU DAVRANIŞLAR Kişide hiçbir hastalık belirtisi olmayabilir, taşıyıcı olabilir. Bu durumda kişi hastalık etkenini taşıdığını bilmiyor olabilir. Başınızdan hastalık etkeninin bulaşabileceği riskli bir durum geçtiğinde 1 yıl kan bağışlamamanız, bu bilinci taşımanız, güvenli kan temininin temelini oluşturan etkenlerden biridir.

34 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
BAĞIŞLANAN KANLARA YAPILAN İŞLEMLER BAĞIŞLANAN 1 ÜNİTE TAM KAN...

35 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Santifüj edilerek, kan hücrelerinin çökmesi sağlanır. Üstte kalan sıvı kısım plazmadır. İçinde trombosit hücrelerini de barındırır.

36 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Üstte kalan kısım (trombosit içeren plazma) başka bir torbaya ayrılır. Alyuvarlar ana torbada kalmıştır. Bu kan bileşenine “eritrosit süspansiyonu” denir. Bu ürüne koruyucu bir sıvı eklenerek, +4 Cº’de 42 gün saklanır.

37 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Ayrıştırılan plazma tekrar santrifüj edilerek  trombositlerin çökmesi sağlanır.

38 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Santrifüjden sonra üstte kalan plazma ayrı bir torbaya alınır ve özel bir işlemle dondurulur. Bu ürüne “taze donmuş plazma” denir. -25 ile -30 C° arasında 6 ay, C° ve altında 2 yıl saklanabilir. Plazmadan pek çok ilaç elde edilebilmektedir. Trombositlerin kaldığı torbadaki ürüne “trombosit süspansiyonu” denir. Özel bir cihazda sürekli çalkalanarak, 22 C°’de, gün saklanır.

39 KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR?
Amacımız, bağışladığınız kanın her damlasının hastalara en etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır!

40 GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇISI OLUN
KAN BAĞIŞI NASIL GERÇEKLEŞİR? GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇISI OLUN GÖNÜLLERDE YAŞAYIN


"15 KASIM 2013 PAZARTESİ GÜNÜ 10:30-16:30STDE" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları