Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Wolff-Kishner indirgenmesi. HİDRAZONLAR Aldehit ve ketonların tanınmasında kullanılırlar.Hidrazonlar,nispeten çözünmeyen, düşük erime noktalarına sahip.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Wolff-Kishner indirgenmesi. HİDRAZONLAR Aldehit ve ketonların tanınmasında kullanılırlar.Hidrazonlar,nispeten çözünmeyen, düşük erime noktalarına sahip."— Sunum transkripti:

1 Wolff-Kishner indirgenmesi

2 HİDRAZONLAR Aldehit ve ketonların tanınmasında kullanılırlar.Hidrazonlar,nispeten çözünmeyen, düşük erime noktalarına sahip katılardır.Bununla beraber hidrazonlar Wolff-Kishner İndirgenmesi diye bilinen aldehit ve ketonların karbonil gruplarının – CH2- gruplarına indirgenmesi için uygun bir yöntemin temelini oluştururlar.

3 WOLFF –KİSHNER İNDİRGENMESİ Wolff-Kishner indirgenmesi kuvvetli bazik çözeltilerde ve asitlere duyarlı bileşikler için kullanılır. Bu reaksiyonda ilk basamak hidrazon oluşumudur.Daha sonra kuvvetli baz,hidrazonun yeni bir türeve tautomerleşmesine yol açar.Bu türev daha sonra azot molekülünün baz katalizli ayrılmasına uğrar.

4 Reaksiyon Genel Mekanizması

5 mekanizma:

6 Wolff-Kishner indirgenmesinde, eğer dimetilsülfoksit çözücü olarak kullanılırsa,çok daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Wolff-Kishner indirgenmesi Clemmensen indirgenmesini ve tiyoasetallerin indirgenmesini tamamlar çünkü bu üç tepkimenin hepsi karbonil gruplarınu –CH2- grubuna dönüştürür.

7 Arkadaşlar benim anlatacaklarım bu kadar beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. EBRU TEKİN KİMYA 3 (İ.Ö)


"Wolff-Kishner indirgenmesi. HİDRAZONLAR Aldehit ve ketonların tanınmasında kullanılırlar.Hidrazonlar,nispeten çözünmeyen, düşük erime noktalarına sahip." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları