Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKONOMİK KALKINMA İÇİN MUHASEBE DENETİMİ MESLEĞİ 23 NİSAN 05 PANEL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKONOMİK KALKINMA İÇİN MUHASEBE DENETİMİ MESLEĞİ 23 NİSAN 05 PANEL."— Sunum transkripti:

1 EKONOMİK KALKINMA İÇİN MUHASEBE DENETİMİ MESLEĞİ 23 NİSAN 05 PANEL

2 PETKİM

3 KİT’LERDE MUHASEBE ve DENETİM SİSTEMLERİ...1  BAŞLANGIÇTA YASA ve İLGİLİ MEVZUATLAR GEREĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİYLE İLGİLİ BİR AMAÇ OLMAKSIZIN OLUŞTURULMUŞTUR.  KİT’LER BAŞLANGIÇTA, YASAL NEDENLERLE TEK DÜZEN HESAP PLANI UYGULAMASINDA ÖZEL SEKTÖR FİRMALARINA GÖRE ÖNDE OLMUŞTUR.  FAKAT, YÖNETİM MUHASEBESİ ve FİNANS YÖNETİMİ ANLAYIŞIYLA BİR FİNANSAL RAPORLAMA HEDEFLENMEMİŞTİR.

4 KİT’LERDE MUHASEBE ve DENETİM SİSTEMLERİ...2  BU NEDENLE FİNANSAL KONTROL, ANALİZ ve DENETİM SİSTEMLERİ GELİŞMEMİŞTİR. DOLAYISIYLA HESAP PLANLARININ OLUŞUMUNDA BU HUSUSLAR DİKKATE ALINMAMIŞTIR.  BÜTÇE SİSTEMLERİ YÖNETİM KARAR ALMA ARACI OLARAK GÖRÜLMEYİP, GİDERLERİN (ÖDENEKLERİN) KONTROL ARACI OLARAK KULLANILMIŞTIR.

5 KİT STATÜSÜNDE SERMAYE PİYASASI KANUNUNA TABİ HALKA AÇIK BİR ŞİRKETTEKİ DENETİMLER  SPK’NA GÖRE BAĞIMSIZ DIŞ DENETİM  MALİYE BAKANLIĞI – VERGİ DENETİMLERİ  HAZİNE KONTROLÖRLERİ  SPK UZMANLARININ DENETİMİ  SSK DENETİMLERİ  GÜMRÜK ve BENZERİ DENETİMLER

6 MUHASEBE DENETİMLERİ VERGİ GELİRLERİNİN KAYBI veya KAZANCI YAKLAŞIMIYLA OLMAMALIDIR DOLAYLI VERGİLERİN DOLAYSIZ VERGİLERDEN YÜKSEK OLDUĞU, EFEKTİF VERGİ YÜKÜ BAKIMINDAN DÜNYADA ÜST SIRALARDA OLAN ÜLKEMİZDE, ŞİRKETLERİN DENETİMLERİNDE;  FİNANSAL YAPILARI  BORÇ SERVİSLERİ  ORTAKLARIN BÜYÜME ve TEMETTÜ BEKLENTİLERİ  ÜLKE EKONOMİSİNE SAĞLANAN KATMA DEĞER DİKKATE ALINMALIDIR.

7 LOJİSTİK AR-GE YBS & KARAR PAZAR PROJE YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ SÜREKLİLİK ÖLÇME İZLENEBİLİRLİK BİLGİ YÖNETİMİ STRATEJİK PLANLAMA Merkezli Altyapı ÜRETİM CRM YATIRIMYÖNETİMİ FİNANS ÖLÇÜLEBİLİR, SÜRDÜRÜLEBİLİR KURUM

8 SONUÇ VE ÖNERİLER..1 MUHASEBE ve BÜTÇE SİSTEMLERİ  ÖLÇÜLEBİLİR, SÜRDÜRÜLEBİLİR KURUMSAL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİNE VERİ SAĞLAYABİLMELİDİR. DENETİMLERİN DE HEDEFİ KURUMSAL VERİMLİLİK BAZINA OTURTULMALIDIR.

9 SONUÇ VE ÖNERİLER..2 EKONOMİK KALKINMA;  HEDEFLERİ BELLİ  VERİMLİLİĞİ ÖLÇÜLEBİLEN  DENETİM SİSTEMLERİNİ OLUŞTURMUŞ KURUMLARLA MÜMKÜNDÜR.


"EKONOMİK KALKINMA İÇİN MUHASEBE DENETİMİ MESLEĞİ 23 NİSAN 05 PANEL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları