Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNDİGO ÇOCUKLAR E0401057 BERRİN ÖNALAN E0401073 HANİFE KARACA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNDİGO ÇOCUKLAR E0401057 BERRİN ÖNALAN E0401073 HANİFE KARACA."— Sunum transkripti:

1 İNDİGO ÇOCUKLAR E0401057 BERRİN ÖNALAN E0401073 HANİFE KARACA

2 İNDİGO ÇOCUKLAR  Kalıplaşmış psikolojik nitelikler göstermeyen ve sıra dışı davranış kalıpları sergileyen çocuklar olarak genel bir tanımlama yapabileceğimiz indigo çocukları, diğer çocuklardan ayıran en büyük özellik;vicdandır.  Bir indigoya vicdan sömürüsü yapamazsınız.  İndigolar duygusal şantaja asla açık değildir.

3  1970’li yılların sonunda doğmaya başladıkları için bugün birçoğu yetişkin olan indigolar sisteme karşı olma potansiyeliyle doğuyorlar.  İndigo çocuk çok rahat bir şekilde fark edilebiliyor.  Ebeveynlerini hayatından bezdiriyor ve bir şekilde baskı altına alıyorsa, anne ve babaları ile ilgili şeylerin ortaya çıkmasında büyük gayret gösteriyorsa, bu şekilde bütün sınırları zorluyorsa ve etrafındakilerin yaşamla ilgili gerçekleri daha fazla görmelerini sağlıyorsa;tam anlamıyla bir indigo çocuktur diyebiliriz.

4  İNDİGO ÇOCUK TİPLERİ 4 farklı indigo tipi vardır: 1-İnsancıl:Kitlelerle birlikte çalışacak olan insancıl indigolar yarının doktorları, avukatları, öğretmenleri, tüccarları, işadamları ve siyasetçileridir.Bu tip indigolara genellikle hiperaktif tanısı konur.Sosyaldirler ve her zaman herkesle dostça konuşurlar.Sakardırlar ve bazen frene basmayı unutup hızla duvara çarparlar. 2-Kavramcı:Kavramcı indigo, insanlardan çok projelerle ilgilenir.Onlar yarının mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, astronotları, pilotları ve subayları olacaklar.Kavramcı indigoların yönetme sorunları vardır, ve en çok yönetmeye çalıştıkları kişi, eğer oğlansalar, anneleridir.Kızlar babalarını yönetmeye çalışırlar. Atletik yaparlar. 2-Kavramcı:Kavramcı indigo, insanlardan çok projelerle ilgilenir.Onlar yarının mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, astronotları, pilotları ve subayları olacaklar.Kavramcı indigoların yönetme sorunları vardır, ve en çok yönetmeye çalıştıkları kişi, eğer oğlansalar, anneleridir.Kızlar babalarını yönetmeye çalışırlar. Atletik yaparlar.

5  3-Sanatçı:Bu indigo, diğerlerinden çok daha duyarlıdır ve genelde daha ufak tefektir.Onlar daha çok sanatla ilgilenirler, yaratıcıdırlar.Onlar yarının öğretmenleri ve sanatçıları olacaklar.  4-Boyutlararası:Onlar diğer indigolardan daha iri yarıdır ve 1-2 yaşındayken onlara hiçbir şey anlatamazsınız.Onlar size, “Bunu biliyorum.Bunu yapabilirim.Beni rahat bırakın.”diyeceklerdir.Onlar dünyaya yeni felsefeleri getirecek olanlardır.Çok daha iri yarı olduklarından ve diğer üç tip gibi uyumlu olmadıklarından, zorbalık da yapabilirler.

6 İNDİGO ÇOCUKLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ  Onlar dünyaya bir asalet duygusuyla gelir ve çoğunlukla da öyle davranırlar.  “Burada olmayı hakettiklerini” hissederler ve başkalarının bu hissi paylaşmadıklarını görünce çok şaşırırlar.  Sırada beklemeyi sevmezler.  Kendi değerleri vardır ve asla taviz vermezler.  Mutlak otorite karşısında zorluk yaşarlar.  Suçluluk duygusu verilerek disipline sokulmaya karşılık vermeyeceklerdir.  Çoğunlukla, evde ve okulda işleri yapmanın daha iyi yollarını görürler, bu da onların “sistem yıkıcılar” (herhangi bir sisteme uyum sağlayamayanlar) gibi görünmelerine neden olur.  Kalıplara bağlı kalamazlar ve yaratıcılıklarını sergileyemezlerse çok zorlanırlar.  İhtiyaçlarını bildirmekten çekinmezler.

7 İNDİGO ÇOCUĞU DİSİPLİNE SOKMAK  Çocuğu her zaman bilgilendirin ve işin içine katın.  Basit açıklamalarla potansiyel yanlış anlamayı önleyin.  Çocuğunuza tepkisel davranmayın.  Emirler vermekten kaçının.  Bir durumu ortaya çıktığı anda çözüme kavuşturun.  Çocuğunuza vurmayın ve kaba sözler söylemeyin.  Sevginizi açıkça gösterin.

8 İNDİGO ÇOCUKLAR DÜNYA’YA BİR DİZİ HÜCRESEL TALİMATLA GELMEKTEDİR.  Bu talimatlar;kıskançlık, nefret, hatta hayatta kalmaya çalışma yada korunma talimatı değildir.Bu çocuklar büyüdüklerinde, birer yetişkin haline geldiklerinde onların sözleri ve niyetleri insanlık için önemli olacaktır ve şu soruları soracaklardır;  “ Dünya’nın sorunlarına nasıl çözüm bulabiliriz ve hep birlikte nasıl hoşgörülü bir aile olabiliriz?Sürekli savaşmış olan kabileleri nasıl biraraya getirebiliriz?”

9  İndigolar bir savaşçı ruhuna sahiptirler, çünkü onların ortak amacı insanlığa hizmet etmeyen eski yaklaşımları ortadan kaldırmaktır.  Kendilerini farklı ve çoğunlukla dışlanmış hissederler.Okudukları sınıflarda çevrelerine bakıp yalnız olduklarını düşünürler ve birçok bakımdan da öyledirler.Adeta, sanki beyinleri daha hızlı çalışmaktadır ve diğer çocuklarla birlikte aynı sınıfta olmak sonsuz bir sabır gerektirir.Çoğunlukla öğretmenlerinin o kadar ilerisindedirler ki söylenenleri kavrayabilmek için kendi titreşimlerini yavaşlatmak zorunda kalırlar. Bu onlar için zordur ve bu yüzden birçoğu öğretmen konuşurken gözlerini boşluğa dikip bakar.

10 İNDİGO ÇOCUKLARA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?  Soru:Eğitimciler olarak indigo çocuklara yardım etmemizin bir yolu var mı? -Kesinlikle evet.Eğitimciler indigolara ilk yer açacak olanlardır.Eğer bu çocuklar sizden daha zeki ise bundan korkmayın.Öğretmenler olarak bu sizin için zor olabilir ama onların sizin sınırlarınızı aşmalarını bekleyin ve onları buna teşvik edin, ve bunu başarı ölçünüz olarak bilin.

11 -Bu çocukları onlara ayrılmış o küçük kutuya uydurmaya çalışmayın.Bunun yerine onların ne kadar ileri gidebileceklerini görün.Kapıyı açın.Onlara meydan okuyun.Onları öncelerinden daha iyi olmaya teşvik edin.Bunu bir oyun haline getirin çünkü onlar oyunlara bayılırlar. -Bu çocukları onlara ayrılmış o küçük kutuya uydurmaya çalışmayın.Bunun yerine onların ne kadar ileri gidebileceklerini görün.Kapıyı açın.Onlara meydan okuyun.Onları öncelerinden daha iyi olmaya teşvik edin.Bunu bir oyun haline getirin çünkü onlar oyunlara bayılırlar. -İndigolar dünyaya değişime eğilimli olarak gelmişlerdir.dolayısıyla onlar ilk başta sorun çocuklar yada baş belaları olarak görülebilirler.onlar sizin sahip olduğunuz şeyleri değiştirmeye başlamaktadırlar. -İndigolar dünyaya değişime eğilimli olarak gelmişlerdir.dolayısıyla onlar ilk başta sorun çocuklar yada baş belaları olarak görülebilirler.onlar sizin sahip olduğunuz şeyleri değiştirmeye başlamaktadırlar.


"İNDİGO ÇOCUKLAR E0401057 BERRİN ÖNALAN E0401073 HANİFE KARACA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları