Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ."— Sunum transkripti:

1 IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ

2 ABD Sonrası Irak’ta Güvenlik 2  Etnik ve mezhepsel faktörler  Siyasal parti faktörü  Aşiret faktörü

3 Maliki’nin I. Dönemi (2006-2010) 3 Şii rakiplerini siyasette devre dış bırakmak Dava Partisi Yetkilisi ve Eski Başbakan İbrahim el-Caferi Sadr Hareketi ve Mehdi Ordusu lideri Mukteda el-Sadr Irak Yüksek İslam Konseyi Yetkilisi ve Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Adil Abdülmehdi

4 Maliki’nin II. Dönemi (2010-2014)  ABD Askerlerinin Irak’tan Çekilmesi ve Sünni Arapların Dışlanması 4 Ahmet el-Alvani’nin tutuklanması Rafi el-İsavi olayı Tarık el-Haşimi’yi tutuklama kararı

5 Abadi Hükümetinin Kurulması (8 Eylül 2014) 5 ŞiilerSünnilerKürtlerTürkmenler

6 Bağdat-Erbil İlişkilerindeki Sorunlar 6 Petrol ve doğalgaz paylaşımı Petrol gelirlerinin %17’sinin Kürt Yönetimi’ne tahsisi Peşmerge gücüne Irak Savunma Bakanlığı tarafından bütçe tahsis edilmesi Kerkük’ün statüsü İhtilaflı bölgelerin güvenliğinin birlikte sağlanması

7 Suriye İç Savaşında Değişen Dengeler 7  Siyasi Yapı Ekim 2011’de Suriye Ulusal Konseyi (SUK) İstanbul’da kurulmuştur. Kasım 2012’de Doha’da Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Koalisyonu (SMDK) adı altında daha kapsamlı bir yapı kurmuştur. Mart 2013’te Suriye Geçici Hükümeti tesis edilmiştir. Doha’da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde Suriye’nin koltuğu muhaliflere verilmiştir. Suriye Geçici Hükümeti, 27 Mart 2013’te Doha’da ilk elçiliğini açmıştır.

8 Suriye İç Savaşındaki Dengeler 8  Askeri Yapı  Özgür Suriye Ordusu, Suriye Hava Kuvvetleri’nden albay rütbesinde istifa eden Riyad el-Esad ve ordudan ayrılan bir grup asker tarafından Temmuz 2011’de kurulmuştur.  Aralık 2012’de Tuğgeneral Selim İdris, Genelkurmay Başkanı olarak seçilmiştir.

9 Suriye İç Savaşındaki Dengeler 9 Askeri kanadı tek bir komutada toplamak. Esed sonrası için Suriye muhalefetini düzenli bir orduya sahip kılmak. Muhalefete yapılan silah yardımlarının tek bir askeri yapının elinde olmasını sağlamak.  Bu yapılanmanın 3 amacı vardır:

10 Doğu Guta Olayı 10  Esed rejimi 21 Ağustos 2013 tarihinde Doğu Guta’da (Şam) kimyasal silah kullanmıştır.

11 Doğu Guta Olayı 11  BMGK 27 Eylül 2013 tarihinde Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesini öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etmiştir.  2118 sayılı bu karar kriz boyunca BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye yaptırım öngören ilk kararıdır.

12 Doğu Guta Olayı ve 2. Cenevre Konferansı 12  Kasım 2013’te Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Halep yakınlarındaki kimyasal silah üretme tesisinde imha işlemine başlamıştır.

13 II. Cenevre Konferansı 13  II. Cenevre Konferansı, 24 Ocak 2014’te İsviçre’nin Montrö kentinde yaklaşık 40 ülkenin dışişleri bakanı ve temsilcisinin katılımıyla düzenlenmiştir.

14 Suriye’nin Kuzeyindeki PYD Örgütlenmesi 14  PKK/KCK terör örgütü, Suriye’nin kuzeyindeki uzantısı PYD’yi hızla örgütlemiştir.  İç savaş şartları, PYD’nin silahlı militan sayısını artırmasına ve idari yapılar teşkil etmesine zemin hazırlamıştır.  Türkiye’nin başlattığı çözüm süreci PYD’nin güçlenmesine yol açmıştır.

15 PYD’nin Özerklik Girişimi 15  PYD, 2013 yılından itibaren Suriye’nin kuzeyinde (Afrin, Kobani ve Cezire) özerk bir yönetim inşa etmeye çalışmıştır.  PYD, Esed rejiminin desteğiyle kısa süre içinde Suriye’deki rakiplerini etkisiz hale getirmiş ve diğer Kürt partilerine göre bölgede daha etkili hale gelmiştir.

16 Türkiye’ye Suriyeli Sığınmacı Akını 16  Resmi rakamlara göre 1 milyon 620 bin, gayri resmi rakamlara göre ise 2 milyonun üzerinde Suriyeli Türkiye’ye sığınmıştır.  Türkiye’nin sığınmacılar için yaptığı mali harcamalar 5 milyar doları aşmıştır.  Suriyeli sığınmacıların % 13-14’ü kamplarda, 1,4 milyonluk büyük kitle ise kamplar dışında yaşamaktadır.

17 Sığınmacıların Temel Sorunları 17 Barınma Dil ve İletişim SağlıkEğitimİstihdam

18 IŞİD’in Irak’ta Kurulması ve Güçlenmesi 18  Ebu Musab el-Zerkavi liderliğinde “Tevhid ve Cihad” adı altında 2004 yılında kurulmuş ve Ekim 2004’te Usame Bin Ladin’e bağlılığını ilan etmiştir.

19 IŞİD’in Irak’ta Kurulması ve Güçlenmesi 19 Askeri KonseyYargı Konseyi İletişim KonseyiMali Komisyon Zerkavi’nin kurduğu örgüt yapısı

20 IŞİD’in Irak’ta Kurulması ve Güçlenmesi 20  Haziran 2006’da ABD güçleri tarafından düzenlenen operasyonda Zerkavi öldürülmüştür.  Zerkavi’nin ardından Mücahidin Şura Konseyi’nin aldığı kararla örgüt Ekim 2006’dan itibaren “Irak İslam Devleti” ismini kullanmaya başlamıştır.  Irak’ta Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde örgütlenmeye çalışmıştır.

21 IŞİD’in Irak’ta Kurulması ve Güçlenmesi 21  Nisan 2010’da ABD ve Irak güçleri tarafından düzenlenen operasyonda Ebu Ömer el-Bağdadi ve Ebu Hamza el-Muhacir de öldürülmüştür.  Mayıs 2010’ta Mücahidin Şura Konseyi’nin aldığı kararla Ebu Bekir el-Bağdadi örgütün yeni lideri olmuştur.

22 IŞİD’in Irak’ta Kurulması ve Güçlenmesi 22  Ebubekir el-Bağdadi, Suriye’deki iç savaşla birlikte Nisan 2013’te örgütün ismini “Irak-Şam İslam Devleti-IŞİD” olarak değiştirmiş, Irak’taki silahlı militan varlığını artırmıştır. Ebubekir el-Bağdadi

23 IŞİD’in İletişim Ağları 23 IŞİD Arapça ve İngilizce Dabık ve el-Şamıh adında iki ayrı aylık dergi çıkarmaktadır. Musul’da ve Rakka’da yayın yapan iki radyo istasyonu bulunmaktadır. Sosyal medya Twitter ve Facebook gibi pek çok iletişim ağını kullanmaktadır.

24 IŞİD’in Finansal Kaynakları 24 Bağış ve hibeZekât ve sadakalara el koymaFidyePetrol ve diğer doğal kaynaklarVergi adı altında haraçTesislere el koymaKamu kuruluşlarından elde edilen gelirTarım ve hububattan elde edilen gelir

25 25

26 IŞİD’in Musul’u Ele Geçirmesi 26  10 Haziran 2014 tarihinde IŞİD 1500-2000 kişilik bir grupla Musul’u ele geçirmiştir.

27 27

28 IŞİD Krizinin Irak’taki Sonuçları 28  Başta Musul olmak üzere Telafer, Sincar, Mahmur, Selahaddin, Diyale, Tuzhurmatu, Tikrit, Anbar kentlerinden göç etmek zorunda kalanların sayısı 2 milyon 100 bin olarak açıklanmıştır.

29 IŞİD Krizinin Irak’taki Sonuçları 29  Birleşmiş Milletler Irak’a Yardım Görev Gücü’nün (UNAMI) Ocak 2015’teki raporuna göre, IŞİD krizi sürecinde 11binden fazla insan ölmüş, yaklaşık 18 bin kişi yaralanmıştır.

30 IŞİD Krizinin Türkmenlere Etkileri 30  Türkmenler yaşadıkları bölgelerden göç etmek zorunda kalmıştır.  Mezhepsel farklılıklardan dolayı Türkmenlerin bazı bölgelerde Sünni-Şii olarak ayrışması ihtimali ortaya çıkmıştır.

31 IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon 31 Cidde Toplantısı 11 Eylül 2014 Paris Toplantısı 15 Eylül 2014

32 IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon 32 ABD’nin IŞİD’le mücadele stratejisi: İnsani yardımların yapılması. İstihbarat paylaşımı ve yabancı savaşçıların katılımının engellenmesi, Sahada teröristlerle mücadele eden güçlere destek, IŞİD’e karşı sistematik hava saldırıları,

33 Öneriler 33  Irak’ta Bağdat merkezi yönetimiyle ilişkiler geliştirilmeli,  IŞİD krizinin ardından Irak’ta farklı bölgelere dağılan Türkmenlerin asimilasyonu engellenmeli,  Suriye ve Irak sınırının güvenliği artırılmalı,  Suriye iç savaşının çözümü doğrultusundaki uluslararası girişimlerin dışında kalınmamalı,  Türkiye, PYD’ye karşı tutumunun bütün Suriye Kürtlerine karşı olmadığını vurgulamalı.

34 IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ


"IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları