Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Deri tahriş deneyi, kimyasal maddeler, pestisitler, biyosidal ürünler ve kozmetik ürünlerin güvenlilik değerlendirmesi için yapılan temel toksisite.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Deri tahriş deneyi, kimyasal maddeler, pestisitler, biyosidal ürünler ve kozmetik ürünlerin güvenlilik değerlendirmesi için yapılan temel toksisite."— Sunum transkripti:

1

2  Deri tahriş deneyi, kimyasal maddeler, pestisitler, biyosidal ürünler ve kozmetik ürünlerin güvenlilik değerlendirmesi için yapılan temel toksisite testlerinden biridir.  Deri tahriş deneyi yakın zamana kadar sadece canlı deney hayvanlarında (tavşan, sıçan) yapılmaktaydı.  Deney hayvanlarının kullanımında bir düzen ve kısıtlama getirilme yaklaşımlarından sonra deri tahriş deneylerinin in vitro olarak labratuvar koşullarında gerçekleştirilme yaklaşımları başlamıştır.

3  Bunun sonucu olarak rekombinant insan derisi kullanılarak in vitro deri tahriş deneyi yöntemi geliştirilmiş ve bu yöntem kısa adı ECVAM olan Avrupa Alternatif Test Metodları Validasyon Merkezi tarafından da geçerliliği onaylanarak kullanıma sunulmuştur.  Geliştirilen bu yöntemle canlı hayvan kullanılmadan sadece laboratuvar ortamında deri tahriş deneyi gerçekleştirilmektedir.  Bu yöntemin piyasaya sunulmasından sonra günümüzde bazı ürünler için (kozmetik ürünler gibi) canlı hayvanda yapılmış olan tahriş deneyleri kabul edilmemektedir.

4 Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde de bu in vitro deri tahriş deneyi bilim insanları ve endüstrinin kullanımına sunulmuştur.


" Deri tahriş deneyi, kimyasal maddeler, pestisitler, biyosidal ürünler ve kozmetik ürünlerin güvenlilik değerlendirmesi için yapılan temel toksisite." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları