">

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Fonksiyonlar Fonksiyon nedir? PHP’de tanımlı 1000’den fazla fonksiyon vardır. Bu fonksiyonların bir kismini bu kurs kapsamında göreceksiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Fonksiyonlar Fonksiyon nedir? PHP’de tanımlı 1000’den fazla fonksiyon vardır. Bu fonksiyonların bir kismini bu kurs kapsamında göreceksiniz."— Sunum transkripti:

1 1 Fonksiyonlar Fonksiyon nedir? PHP’de tanımlı 1000’den fazla fonksiyon vardır. Bu fonksiyonların bir kismini bu kurs kapsamında göreceksiniz. http:// www.php.net/ adresinde tanımlı fonksiyonlar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Eğer fonksiyonun adını biliyorsanız örn. http://www.php.net/pow daha detaylı bilgi alabilirsiniz.www.php.net/ http://www.php.net/pow

2 2 Fonksiyon tanımlamak PHP’de standart olarak tanımlanmış çok geniş fonksiyonlarla birlikte ihtiyacınızı karşılamak için fonksiyonlar tanımlamanız gereken durumlar olacaktır. Function fonksiyonismi(parametre){ fonksiyon komutları }

3 3 Fonksiyon’a değer göndermek Fonksiyonlara parametreleri kullanarak değer(ler) gönderilebilir. Fiyatı ve vergi oranı verilen bir malın fiyatını bulan bir fonksiyon yazalım.

4 4 Fonksiyonlardaki parametre değişikliklerini kalıcı kılmak

5 5 Önceden belirlenmiş parametre değerleri Bazı parametreler önceden belirlenebilir. Önceden belirlenen parametreler fonksiyon çağrılırken belirtilmemişse tanımda belirtildiği gibi kullanılır. Önceden belirlenen parametre fonksiyon çağrılırken yeni bir değerle çağrılmışsa hesaplamalarda eski değer yerine yeni değer kullanılır.

6 6 İsteğe Bağlı Parametreler Bazı parametreleri isteğe bağlı olarak atayabilirsiniz. Yani fonksiyonu çağırırken ister o parametre ile çağırırsınız, isterseniz fonksiyonu o parametresiz tanımlanmış gibi çağırırsınız. İsteğe bağlı parametreler en sonda tanımlanmalıdır. İsteğe bağlı parametreleri tanımlarken boş "" değer atanır.

7 7 Fonksiyonları değer döndürmesi Fonksiyonlar return () cümlesi ile çağrılan yere bir değer döndürebilirler. List kullanılarak birden fazla değer döndürülebilir.

8 8 Fonksiyon Kütüphanesi oluşturmak Oluşturduğunuz fonksiyonları bir kütüphanede toplayıp, yeniden kullanabilirsiniz. Aşağıdaki fonksiyonları rastgele.library.php adlı bir dosyada kaydedelim. Dosyada sadece fonksiyonlar yazılı olabilir. Bu oluşturduğumuz kütüphaneyi kullanalım.

9 Dr. Ercan TOP9


"1 Fonksiyonlar Fonksiyon nedir? PHP’de tanımlı 1000’den fazla fonksiyon vardır. Bu fonksiyonların bir kismini bu kurs kapsamında göreceksiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları