Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm 3 – Geçerli-XML Belgeleri Oluşturmak İçindekiler 1.1Geçerli XML Belgeleri 1.2DTD 1.3Element Tiplerini Tanımlamak 1.4Element İçerik Tipleri 1.5 Element.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm 3 – Geçerli-XML Belgeleri Oluşturmak İçindekiler 1.1Geçerli XML Belgeleri 1.2DTD 1.3Element Tiplerini Tanımlamak 1.4Element İçerik Tipleri 1.5 Element."— Sunum transkripti:

1 Bölüm 3 – Geçerli-XML Belgeleri Oluşturmak İçindekiler 1.1Geçerli XML Belgeleri 1.2DTD 1.3Element Tiplerini Tanımlamak 1.4Element İçerik Tipleri 1.5 Element İçeriğini Tanımlamak 1.6 DTD’de Nitelik Tanımlamaları 1.7DTD’yi Ayrı Dosya Olarak Tanımlama 1.8Özet

2 Giriş Geçen bölümde “iyi-biçimli” XML belgesi nasıl oluşturulur konusundan bahsetmiştik. Herkesin kolayca XML belgesi oluşturabileceğini görmüş olduk Ama bu uygulamalar için yeterli değildir. Belgenin yapısı hakkında bilgiye sahip olamamız gerekir.

3 Giriş

4 Dökümanı Tanımlamak Neden Önemli? –Standartlaşma ve yaygın kullanım –MathML, CML,AML –Standartlaşmış veya geniş kabul gören bir döküman tanıtım belgesi

5 DTD (Document Type Definition) DTD, XML belgesinin giriş kısmına eklenir. DTD Ege Turu Ayvalık, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Aydın Otobüs 3,4 yıldızlı oteller

6 Element Tiplerinin Tanımlamak Ege Turu Eğer DTD tanımına bağlı kalarak döküman oluşturursak bu dökümana “geçerli” döküman denir. İyi oluşumlu Geçerli

7 Element İçeriğini Tanımlamak Element_sira.xml

8 Element İçeriğini Tanımlamak Element_secenek.xml Seçenekleri Artırmak Eklenen karakterAçıklama +Element bir yada daha çok kullanılabilir. *Element sıfır yada daha çok kullanılabilir. ?Element sıfır veya bir kere kullanılabilir.

9 Element İçeriğini Tanımlamak Element_secenek.xml

10 ANY ve EMPTY içerik tanımlaması ANY –Her türlü olasılıkta içerik kullanımını tanımlar.DTD’nin en esnek tanımlamasıdır. – tanımlaması yerine – yazılabilir. EMPTY –Boş içerikli elementler için EMPTY ifadesi kullanılır.

11 DTD’de Nitelik Tanımlama Nitelik_tanımlama.xml XML dosyasında

12 DTD’de Nitelik Tanımlama Nitelik Tipleri –Niteliğin karakter verisi içereceğini belirten ve CDATA ile gösterilen nitelik tipi tanımlaması –Niteliğin değerinin belirtilmesinde seçim sunan “seçimli nitelik tipi” –Özel ifadelerle tanımlı nitelik tipleri Nitelik varsayımı –Element içinde, nitelik kullanımının zorunlu olup olmadığını belirler.Dört çeşit olabilir #REQUIRED #IMPLIED #FIXED Tanımlı Değer

13 Nitelik Varsayımı #REQUIRED –Element içinde belirtilen niteliğin tanımlanmasını zorunlu kılar. –Eğer nitelik tanımlanmazsa geçersiz belge hatası oluşur.

14 Nitelik Varsayımı #IMPLIED –Niteliğin tanımlaması seçime bağlıdır.

15 Nitelik Varsayımı Tanımlı Değer –Elementin nitelik değerini belirtmemizi sağlar.Element içinde nitelik tanımı yapılıp yapılmaması zorunlu değildir.

16 Nitelik Varsayımı #FIXED –Kullanımı tanımlı değer gibidir. –Farklı olarak tanımlı değerleri sabitler ve farklı değer tanımlamaya izin vermez.

17 Nitelik Tipleri Seçmeli nitelik değerleri tanımlaması

18 Nitelik Tipleri Özel İfadelerle tanımlı nitelik tipleri –ID: Ayni nitelik her elementte farklı değer almalıdır. –IDREF: ID referansı tanımlayan bir anahtar kelimedir. Belirtilen ID’nin atnımlayıcısına başvurur.

19 to 4 days 18 19

20 day Java How to Program 3rd edition C How to Program 3rd edition C++ How to Program 3rd edition

21 DTD’yi Ayrı Bir Dosya Olarak Tanımlamak Avantajları: –DTD’yi birden fazla XML belgesi kullanabilir. –DTD ‘de yapılacak değişikler onu kullanan tüm XML dosyalarını etkileyecek. Nasıl oluşur? –Ayrı bir dosyada düzenlenir. –Dtd uzantılı olarak kaydedilir. –[] parantezler kullanılmaz.

22 Dıştadtd_tanimlama.dtd Dışdtd_döküman.xml Karadeniz turu......

23 Özet DTD, XML belgelerinin şablonu, tipini çıkarmaya yarayan yöntemdir. Bu yönteme uyan belgelere “geçerli”, uymayanlara “geçersiz” belge denir. “Geçerli” belge aynı zamanda “iyi biçimli” belge anlamına da gelir. Ama yukarıdaki ifadenin tersi doğru değildir.


"Bölüm 3 – Geçerli-XML Belgeleri Oluşturmak İçindekiler 1.1Geçerli XML Belgeleri 1.2DTD 1.3Element Tiplerini Tanımlamak 1.4Element İçerik Tipleri 1.5 Element." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları