Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATLAMALAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATLAMALAR."— Sunum transkripti:

1 ATLAMALAR

2

3 GENEL KOŞULLAR, Atlama branşlarını, benzer özellikleri nedeniyle Uzun ve Üç Adım Atlama,(Yatay Atlama) Yüksek ve sırıkla Atlama(Dikey Atlama) olarak iki gurup altında inceleyeceğiz. Sporcular yarışma alanında ve yarışın başlamasından önce (Antrenman) ısınma denemeleri yapabilir. Yarışma başladıktan sonra izin verilmez. Sporcular ayaklarını ayarlamak için küçük küpçüklerle veya bantla işaretlemelerin yapılmasına izin verilir. Tebeşir kullanılmasına izin verilmez. Yarışmacılar kura ile çekilen sırada yarışacaklardır.

4 Uzun ve Üç Adım Atlama da;
Yarışta sekizden fazla atlet varsa; Her atlete üç hak verilir, Geçerli en iyi performansı elde eden sekiz atlete üç hak daha verilir. Sekizincilikte beraberlik var ise, Kurala uygun şekilde bozulur. -Yani, berabere olan yarışmacıların en iyi ikinci derecesi beraberliği bozacaktır. Gerekirse en iyi üçüncü ve diğer dereceleri dikkate alarak beraberlik çözülecektir.

5 BERABERLİK, Bir alan yarışmasında; Birincilik dahil her hangi bir sıralamada beraberlik varsa sonuç berabere ilan edilir. Salih X X X X Selahattin X X X X 1. Salih 6.21 1. Selahattin 6.21

6 1. Asuman 13.21 2. Fatma 12.82 3. Sevgi 12.76 4. Tuğba 11.59
Uzun ve Üç Adım Atlama da; 1. Asuman 13.21 2. Fatma 12.82 3. Sevgi 4. Tuğba 11.59 5. Sevgi 6. Nurcan 11.17 7. Zeynep 11.02 8. Meral NM ( X – X ) 9. Meltem NM ( X X X ) 7. 6. 5. 4. 3. 2. 1 -

7 Uzun ve Üç Adım Atlama da;
Yarışmacı sayısı sekiz veya daha az olması halinde; Her sporcuya altışar atlayış hakkı tanınır, ancak yine üç haktan sonra tersten sıralama kuralı geçerlidir. Olimpiyatlar, Dünya ve kıta şampiyonaları, kıta ve grup oyunları için zorunlu, diğer yarışmalarda tercihe bağlı olarak; Son haklar için yarışma sırası, beşinci hakların sonundaki sıralamanın tersi olacaktır.

8 ATLAYIŞ SÜRESİ; Sektör atlayışa hazırlandıktan sonra Lider tarafından yapılan çağrıdan itibaren, 1 dakika Aynı atletin birbirini izleyen iki atlayışı için, 2 dakika

9 Uzun ve Üç Adım Atlama da;
Süresi içinde koşusuna başlamayan atlet faul yapmış sayılır. Koşuya başlayan atlet, süresi içinde olmak şartıyla durup, geri dönebilir ve atlayışa tekrar başlayabilir. Yarışmacının görebildiği bir konumda zaman göstergesi olmalıdır. - Sürenin dolmasına 15 saniye kala sarı bayrak kaldırılır ve süre dolana dek havada tutulur.

10 Uzun ve Üç Adım Atlama da hatalar;
- Koşarken veya atlama esnasında basma tahtasından ilerideki bir noktaya vücudunun herhangi bir kısmı temas eden, - Basma tahtasının uçlarının dışarısından sıçrayan, - Düşüş esnasında kum havuzunda bıraktığı basma tahtasına en yakın izden daha geride ve havuz dışında bir yere temas eden, - Atlayış sonucunda kum havuzunda bıraktığı basma tahtasına en yakın izden daha geriden havuzdan çıkan, - Koşu veya atlayış anında takla atan sporcuların atlayışları geçersiz sayılır; faul kaydedilir.

11 Macunda iz varsa, atlayış faul olarak kaydedilir.

12 Uzun ve Üç Adım Atlama da,
Eni 20 cm olan, basma tahtasının önündeki, eni 10 cm olan, macunda iz bırakan atlet faul yapmış olacaktır. Basma tahtasına varmadan önce sıçrayan sporcuların atlayışları geçerlidir. Atletin, basma tahtasından önce, koşu yolunu sınırlayan 5 cm’lik çizgilere veya bu çizgilerin dışına basması veya bir süre koşu yolunun dışında koşması bir faul değildir.

13 Uzun ve Üç Adım Atlama da,
Yapılan tüm atlayışlar, sporcunun kum havuzu üzerinde vücudunun her hangi bir kısmının açtığı basma tahtasına en yakın iz ile basma tahtası veya basma tahtasının yan uzantısı arasındaki mesafe ölçülerek değerlendirilecektir.

14 ÖLÇÜM UZUN-ÜÇ ADIM ATLAMA

15

16 ÖLÇÜM UZUN-ÜÇ ADIM ATLAMA

17 ÖLÇÜM UZUN-ÜÇ ADIM ATLAMA

18 KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ 2010

19 KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ 2010

20 Uzun ve Üç Adım Atlama, Uzun ve üç adım atlamada, geçerli tüm atlayışlar ölçülerek yarışma cetveline kaydedilir. Atlanılan mesafe, eğer bir tam santimetre olarak ölçülmemişse, ölçülen değerin altındaki en yakın 0.01 m olarak kaydedilir. (örneğin, 6.80,8 ölçülen mesafe 6.80 kaydedilir). Hatalı bir atlayış yarışma cetvelinde “ X ” işaretiyle, atlayış hakkının kullanılmaması (pas geçilmesi) durumu ise “ - ” ile gösterilir. Her yarışmacı, yarışma boyunca yaptığı en iyi derece ile değerlendirilir.

21 UZUN ATLAMA ÖLÇÜM UZUN-ÜÇ ADIM ATLAMA
Rüzgar Ölçümü: 5 sn ÖLÇÜM Kum Havuzunun Boyu En Az: 8m Basma Tahtası Boyu: 1. 22cm Eni: cm 2m 20m 5 cm 1-3m Kum Havuzunun Boyu: En Az: 2.75 cm En Fazla: 3.00 cm Koşu Yolu Maksimum: 40m 5 cm UZUN-ÜÇ ADIM ATLAMA Macunlu Tahta Boyu: cm Eni: cm Geçerli tüm atlayışlar, yarışmacının kumda bıraktığı basma tahtasına en yakın iz ile basma tahtası veya uzantısı arasında ölçülür.

22 Uzun ve Üç Adım Atlama, Koşu yolu genişliği metre Koşu yolu uzunluğu en az 40 metre Kum havuzu genişliği en az 2.75 metre en çok 3 metre Basma tahtasının kum havuzuna uzaklığı Uzun atlamada 1 – 3 metre Üç adım atlamada 11 metre metre

23 Üç Adım Atlama, Üç adım atlamada atlayış esnasında atletin “sallanan” ayağının yerle temas etmesi faul değildir.

24 ÜÇ ADIM ATLAMA ÖLÇÜM 5 cm Basma Tahtasının, Kum Havuzuna Yakın Kenarı Erkeklerde : 13m Bayanlarda: 11m Kulvar Genişliği:1.22cm Kum Havuzunun Eni: En Az: 2.75 cm En Fazla: 3.00 cm 20cm 10cm 5 cm Sıçrama çizgisi ile Düşme Alanının uzak kenarı : 21m

25 Rüzgar ölçümü : Rüzgar ölçme aleti, basma tahtasına, 20 metre ve Koşu yoluna en çok 2 metre mesafeye yerleştirilir. Atletin arkasından 2 metre/saniye’den hızlı esen rüzgarın yardımıyla elde edilen derece rekor olarak kabul edilmez. + 2.0 m/sn : Rekor geçerli + 2.1 m/sn : Rekor geçersiz

26 Rüzgar ölçümü : Rüzgar ölçer, rüzgar hızını yüzdelik olarak gösteriyorsa, bu değer pozitif yönde ondalığa yükseltilir. m/sn = m/sn m/sn = m/sn m/sn = m/sn m/sn = m/sn

27 Rüzgar ölçümü : Uzun atlamada yarışmacı basma tahtasından 40 metre, üç adım atlamada 35 metre uzaklıktaki, koşu yolu kenarında bulunan işaretli noktayı geçtiği anda 5 saniyelik bir süre için rüzgar ölçülür. Yarışmacı, 40 veya 35 metreden daha kısa bir mesafe koşarak atlayışını gerçekleştirecekse, rüzgar hızı yarışmacı koşmaya başladığı andan itibaren 5 saniye süreyle ölçülmelidir.

28 YÜKSEK ATLAMA :

29 YÜKSEK VE SIRIKLA ATLAMADA
GENEL PRENSİPLER, - Lider, yarışın başlangıç yüksekliğini ve çıta yükselme aralıklarını ilan eder. - Yarıştan önce Lider her atlete, yarışa başlamak istediği yüksekliği sorar ve yarışma sekreterine kaydettirir. - Yarışmacılar, yarıştan önce Lidere bildirdikleri başlama yüksekliklerini yarış devam ederken değiştirebilirler. - Atletler yarıştan önce deneme koşuları ve atlayışları yapabilirler, yarış başladıktan sonra denemeye izin verilmez.

30 YÜKSEK VE SIRIKLA ATLAMADA
ÇITANIN KONUŞU Hakemler; Yarış boyunca çıtayı, her atlayışta aynı yüzü öne, aynı yüzü üste gelecek şekilde yerleştirmelidirler. Çıta her yükseltilişinde, yükseklik kontrol edilmelidir.

31 Yüksek Atlama … C A B 6 3 7 2 8 1 4 5 3 m. Minder Eni : 3 m.
Çıtanın izdüşümü 10cm. Çıta Uzunluğu : 4 m. Ağırlığı : 2 Kg. Minder Eni : 3 m. Minder Boyu : 5 m. Koşu Yolu Uzunluğu en az: 15 m. – 25 m. Koşu Yolu : Olimpiyat, Dünya Şampiyonası ve Dünya Kupası Yarışlarında en az 20m. Olacaktır. 1 … Lider 3 2 Atlama Çıta Sorumlusu Hakem … … Atlama Çıta Sorumlusu Hakem 4 5 7 … Yarışma Sekreteri Skorboard Hakemi … … Bilgisayar Odası Hakemi 6 … Atlama Süresi Takibi ve Sarı Bayrak Hakemi 8 Atlama Süresi Takip Hakemi B … Skorboard A … Atlama Süresi Saati C … Rüzgar Tulumu

32 YÜKSEK VE SIRIKLA ATLAMADA
Birbirini izleyen üç atlayışında hata yapan yarışmacı elenir. Buna göre, atletler her yükseklikte üç deneme yapabilirler. Yarışmacı, herhangi bir yüksekliği hiç denemeden veya bir hatalı atlayıştan sonra veya iki hatalı atlayıştan sonra pas geçebilir. Yarışmacı, pas geçtiği bir yükseklikte deneme yapamaz.

33 ! 1.90 1.93 1.96 1.99 İlker 0 X X – X Metin – – X – X X
İlker X X – X Metin – – X – X X Kemal – 0 X X X !

34 X X Çıta yükselme aralığı,
Yarışta tek atlet kalmadıkça; çıta yükselme aralığı hiçbir zaman, yüksek atlamada 2cm, sırıkla atlamada 5cm’den daha az olamaz, -Çıta yükselme aralığı artamaz. X Yarışta tek atlet kaldığında; çıta, yarışmacının istediği yüksekliğe çıkarılır. X

35 ATLAYIŞ SÜRELERİ : Yüksek Sırık 3’ten fazla yarışmacı dk dk 2 – 3 yarışmacı dk dk 1 yarışmacı dk dk Birbiri ardına atlayışlar dk dk

36 Çıta ile dikme boşluğu, Yüksek atlamada çıta ile dikmeler arasında en az 1cm, dikmeler ile minder arasında en az 10cm boşluk kalması sağlanmalıdır. Yüksek atlamada çıta, Uzunluğu : 4m Ağırlığı : 2kğ Minder : 5m X 3m ölçüsünden az olamaz.

37 1cm 1cm Çıta Ağırlığı:2kg Çıta uzunluğu 3.96m- 4.04m 5m 3m 1m 10cm

38 Yüksek atlamada yarışmacı;
- çift ayakla sıçrarsa, - atlayışını yaptıktan sonra çıta düşerse, - atlayışını yapmadan önce dikmelerin arasından veya dışından dikmelerin yakın kenarının düşey düzleminin ötesine temas ederse, atlayış geçersiz sayılır, yarışma cetveline faul olarak kaydedilir.

39 Yüksek atlamada hatalar;

40 Yüksek atlamada; Yarışmacının ayağı, sıçrayış sırasında mindere değer ve hakemler bu durumun yarışmacıya bir avantaj sağlamadığına karar verirse, atlayış geçerli sayılacaktır. Lider, çıtanın rüzgar ya da başka bir harici güç nedeniyle düştüğünü belirleyebilir; Bu durumda kendi görüşüne göre çıta, yarışmacı üzerinden geçtikten sonra düştüyse atlayışı geçerli sayabilir veya atlayış tamamlanmamış ise atlete yeni bir hak verebilir.

41 Yüksek atlamada, Yüksek atlamada koşu yolu uzunluğu en az 15 metre olmalıdır. Yarışmacılar, koşu ve sıçrama esnasında kendilerine yardımcı olabilecek, organizatörler tarafından sağlanmış bir veya iki markörü kullanabilirler. Eğer markör sağlanmamışsa, yarışmacılar bu amaç için yapışkan bant kullanabilirler, ancak tebeşir ya da benzer maddeler kullanılmasına izin verilmez.

42

43 SIRIKLA ATLAMA

44 Sırıkla atlamada, yarışmacılar dikmelerin, düşme alanı yönünde 80 cm ’den daha fazla olmamak kaydıyla, hareket ettirilmesini isteyebilir. Lider, yarışma öncesinde yarışmacılara, dikmeleri istedikleri konumu sorar ve yarışma sekreterine kaydettirir. Yarışmacı dikme pozisyonlarında değişiklik yapmak isterse, bu durumu dikmeler başlangıçtaki isteğine göre yerleştirilmeye başlanmadan önce Lidere bildirmelidir. Aksi takdirde sporcunun atlayış süresi başlatılmış olacak, dikmelerin yeni pozisyona getirilmesi esnasında süre işleyecektir.

45 Sırıkla atlamada,

46 Sırıkla atlamada,

47 Sırıkla atlamada, Koşu yolu: En az: 40m. Genişliği: 1.22cm Sporcular dikmelerin minder yönüne 80 cm’ye Kadar hareket ettirilmesini isteyebilir. Sırıkla atlamada çıta: Uzunluğu: 4,5m Ağırlığı: 2,25kg Minder : 6m X 8m ölçüsünden küçük olamaz.

48 Sırıkla atlamada; Sırıkla atlamada koşu yolu uzunluğu en az 40 metre olmalıdır. Koşu yolu genişliği ise 1.22 metre olup, 5cm’lik çizgilerle sınırlanmıştır. Yarışmacının, koşu esnasında koşu yolunun dışına basması veya dışında koşması faul değildir.

49 Sırıkla atlamada yarışmacı;
- Atlayışını yaptıktan sonra çıta düşerse, - Atlayışını yapmadan önce vücudunun herhangi bir kısmı ya da sırığıyla dikmelerin arasından veya dışından kazanın düşey düzleminin ötesine temas ederse , - Ayakları yerden kesildikten sonra ellerinin yerini değiştirir veya yukarıdaki elini daha üstteki bir noktaya götürürse, - Havadayken düşmekte olan çıtayı elleriyle yerine yerleştirirse, atlayış geçersiz sayılır, yarışma cetveline faul olarak kaydedilir.

50 Sırıkla atlamada; Dikmelerin ve çıtanın ters yönünde düşüyor olmadıkça, sırığa dokunulmasına izin verilmez. Dikmeler ve çıta yönünde düşmekte olan bir sırığa dokunulursa ve Başhakemin görüşünde sırığa dokunulmaması halinde çıtayı düşürme ihtimali varsa, çıta yerinde kalsa dahi atlayış geçersiz sayılır; faul olarak kaydedilir. Atlayış sırasında yarışmacının sırığı kırılırsa, hata sayılmaz ve yeni bir hak verilir.

51 Sırıkla atlamada yarışmacı;
Yarışmacıların, yarışma esnasında daha iyi tutunabilmek için eller veya sırık üzerine bir takım maddeler sürmesine izin verilir. Açık yaraların kapatılması dışında, yarışmacıların el veya parmaklarını bandajlamalarına izin verilmez.

52 Yarışmacılar, yarışma sırasında kendi özel sırıklarını kullanabilirler.
Atma aletlerinde olduğunun aksine, kişisel bir sırığı diğer yarışmacılar kullanamazlar.

53 Sırıkla Atlamada Hatalar

54 Yüksek ve Sırıkla Atlamada Tasnif ve Beraberlikler.
Yüksek atlama ve Sırıkla atlamada beraberliğin ortaya çıktığı yükseklikte: 1. En az sayıda atlayış yapan sporcu bir üst sıraya yükseltilir. 2.Bu durumda hala beraberlik devam ediyorsa geçilen son yükseklik dahil olmak üzere başlangıcından itibaren en az hatalı atlayış yapan sporcu bir üst sıraya yükseltilir.

55 Yüksek ve Sırıkla Atlamada Tasnif ve Beraberlikler.
3. Beraberlik hala bozulmamışsa birincilik için beraberlik varsa berabere kalan yarışmacılar atlayışa devam etme hakkını kaybettikleri en düşük yükseklikte beraberliği bozmak için birer atlayış yaparlar. Durum değişmez ise berabere durumundaki atletler atlayışta başarırlarsa alçaltılmak üzere çıta yüksek atlamada:2cm. Ve sırıkla atlamada 5cm olmak üzere yükseltilir veya alçaltılır. Yarışmacılar beraberlik bozuluncaya kadar her yükseklikte birer atlama yaparlar.

56 Örnek 1: Lider, yarış öncesinde yükseklikleri aşağıdaki şekilde ilan etmiştir ;
1.75m m m m m m m m m

57 Birinciliğin dışında ortaya çıkan beraberlikler için baraj atlayışı yaptırılmaz, sonuç berabere ilan edilir. Örnek 2: Lider, yarış öncesinde yükseklikleri aşağıdaki şekilde ilan etmiştir ; 1.78m m m m m m - ...

58 Yüksek ve Sırıkla Atlamada Tasnif ve Beraberlikler.
Yüksek ve sırıkla atlama yarışmalarında birincilikte berabere kalan atletlerin baraj atlayışı yapmamaları ya da baraj atlayışları sırasında daha fazla atlayış yapmak istememeleri halinde sonuç berabere ilan edilir. Baraj atlayışı yapan atletlerden biri her hangi bir yükseklikte yarışmadan çekilirse, birincilik için hak iddia edemez. Baraj atlayışına devam eden tek atlet kalırsa sıradaki yüksekliği geçip geçmemesine bakılmaksızın birinci ilan edilir.

59 A X X0 X0 XXX B XX0 X0 XXX 4.90 A B 4.85 4.90 4.95 X : 4.95 : 4.90 X

60 A X X– XX B X XX– – X C X XXX … geçtikleri son yüksekliğin bir üstündeki yükseklikte … Baraj atlayışları 4.70 ile başlar

61 2.25 3 4 2.29 1 2.29 2 2 2.25 3 4 2.29 2 2 2.25 6

62 10 Dakika Dinlenme


"ATLAMALAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları