Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bu ünitede çevremizdeki hareketli varlıkların özelliklerini kavrayacaksınız KUVVET ve HAREKET A-) Kuvvetler Cisimleri hareket ettiren ve durduran etkiyi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bu ünitede çevremizdeki hareketli varlıkların özelliklerini kavrayacaksınız KUVVET ve HAREKET A-) Kuvvetler Cisimleri hareket ettiren ve durduran etkiyi."— Sunum transkripti:

1 Bu ünitede çevremizdeki hareketli varlıkların özelliklerini kavrayacaksınız KUVVET ve HAREKET A-) Kuvvetler Cisimleri hareket ettiren ve durduran etkiyi öğreneceksiniz. Kuvvetin, cisimlerin hareketine ve şekline etkilerini inceleyeceksiniz.

2 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Hareket, canlıların ortak özelliğidir. En küçüğünden en büyüğüne kadar canlılar yaşamak için harekete ihtiyaç duyarlar.

3 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Ayçiçeği yüzünü güneşin bulunduğu yöne çevirir.Gün boyu baş kısmı güneşi takip eder. Ayçiçeği yüzünü güneşin bulunduğu yöne çevirir.Gün boyu baş kısmı güneşi takip eder.

4 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Hayvanlar, doğumu gerçekleştirmek için hareket ederler. Beslenmek, avlanmak yani yaşamak için de hareket etmek zorundadırlar. Hayvanlar, doğumu gerçekleştirmek için hareket ederler. Beslenmek, avlanmak yani yaşamak için de hareket etmek zorundadırlar.

5 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim İnsanlar da doğmak ve yaşamlarını devam ettirmek için hareket etmek zorundadırlar. İnsanlar da doğmak ve yaşamlarını devam ettirmek için hareket etmek zorundadırlar.

6 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Hareket eden varlıkları hareket özelliklerine göre sınıflandırabiliriz. Hareket eden varlıklar Tavşan hızlıdır Kaplumbağa yavaştır

7 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Direksiyon dönme Maymun sallanır. h hareketi yapar

8 Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Karada aslan, çita, kaplan hızlı hareket eden hayvanlardır. En hızlı hareket eden çitadır. Havada en hızlı hareket eden hayvan şahin, suda ise yelken balığıdır. Karada aslan, çita, kaplan hızlı hareket eden hayvanlardır. En hızlı hareket eden çitadır. Havada en hızlı hareket eden hayvan şahin, suda ise yelken balığıdır.

9 İnsanoğlunun hareket serüveni İnsanoğlu ilk zamanlarından beri hareket eden varlıkların özelliklerinden yararlanmaktadır.İnsan,ateşi bulduktan sonra onu yakmanın kolay yolunu buldu.Bir çubuğun etrafına çalı çırpı koydu.Yaptığı yayı ileri geri iterek ortasında çubuğu döndürdü. Bu sayede çalılar ısındı ve yandı. İnsanoğlu ilk zamanlarından beri hareket eden varlıkların özelliklerinden yararlanmaktadır.İnsan,ateşi bulduktan sonra onu yakmanın kolay yolunu buldu.Bir çubuğun etrafına çalı çırpı koydu.Yaptığı yayı ileri geri iterek ortasında çubuğu döndürdü. Bu sayede çalılar ısındı ve yandı.

10 İnsanoğlunun hareket serüveni Tekerleğin dönme hareketini keşfetti. Bu özellikten yararlanarak arabalar yaptı. Bu sayede daha hızlı yolculuklar yaptı. Tekerleğin dönme hareketini keşfetti. Bu özellikten yararlanarak arabalar yaptı. Bu sayede daha hızlı yolculuklar yaptı.

11 İnsanoğlunun hareket serüveni İnsanlar saati icat etti. Dönen hızlı ve yavaş parçaları kullanarak zamanı ölçmeyi başardı. Sallanan sarkaç kullanılarak duvar saatleri yapıldı. İnsanlar saati icat etti. Dönen hızlı ve yavaş parçaları kullanarak zamanı ölçmeyi başardı. Sallanan sarkaç kullanılarak duvar saatleri yapıldı.

12 İnsanoğlunun hareket serüveni Uzay araçları yapılarak uzaya gidildi. Uzay araçları birçok dönen, sallanan, hızlı ve yavaş hareket eden parçalardan oluştu Uzay araçları yapılarak uzaya gidildi. Uzay araçları birçok dönen, sallanan, hızlı ve yavaş hareket eden parçalardan oluştu

13 İnsanoğlunun hareket serüveni İnsanlar birçok icadı ve yeniliği hareketli varlıkların özelliklerini kullanarak yaptı. Bu özellikleri daha iyi kullandıkça daha çok icatlar yapılacaktır. İnsanlar birçok icadı ve yeniliği hareketli varlıkların özelliklerini kullanarak yaptı. Bu özellikleri daha iyi kullandıkça daha çok icatlar yapılacaktır.

14 Cisimleri hareket ettirme ve durdurma Mert, ailesiyle hafta sonu balık tutmaya gidiyordu.Yolda giderken arabaları bozuldu. Babası arabayı tamir etmeye çalıştı.Ama başaramadı.Mert babasına tabelayı gösterdi. Mert, ailesiyle hafta sonu balık tutmaya gidiyordu.Yolda giderken arabaları bozuldu. Babası arabayı tamir etmeye çalıştı.Ama başaramadı.Mert babasına tabelayı gösterdi. Mert ve babasının, arabayı tamirciye götürmek için ne yapmaları gerekir? Mert ve babasının, arabayı tamirciye götürmek için ne yapmaları gerekir? Tamirci Tamirci 20 m 20 m

15 Cisimleri hareket ettirme ve durdurma Araba tamir edilirken Mert çevreyi dolaşıyordu. Deniz kenarında iskeleye bağlanmış bir kayık gördü. Büyük bir sevinçle binmek istedi. Fakat kayık iskeleden uzaktaydı. Bu durumda içine atlaması kolay olmayacaktı. Mert kayığa ıslanmadan nasıl binebileceğini düşünmeye başlamıştı. Araba tamir edilirken Mert çevreyi dolaşıyordu. Deniz kenarında iskeleye bağlanmış bir kayık gördü. Büyük bir sevinçle binmek istedi. Fakat kayık iskeleden uzaktaydı. Bu durumda içine atlaması kolay olmayacaktı. Mert kayığa ıslanmadan nasıl binebileceğini düşünmeye başlamıştı. Peki Mert’in ne yapması gerekir? Peki Mert’in ne yapması gerekir?

16 Kendi hareket enerjimizi yaratalım RÜZGAR GÜLÜ YAPALIM RÜZGAR GÜLÜ YAPALIM Ne kullanacaksınız; Ne kullanacaksınız; El işi kağıdı, makas, pipet, toplu iğne El işi kağıdı, makas, pipet, toplu iğne N e yapacaksınız; N e yapacaksınız; 1. Kare şeklinde bir kağıt hazırlayın 1. Kare şeklinde bir kağıt hazırlayın 2. Cetvelle kağıdın köşelerini birleştirin 2. Cetvelle kağıdın köşelerini birleştirin 3. Orta noktaya 1 cm kalıncaya kadar makasla kesin 3. Orta noktaya 1 cm kalıncaya kadar makasla kesin

17 4. Kağıdın her köşesi iki parçaya ayrılmış olacak. Bu iki parçadan birisinin ucunu ortadaki noktanın üzerine koyun 4. Kağıdın her köşesi iki parçaya ayrılmış olacak. Bu iki parçadan birisinin ucunu ortadaki noktanın üzerine koyun 5. Ortadaki uçları toplu iğne ile birleştirin. 5. Ortadaki uçları toplu iğne ile birleştirin. 6. Toplu iğnenin ucunu pipetin arkasına takın. Rüzgar gülüne üfleyin 6. Toplu iğnenin ucunu pipetin arkasına takın. Rüzgar gülüne üfleyin Rüzgar gülünün yaptığı hareketin özelliği nedir? Rüzgar gülünün yaptığı hareketin özelliği nedir?

18 Balon roket yapalım Ne kullanacaksınız; Ne kullanacaksınız; İplik, pipet, balon, yapıştırıcı bant, mandal İplik, pipet, balon, yapıştırıcı bant, mandal N e yapacaksınız; N e yapacaksınız; İpliği pipetin içinden geçirin İpliği pipetin içinden geçirin Balonu şişirin ve ucunu mandallayın Balonu şişirin ve ucunu mandallayın Balonu pipete bantlarla gevşek bantlayın Balonu pipete bantlarla gevşek bantlayın İpi iki nokta arasına bağlayın İpi iki nokta arasına bağlayın Balondaki mandalı çıkarın. Balondaki mandalı çıkarın. Balon sönerken nasıl hareket etti? Balon sönerken nasıl hareket etti? Balonun hareketini sağlayan etki nedir? Balonun hareketini sağlayan etki nedir?


"Bu ünitede çevremizdeki hareketli varlıkların özelliklerini kavrayacaksınız KUVVET ve HAREKET A-) Kuvvetler Cisimleri hareket ettiren ve durduran etkiyi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları