Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Geometrik Cisimler ve Şekiller. Yüz, Ayrıt ve Köşe Geometrik Cisimler ve Şekiller Küp ve Prizmalar Küp.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Geometrik Cisimler ve Şekiller. Yüz, Ayrıt ve Köşe Geometrik Cisimler ve Şekiller Küp ve Prizmalar Küp."— Sunum transkripti:

1 Geometrik Cisimler ve Şekiller

2 Yüz, Ayrıt ve Köşe Geometrik Cisimler ve Şekiller Küp ve Prizmalar Küp

3 6 tane yüzüm var. 8 tane köşem var. 12 tane ayrıtım var. Köşe Ayrıt Yüzey

4 6 tane yüzüm var. 8 tane köşem var. 12 tane ayrıtım var. kibrit Köşe Ayrıt Yüzey

5 6 tane yüzüm var. 8 tane köşem var. 12 tane ayrıtım var. Yağ Köşe Ayrıt Yüzey

6 5 tane yüzüm var. 6 tane köşem var. 9 tane ayrıtım var. Köşe Ayrıt Yüzey

7 Üst yüzey Silindir Yan yüzey Alt yüzey Köşe ve ayrıtım yoktur.

8 Koni Yan yüzey Alt yüzey Köşe ve ayrıtım yoktur.

9 Küre Yan yüzey Köşe ve ayrıtım yoktur.

10

11 Yapılan prizmaların yüzeyleri ile ilgili suluboya çalışmaları yaptırılacak. Her prizma için A4 kâğıdı kullanılarak prizmaların yüzeyleri boyatılacak ve kâğıdın üzerine bastırılacak., Bu çalışmadan sonra Çalışma Kitabındaki alıştırmalar verilecek.

12 Matematik Çalışma Kitabı Sayfa :88

13 Kare ve Karesel Bölge kenar köşe Karesel bölge Kenarları birbirine eşit. 4 kenarı var. 4 köşesi var. Karenin iç kısmı karesel bölgedir. Kare

14 Şekilleri Öğreniyorum ve Oluşturuyorum Dikdörtgen ve Dikdörtgensel Bölge kenar köşe Dikdörtgensel bölge Karşılıklı kenarları birbirine eşit. 4 kenarı var. 4 köşesi var. Dikdörtgenin iç kısmı dikdörtgensel bölgedir. dikdörtgen

15 Şekilleri Öğreniyorum ve Oluşturuyorum Üçgen ve Üçgensel Bölge kenar köşe Üçgensel bölge Üçgen 3 kenarı var. 3köşesi var. Üçgenin iç kısmı üçgensel bölgedir.

16 Şekilleri Öğreniyorum ve Oluşturuyorum Çember ve Daire çemberDaire Çemberin iç kısmı dairedir. Köşesi yoktur.

17 Matematik Çalışma Kitabı Sayfa :94

18 Matematik Çalışma Kitabı Sayfa :95 Bu resimde toplam………… tane köşe……..tane kenar vardır. 15 14 15

19 Matematik Çalışma Kitabı Sayfa :97 Projemizin adı :Ev Hayvan RobotAraba Yararlandığımız materyaller : Üçgen, kare, dikdörtgen, çember …………………………tane kare …………………………tane dikdörtgen …………………………tane üçgen …………………………tane çember kullanarak …………....... oluşturduk. Çünkü ……………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………… Proje şarkımız : Bu projeden en çok……................................................................................... …………………………………………………hoşlandım.

20 Yapılan geometrik şekillerin kenarlarında açık yer yoksa, bunlara Yapılan geometrik şekillerin kenarlarında kesilmiş yer varsa, bunlara kapalı şekil denir. açık şekil denir.

21 Kare, dikdörtgen, Üçgen, çember, Onları tanımak ne güzel! Sınıfta, evde, markette, Görürüz şekilleri her yerde!

22 Matematik Ders Kitabı Sayfa :163 köşekena r köşe kena r ayrıt köşe kena r ayrıt köşe kena r ayrıt kena r ayrıt köşe kena r ayrıt köşe kena r ayrıt köşe

23 Alıştırmalar 1- Aşağıdaki şekilde; Kaç tane üçgensel bölge vardır? 4 tane üçgensel bölge vardır. Kaç tane dikdörtgensel bölge vardır? 2 tane dikdörtgensel bölge vardır. 2- Aşağıdaki şekilde; Kaç tane karesel bölge vardır? 4 tane karesel bölge vardır. 3- Aşağıdaki şekillerin isimlerini söyleyiniz.

24 4- Kare olanları gösteriniz. 5- Noktalı kağıdınızda farklı renkleri kullanarak, farklı büyük- lükte kare, üçgen ve dikdörtgen oluşturunuz.

25 DÜŞÜNELİM Yukarıdaki şekilde kaç tane kare vardır? Yukarıdaki şekilden öyle iki kibrit çöpünü kaldırın ki, geriye iki tane kare kalsın.

26 Origami : Kâğıt katlama sanatı A- Ev yapalım: 1- Karesel bölge şeklindeki kâğıdı ikiye katlayalım. 2- Dikdörtgensel bölge meydana gelecek. Bu kâğıdı da iki taraftan eşit olarak katlayalım. 3- Sağ ve sol taraflarından katladığımız kısımlardan çatı yapılacak. Ev, cam ve kapı yaparak süslenecek. B _Fırıncı şapkası yapılacak: ( Dikdörtgen bir kağıt kullanılacak.CV C _Kayık yapılacak: ( Kare bir kağıt kullanılacak.CV

27 kare karesel bölge dikdörtgendikdörtgensel bölge

28 üçgen üçgensel bölge çember daire

29

30 DÜŞÜNELİM Yukarıdaki şekilde 5 tane kare vardır. Yukarıdaki şekilden öyle iki kibrit çöpünü kaldırın ki, geriye iki tane kare kalsın.

31


"Geometrik Cisimler ve Şekiller. Yüz, Ayrıt ve Köşe Geometrik Cisimler ve Şekiller Küp ve Prizmalar Küp." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları