Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 2.4.TRANZİSTÖR T ranzistörler, iki amaçla kullanılan üç uçlulardır. Bu amaçlardan biri anahtar olarak kullanılması,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 2.4.TRANZİSTÖR T ranzistörler, iki amaçla kullanılan üç uçlulardır. Bu amaçlardan biri anahtar olarak kullanılması,"— Sunum transkripti:

1 Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 2.4.TRANZİSTÖR T ranzistörler, iki amaçla kullanılan üç uçlulardır. Bu amaçlardan biri anahtar olarak kullanılması, diğeri ise yükseltici görevi yapacak şekilde kullanılmasıdır. A nahtar uygulamaları güç elektroniğinde önemli yer tutarlar. Diyot ve tranzistörler tek yönlü bir anahtar kabul edilebilir.

2 Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

3 2.4.1 İki Kutuplu Eklem Tranzistörü (BJT:Bipolar Junction Transistor) BJT Tranzistörde uçlar; Baz (base), Emiter (emmiter) ve Kolektör (collector) diye isimlendirilirler.

4 Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

5

6

7

8

9

10

11 2.4.2.Tranzistörün DA Modeli Tranzistörlerin, DA modeli çıkartılırken, ortak emiter ve ortak baz montajı yaklaşık aynı devre modeli ile modellenebilir.

12 Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

13 2.4.3.Tranzistörün Anahtar Eşdeğeri Kolektör-emiter akımı, baz akımıyla denetlenirken, tranzistör adeta bir anahtar gibi davranır. Giriş gerilimi v s, anahtara kumanda eder. t  T 1 durumunda v s =V 1 olarak emiter-baz tıkamaya girer. Pratikte v o =V CC alınabilir.

14 Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

15 Güç Elektroniği Dr. Nurettin ABUT Teşekkürler!!


"Dr.N. Abut KOÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 2.4.TRANZİSTÖR T ranzistörler, iki amaçla kullanılan üç uçlulardır. Bu amaçlardan biri anahtar olarak kullanılması," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları