Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜLKEMİZDE MEYVE SUYU TÜKETİMİ VE İHRACAT ORANLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜLKEMİZDE MEYVE SUYU TÜKETİMİ VE İHRACAT ORANLARI."— Sunum transkripti:

1

2 ÜLKEMİZDE MEYVE SUYU TÜKETİMİ VE İHRACAT ORANLARI

3 MEYVE SUYU NEDİR? DOĞAL OLARAK MEYVE DOKUSUNDA BULUNAN SIVIYA “MEYVE SUYU” DENİR. ISI VEYA ÇÖZÜCÜ KULLANMADAN, TAZE MEYVELERİN EZİLMESİ VEYA SIKIŞTIRILMASI İLE HAZIRLANIR.

4

5 TÜRK GIDA KODEKSİNE GÖRE MEYVE ORANLARI;  MEYVE ORANI;  %100 İSE MEYVE SUYU  %25-99 İSE MEYVE NEKTARI  %10-24 İSE MEYVELİ İÇECEK  %O-9 İSE AROMALI  %0 İSE TOZ İÇECEK OLARAK ADLANDIRILIR.

6

7 TÜRKİYE’DE MEYVE SUYU TÜKETİMİ; TÜRKİYE’DE KİŞİ BAŞINA TÜKETİM YILLIK 11 LT CİVARINDAYKEN; AB ÜLKELERİNDE BU RAKAM ORTALAMA 23 LT CİVARLARINDA…

8 EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVELER;  AB ÜLKELERİNDE EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVE SUYU PORTAKAL VE ELMA İKEN;  TÜRKİYE’ DE İSE BU; ŞEFTALİ, KAYISI VE VİŞNE OLARAK SIRALANIYOR…

9 MEYVE SUYU İHRACATLARI;  DÜNYA’DA DURUM ; 2007 YILINDA YAPILAN ARAŞTIRMALARDA EN FAZLA İHRACAT %25 İLE PORTAKAL SULARINDA YAPILDI. DAHA SONRA BUNU %20 İLE ELMA SUYU, %16.7 İLE DONDURULMUŞ PORTAKAL SULARI VE %15 İLE DE DİĞER SEBZE VE MEYVELER TAKİP ETTİ.

10  TÜRKİYE’DE DURUM; 2008 YILINDA YAPILAN İHRACAT ; 131 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞMİŞTİR.  İHRACATTA EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜMÜZ; ELMA SUYU İKEN, 2008 YILINDA BU SIRAYI DİĞER MEYVE VE SEBZE SULARI ALARAK, 70 BİN DOLARLIK İHRACAT YAPILDI.

11 TÜRKİYE’NİN MEYVE SUYU İHRAÇ ETTİĞİ ÜLKELER; İLK SIRAYI ALMANYA VE ABD ALIYOR. DAHA SONRA ONLARI; JAPONYA, İNGİLTERE, GÜNEY KORE CUMHURİYETİ, FRANSA VE HOLLANDA GİBİ ÜLKELER TAKİP EDİYOR.BUGÜN TÜRKİYE 100 DEN FAZLA ÜLKEYE MEYVE SUYU VE KONSANTRELERİ İHRAÇ EDİYOR.

12  BATI AVRUPA ÜLKELERİNDE; MEYVE SUYU TÜKETİMİ %70, MEYVE NEKTARI TÜKETİMİ %30…  TÜRKİYE’DE İSE TAM TERSİNE BİR DURUM VAR; MEYVE SUYU TÜKETİMİ %11 İKEN, MEYVE NEKTARI %89 CİVARLARINDA

13 EN FAZLA MEYVE SUYUNU HANGİ BÖLGEMİZ TÜKETİYOR ;  MARMARA : %46  İÇ ANADOLU:%17  EGE:%16  AKDENİZ İSE:%12 ORANLARINDA MEYVE SUYU TÜKETİYOR.

14 KAYNAKLAR;  MEYED.ORG.TR  VİKİPEDİ.COM  GİDATEKNOLOJİS İ.ORG


"ÜLKEMİZDE MEYVE SUYU TÜKETİMİ VE İHRACAT ORANLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları