Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 “-da -de” eki aşağıdaki cümlelerin hangisnde yapım eki olarak kıllanılmıştır ?  A)Sınıfın en gözde öğrencisiydi.  B) Huzuru ancak evimde bulabiliyorum.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " “-da -de” eki aşağıdaki cümlelerin hangisnde yapım eki olarak kıllanılmıştır ?  A)Sınıfın en gözde öğrencisiydi.  B) Huzuru ancak evimde bulabiliyorum."— Sunum transkripti:

1

2  “-da -de” eki aşağıdaki cümlelerin hangisnde yapım eki olarak kıllanılmıştır ?  A)Sınıfın en gözde öğrencisiydi.  B) Huzuru ancak evimde bulabiliyorum.  C9 Son yüzyılda teknoloji çok gelişti.  D) Topluma sevgi ve hoşgörüyü yerleştirmeliyiz.

3  “-da / -de1 B, C ve D seçeneklerinde bulunma durumu eki olarak kullanıldığı için çekim ekidir.  A seçeneğinde ise eklendiği sözcüğün anlamını değiştirdiği için yapım eki olarak kullanılmıştır.

4  Aşağıdaki cümlelerin hangisine “-den / -dan / -tan / -ten” eki farklı bir anlam katmıştır ?  A) Karanlıktan önümü göremiyordum.  B) Hastalıktan iyice hâlsiz düşmüştü.  C) Gürültüden seni duyamıyorum.  D) Muayene için önceden randevu almalısınız.

5  “-den / -dan” ayrılma durumu eki A, B ve C seçeneklerinde eklendiği sözcüklere “sebep” anlamı katmıştır.  D seçeneğinde ise “zaman” anlamı katmıştır.

6  Aşağıdakilerden hangisinde “-de / -da” bulunma ekini alan bir sözcük yoktur ?  A) Onu dün okulda gördüm.  B) Haberi gazetede okudum.  C) Cevapları kağıda yazdım.  D) Adada piknik yaptık.

7  Nerede sorusuna cevap alamadığımız tek seçenek C şıkkıdır.

8  Aşağıdakilerin hangisinde “-a / -e” hal eki “için” anlamında kullanılmıştır ?  A) Sabaha orada oluruz.  B) Arabayı 20 milyona satmış.  C) Bu masayı da onlara ayırdık.  D) Bu yaz tatil için güneye gidiyoruz.

9  C seçeneğinde “onlara” kelimesindeki –a hal ekini atıp yerine için getirdiğimizde cevabın C seçeneği olduğu görülür.

10  Ölüm korkusu tüm yolcuları bir ansa sarmıştı.  Yukarıdaki cümlede kaç tane yapım eki almış sözcük vardır ?  A) 2  B) 3  C) 4  D) 5

11  Ölmek-ölüm  Korkmak-korku  Yol-yolcu

12  Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi iyelik eki almıştır ?  A) O iyilikleri karşılıksız yapan bir öğrencidir.  B) Bahçeleri bembeyaz zambaklar kaplamıştı.  C) Kitapları masanın üzerine tek tek dizdi.  D) Odası her zaman düzenlidir.

13  İyelik eki sahiplik ekidir.D seçeneğinde “odası” derken gelen –sı “onun odası” anlamını katar.

14  Aşağıdaki cümlelerin hangisinin yüklemi hem yapım hem de çekim eki almıştır ?  A) Elinde kıpkırmızı güllerle geldi.  B) Bu olay bize iyi bir ders oldu.  C) Komşunun çocuklarıyla annem ilgilendi.  D) Köyde küçük toprak evler vardı.

15  C seçeneğinin yüklemi ilgi-len-di şeklinde ayrılabilir.-len eki isimden fiil yapar.-di ise zamanı belirtir, yani çekim ekidir.

16  “-mış” eki aşağıdaki eylemlerden hangisine “fark etme” anlamı katmıştır ?  A) Konuyu kitaptan anlatmış.  B) Kuraklık geçen yıl da yaşanmış.  C) Evden erken çıkmış.  D) Bu gömlek sana yakışmış.

17  D seçeneğinde -mış eki fark etme anlamı katmıştır.

18  “Annesi oğluna evin anahtarını vermiş.” cümlesinde altı çizili ekler sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir ?  A) İyelik eki – hâl eki – tamlayan eki  B) Hâl eki - hâl eki – tamlayan eki  C) Tamlayan eki – hâl eki – iyelik eki  D) İyelik eki – iyelik eki - hâl eki

19  Onun annesi-annesi  Oğluna derken –a –e hal eki kullanılmıştır.  Evin anahtarı derken gelen –in tamlayan ekidir.

20  Soru eki “-mı / -mi” aşağıdaki cümlelerin hangisine rica anlamı katmıştır ?  A) Hava güzel oldu mu çok keyiflenir.  B) İnsan istedi mi her zorluk aşılır.  C) Bu soruyu bir de sen çözer misin ?  D) Eve vaktinde mi geleceksin ?

21  C seçeneğinde –mı –mi rica/istek anlamı katmıştır.


" “-da -de” eki aşağıdaki cümlelerin hangisnde yapım eki olarak kıllanılmıştır ?  A)Sınıfın en gözde öğrencisiydi.  B) Huzuru ancak evimde bulabiliyorum." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları