Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Nisan 152 Maddenin Halleri (Gaz) Aşağıda, günlük hayatta karşılaştığımız gaz maddelere örnekler verilmiştir: GAZLAR : Hava Su buharı Oksijen,karbondioksit.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Nisan 152 Maddenin Halleri (Gaz) Aşağıda, günlük hayatta karşılaştığımız gaz maddelere örnekler verilmiştir: GAZLAR : Hava Su buharı Oksijen,karbondioksit."— Sunum transkripti:

1 1

2 Nisan 152 Maddenin Halleri (Gaz) Aşağıda, günlük hayatta karşılaştığımız gaz maddelere örnekler verilmiştir: GAZLAR : Hava Su buharı Oksijen,karbondioksit

3 3 Maddenin adı KatıSıvıGaz Ağaç Kolonya Yağmur Sıcak çikolata Peynir Kaya Süt Duman Çorba Katı mı?-sıvı mı?- gaz mı?

4 Nisan 15 4 BULUTLAR MADDENİN GAZ HALİNDE BULUNMAKTADIRLAR.

5 5 Gaz Maddeler Belirli bir şekli olmayan fakat bulunduğu kabın şeklini alan sıkıştırılabilen ve genleşebilen uçucu maddelere gaz maddeler denir. Gaz maddeler kapalı kaplarda bulundurulmalıdırlar.

6 6 Maddelerin Sıkışma Özelliği Tanecikleri arasında boşluk olan maddeler kuvvet etkisi ile sıkıştırılabilir. Bu maddeler ise sadece gaz maddeleridir. Kuvvet

7 7 Gaz Madde Moleküllerinin Hareketi Gaz molekülleri arasındaki boşluk o kadar fazladır ki, moleküller her yöne hareket ederler. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Hacimleri belirsizdir.

8 8 GAZLARIN ÖZELLİKLERİ Gaz maddelerin belli bir şekilleri yoktur. Belli bir hacimleri yoktur. Bulundukları ortama yayılırlar. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar çok fazladır. Bu nedenle sıkıştırıldıkça hacimleri küçülür.

9 9 GAZLARIN ÖZELLİKLERİ Gaz hali, maddenin en düzensiz halidir. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki çekim kuvveti çok azdır. Gazlar, uçucudur. Gazlar rahatlıkla sıkıştırılabilir.

10 10 TOPUN İÇİNDE BULUNAN HAVA HANGİ HALDEDİR? PEKİ TOPUNUZU ŞİŞİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ? BU SİZE GAZLARIN HANGİ ÖZELLİĞİNİ KANITLAR?

11 11 Gaz Maddelerin Özellikleri Gaz SıkışmaSıkıştırılır GenleşmeGenleşir ÖtelemeYapar Tanecik arası boşlukVardır Belirli şekilYoktur


"1. Nisan 152 Maddenin Halleri (Gaz) Aşağıda, günlük hayatta karşılaştığımız gaz maddelere örnekler verilmiştir: GAZLAR : Hava Su buharı Oksijen,karbondioksit." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları