Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARAGRAF BİLGİSİ 1. PARAGRAF NEDİR? 1. PARAGRAF NEDİR? 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 3. PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER 3. PARAGRAFTA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARAGRAF BİLGİSİ 1. PARAGRAF NEDİR? 1. PARAGRAF NEDİR? 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 3. PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER 3. PARAGRAFTA."— Sunum transkripti:

1 PARAGRAF BİLGİSİ 1. PARAGRAF NEDİR? 1. PARAGRAF NEDİR? 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 3. PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER 3. PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER 4. PARAGRAFTA YAPI 4. PARAGRAFTA YAPI 5. PARAGRAF SORULARI VE SORULARI ÇÖZMENİN PÜF NOKTALARI 5. PARAGRAF SORULARI VE SORULARI ÇÖZMENİN PÜF NOKTALARI

2 PARAGRAFIN TANIMI: TEK BİR DÜŞÜNCE ETRAFINDA OLUŞAN YARGILAR TOPLULUĞUDUR. TEK BİR DÜŞÜNCE ETRAFINDA OLUŞAN YARGILAR TOPLULUĞUDUR. BİR KONUNUN ÇOK FARKLI YÖNLERİ OLABİLİR.YAZAR, OKURUN DÜŞÜNCESİNİN DAĞILMAMASI İÇİN BU YÖNLERDEN HER BİRİNİ BİR PARAGRAF ŞEKLİNDE OLUŞTURUR. BİR KONUNUN ÇOK FARKLI YÖNLERİ OLABİLİR.YAZAR, OKURUN DÜŞÜNCESİNİN DAĞILMAMASI İÇİN BU YÖNLERDEN HER BİRİNİ BİR PARAGRAF ŞEKLİNDE OLUŞTURUR.

3 ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR) ANLATILMAK İSTENEN YARGILARDAN ÇIKARDIĞIMIZ SONUCA “ANA DÜŞÜNCE” DENİR. ANLATILMAK İSTENEN YARGILARDAN ÇIKARDIĞIMIZ SONUCA “ANA DÜŞÜNCE” DENİR. PARAGRAFIN YA DA METNİN TEK CÜMLELİK ÖZETİDİR. PARAGRAFIN YA DA METNİN TEK CÜMLELİK ÖZETİDİR. YAZARIN, OKUYUCUYA VERMEK İSTEDİĞİ MESAJDIR. YAZARIN, OKUYUCUYA VERMEK İSTEDİĞİ MESAJDIR. BİR YAZIDAN ÇIKARILABİLECEK EN KAPSAMLI YARGIDIR. BİR YAZIDAN ÇIKARILABİLECEK EN KAPSAMLI YARGIDIR. BU YAZI NİÇİN YAZILMIŞ? SORUSUNA CEVAPTIR. BU YAZI NİÇİN YAZILMIŞ? SORUSUNA CEVAPTIR.

4 ANA DÜŞÜNCE SORU TİPLERİ 1.YUKARIDAKİ METİNDE ASIL ANLATILMAK İSTENEN NEDİR? 1.YUKARIDAKİ METİNDE ASIL ANLATILMAK İSTENEN NEDİR? 2.BU PARÇANIN ANA DÜŞÜNCESİ HANGİ SEÇENEKTE VERİLMİŞTİR? 2.BU PARÇANIN ANA DÜŞÜNCESİ HANGİ SEÇENEKTE VERİLMİŞTİR? 3.BU YAZIDAN ÇIKARILABİLECEK EN KAPSAMLI YARGI NEDİR? 3.BU YAZIDAN ÇIKARILABİLECEK EN KAPSAMLI YARGI NEDİR? 4. BU PARÇANIN ÖZÜNÜ EN İYİ YANSITAN CÜMLE HANGİSİDİR? 4. BU PARÇANIN ÖZÜNÜ EN İYİ YANSITAN CÜMLE HANGİSİDİR? 5.BU METİNDE VURGULANAN CÜMLE HANGİ SEÇENEKTE VERİLMİŞTİR? 5.BU METİNDE VURGULANAN CÜMLE HANGİ SEÇENEKTE VERİLMİŞTİR?

5 YARDIMCI DÜŞÜNCELER PARÇADA ANA DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAYAN VE DESTEKLEYEN DÜŞÜNCELERDİR. PARÇADA ANA DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAYAN VE DESTEKLEYEN DÜŞÜNCELERDİR. YARDIMCI DÜŞÜNCE SORULARI OLUMSUZ OLARAK SORULUR. YARDIMCI DÜŞÜNCE SORULARI OLUMSUZ OLARAK SORULUR. “BU PARÇADAN AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ ÇIKARILAMAZ ?” “BU PARÇADAN AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ ÇIKARILAMAZ ?” “BU PARÇADA AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİNE DEĞİNİLMEMİŞTİR?” “BU PARÇADA AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİNE DEĞİNİLMEMİŞTİR?”

6 PARAGRAF YAPISI PARAGRAF OLUŞTURMA: PARAGRAF OLUŞTURMA: İLK CÜMLEDE BİR DÜŞÜNCE ORTAYA ATILIR. İLK CÜMLEDE BİR DÜŞÜNCE ORTAYA ATILIR. İKİNCİ VE DAHA SONRAKİ CÜMLELERDE ORTAYA ATILAN BU DÜŞÜNCE GELİŞTİRİLİR. İKİNCİ VE DAHA SONRAKİ CÜMLELERDE ORTAYA ATILAN BU DÜŞÜNCE GELİŞTİRİLİR. SON CÜMLEDE İSE İLK CÜMLEDE ORTAYA ATILAN DÜŞÜNCE TOPARLANIR, KESİN HÜKME DÖNÜŞTÜRÜLÜR. SON CÜMLEDE İSE İLK CÜMLEDE ORTAYA ATILAN DÜŞÜNCE TOPARLANIR, KESİN HÜKME DÖNÜŞTÜRÜLÜR.

7 DÜŞÜNCENİN AKIŞINI BOZAN CÜMLELER PARAGRAFIN HER CÜMLESİ AYNI KONUYU ANLATIR.FARKLI KONUDAN BAHSEDEN CÜMLE DÜŞÜNCENİN AKIŞINI BOZAR. PARAGRAFIN HER CÜMLESİ AYNI KONUYU ANLATIR.FARKLI KONUDAN BAHSEDEN CÜMLE DÜŞÜNCENİN AKIŞINI BOZAR.

8 DÜŞ.AKŞ.BZN CML.ÖRN (1) Anılar yaşandıktan sonra yazılır.(2)Günlüklerse yaşanırken oluşturulur.(3) Kimi günlükler içe dönük bir nitelik taşır.(4)Anılarla günlükler arasındaki en önemli ayrım budur.(5)Bu bakımdan günlükler anılara göre daha inandırıcıdır. (1) Anılar yaşandıktan sonra yazılır.(2)Günlüklerse yaşanırken oluşturulur.(3) Kimi günlükler içe dönük bir nitelik taşır.(4)Anılarla günlükler arasındaki en önemli ayrım budur.(5)Bu bakımdan günlükler anılara göre daha inandırıcıdır. yukarıdaki cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır? yukarıdaki cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

9 PARAGRAFIN KONUSU BİR PARÇADA HAKKINDA SÖZ EDİLEN ŞEYLERE KONU DENİR. BİR PARÇADA HAKKINDA SÖZ EDİLEN ŞEYLERE KONU DENİR. KONU YAZARIN YAZMA AMACINI TAŞIMAZ. SADECE AMACI ORTAYA KOYARKEN KULLANDIĞI MALZEMELERİ VERİR. KONU YAZARIN YAZMA AMACINI TAŞIMAZ. SADECE AMACI ORTAYA KOYARKEN KULLANDIĞI MALZEMELERİ VERİR. KONU ARAÇ, ANA FİKİR İSE AMAÇTIR. KONU ARAÇ, ANA FİKİR İSE AMAÇTIR.

10 METNİN KONUSU İLE İLGİLİ SORULAR BU PARÇANIN KONUSU NEDİR? BU PARÇANIN KONUSU NEDİR? BU PARÇADA AŞ.HANGİSİNDEN SÖZ EDİLMEKTEDİR? BU PARÇADA AŞ.HANGİSİNDEN SÖZ EDİLMEKTEDİR? BU PARÇADA AŞ.HANGİSİNDEN YAKINILMAKTADIR? (dolaylı yönden) BU PARÇADA AŞ.HANGİSİNDEN YAKINILMAKTADIR? (dolaylı yönden) BU PARÇA AŞ.HANGİSİNE CEVAP OLARAK SÖYLENMİŞ OLABİLİR? BU PARÇA AŞ.HANGİSİNE CEVAP OLARAK SÖYLENMİŞ OLABİLİR?

11 PARAGRAFIN BAŞLIĞI KONUYU EN İYİ YANSITAN BİR VEYA BİRKAÇ SÖZCÜK BAŞLIK OLARAK SEÇİLİR. KONUYU EN İYİ YANSITAN BİR VEYA BİRKAÇ SÖZCÜK BAŞLIK OLARAK SEÇİLİR. BAŞLIĞI BELİRLEMEDEN ÖNCE PARÇANIN KONUSU BELİRLENİR.BAŞLIK KONU ÇERÇEVESİNDE SINIRLANDIRILIR. BAŞLIĞI BELİRLEMEDEN ÖNCE PARÇANIN KONUSU BELİRLENİR.BAŞLIK KONU ÇERÇEVESİNDE SINIRLANDIRILIR.

12 PARAGRAF SORULARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 1.UZUN OLDUĞU İÇİN ÇOĞU ÖĞRENCİ BU SORULARI ÇÖZMEK İSTEMİYOR.OYSA BU TÜR SORULARIN CEVABI İÇİNDE OLDUĞU İÇİN EN KOLAY SOULAR PARAGRAF SORULARIDIR. 1.UZUN OLDUĞU İÇİN ÇOĞU ÖĞRENCİ BU SORULARI ÇÖZMEK İSTEMİYOR.OYSA BU TÜR SORULARIN CEVABI İÇİNDE OLDUĞU İÇİN EN KOLAY SOULAR PARAGRAF SORULARIDIR. 2.PARAGLARI KOLAY ÇÖZMENİN EN İYİ METODU ÇOK PARAGRAF SORUSU ÇÖZEREK BİR OKUYUŞTA ANLAYABİLME YETENEĞİNİ GELİŞTİRMEKTİR. 2.PARAGLARI KOLAY ÇÖZMENİN EN İYİ METODU ÇOK PARAGRAF SORUSU ÇÖZEREK BİR OKUYUŞTA ANLAYABİLME YETENEĞİNİ GELİŞTİRMEKTİR.

13 3. PARAGRAF SORULARINDA İLK ÖNCE SORU,SONRA METİN OKUNUR.AKSİ DURUMDA ZİHNİN İKİ KAT YORULMASI VE ZAMAN KAYBI GİBİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR. 3. PARAGRAF SORULARINDA İLK ÖNCE SORU,SONRA METİN OKUNUR.AKSİ DURUMDA ZİHNİN İKİ KAT YORULMASI VE ZAMAN KAYBI GİBİ SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR. 4. SORUYU ANLAMAK ÇÖZMENİN YARISIDIR. 4. SORUYU ANLAMAK ÇÖZMENİN YARISIDIR.

14 5.BÜTÜN SORULAR METNE GÖRE ÇÖZÜLÜR.YAZARIN DÜŞÜNCELERİ,DOĞRULARI GEÇERLİDİR. 5.BÜTÜN SORULAR METNE GÖRE ÇÖZÜLÜR.YAZARIN DÜŞÜNCELERİ,DOĞRULARI GEÇERLİDİR. 6.METİN OKUNURKEN ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI,KONUYA ÇOK İYİ KONSANTRE OLUNMALI. 6.METİN OKUNURKEN ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI,KONUYA ÇOK İYİ KONSANTRE OLUNMALI. 7.KELİME HAZİNESİNİN İYİ OLMASI, 7.KELİME HAZİNESİNİN İYİ OLMASI, 8.EN ÖNEMLİSİ DE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞININ OLMASI 8.EN ÖNEMLİSİ DE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞININ OLMASI

15 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KAVRAMLAR 1.ÖZGÜN: FARKLI, ORİJİNAL. 1.ÖZGÜN: FARKLI, ORİJİNAL. 2.ÖZVERİ:FEDAKARLIK 2.ÖZVERİ:FEDAKARLIK 3.YAZIN:EDEBİYAT 3.YAZIN:EDEBİYAT 4.YADSIMAK: BİR ŞEYİ İNKAR ETMEK 4.YADSIMAK: BİR ŞEYİ İNKAR ETMEK 5.ÇELİŞME: BİRBİRİNİ TUTMAMA 5.ÇELİŞME: BİRBİRİNİ TUTMAMA 6.YEĞLEMEK :TERCİH ETMEK 6.YEĞLEMEK :TERCİH ETMEK 7.AKABİNDE: SONRA,ARDINDAN 7.AKABİNDE: SONRA,ARDINDAN

16 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KAVRAMLAR 8.HAYIFLANMAK: ÜZÜLMEK 8.HAYIFLANMAK: ÜZÜLMEK 9.YAKINMAK: ŞİKAYET ETMEK,SIZLANMAK 9.YAKINMAK: ŞİKAYET ETMEK,SIZLANMAK 10.ÜSTÜNKÖRÜ: BAŞTAN SAVMA,ÖNEM VERMEDEN 10.ÜSTÜNKÖRÜ: BAŞTAN SAVMA,ÖNEM VERMEDEN 11.VASIF: NİTELİK 11.VASIF: NİTELİK 12.YAYIM:1.KİTAP,GAZETE GİBİ ŞEYLERİN BASILIP DAĞITILMASI 2.BİR ESERİN RADYO,TV.ARACILIĞI İLE DİNLEYİCİYE ULAŞTIRILMASI. 12.YAYIM:1.KİTAP,GAZETE GİBİ ŞEYLERİN BASILIP DAĞITILMASI 2.BİR ESERİN RADYO,TV.ARACILIĞI İLE DİNLEYİCİYE ULAŞTIRILMASI.

17 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KAVRAMLAR 13.YAYIN: KİTAP,DERGİ,GAZETE GİBİ OKUNAN VEYA RADYO,TV.ARACILIĞI İLE HALKA İLETİLEN ŞEY,NEŞRİYAT. 13.YAYIN: KİTAP,DERGİ,GAZETE GİBİ OKUNAN VEYA RADYO,TV.ARACILIĞI İLE HALKA İLETİLEN ŞEY,NEŞRİYAT. 14.ÖDÜN : TAVİZ 14.ÖDÜN : TAVİZ 15.ÖZÜMSEMEK: BENİMSEMEK 15.ÖZÜMSEMEK: BENİMSEMEK 16.ÖZLÜ: GEREKSİZ SÖZ KULLANMADAN 16.ÖZLÜ: GEREKSİZ SÖZ KULLANMADAN DÜŞÜNCEYİ ANLATAN DÜŞÜNCEYİ ANLATAN 17.ÖZDEŞ: AYNI, EŞ 17.ÖZDEŞ: AYNI, EŞ 18.KANIKSAMAK: BIKKINLIK GETİRMEK, 18.KANIKSAMAK: BIKKINLIK GETİRMEK, USANMAK, BİR ŞEYİ YAPA YAPA ALIŞMAK USANMAK, BİR ŞEYİ YAPA YAPA ALIŞMAK

18 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KAVRAMLAR 19.YORUM: DEĞERLENDİRMEK,BİR SÖZE 19.YORUM: DEĞERLENDİRMEK,BİR SÖZE AÇIKLIK GETİRMEK AÇIKLIK GETİRMEK 20.ELEŞTİRİ:BİR ŞEYİN DOĞRU YANLIŞ 20.ELEŞTİRİ:BİR ŞEYİN DOĞRU YANLIŞ YANLARINI BULUP GÖSTERMEK YANLARINI BULUP GÖSTERMEK 21.ÖZELEŞTİRİ:KİŞİNİN KENDİ KENDİNİ 21.ÖZELEŞTİRİ:KİŞİNİN KENDİ KENDİNİ DEĞERLENDİRMESİ DEĞERLENDİRMESİ 22.İZLENİM:BİR NESNENİN DUYULAR YOLUYLA 22.İZLENİM:BİR NESNENİN DUYULAR YOLUYLA İNSANDA BIRAKTIĞI TESİR, İNTİBA İNSANDA BIRAKTIĞI TESİR, İNTİBA 23.ALGILAMAK:ANLAMAK 23.ALGILAMAK:ANLAMAK 24.YALIN(LIK):SADELİK, ANLAŞILIR OLMA 24.YALIN(LIK):SADELİK, ANLAŞILIR OLMA 25.ÇETİN:ZOR 25.ÇETİN:ZOR 26.ANIMSAMAK:HATIRLAMAK 26.ANIMSAMAK:HATIRLAMAK

19 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KAVRAMLAR 27.ANEKTOT:KÜÇÜK HİKAYE 27.ANEKTOT:KÜÇÜK HİKAYE 28.KANI:DÜŞÜNCE, KANAAT 28.KANI:DÜŞÜNCE, KANAAT 29.ANTOLOJİ:ŞAİRLERİN YAZARLARIN ESERLERİNDEN 29.ANTOLOJİ:ŞAİRLERİN YAZARLARIN ESERLERİNDEN ALINMIŞ SEÇME PARÇALARDA OLUŞAN ALINMIŞ SEÇME PARÇALARDA OLUŞAN KİTAP, GÜLDESTE KİTAP, GÜLDESTE 30.ETKİN:AKTİF, FAAL 30.ETKİN:AKTİF, FAAL 31.YERMEK,YERGİ: KÖTÜLÜKLERİNİ SÖYLEMEK, 31.YERMEK,YERGİ: KÖTÜLÜKLERİNİ SÖYLEMEK, BEĞENMEMEK,HİCVETMEK, TAŞLAMAK BEĞENMEMEK,HİCVETMEK, TAŞLAMAK 32.ENGİN: ÇOK GENİŞ 32.ENGİN: ÇOK GENİŞ 33.YETKİN(LİK):OLGUNLUK, MÜKEMMELİYET 33.YETKİN(LİK):OLGUNLUK, MÜKEMMELİYET 34.SÜRE: BİR OLAYIN BAŞI İLE SONU ARASINDA BELİRLİ ZAMAN 34.SÜRE: BİR OLAYIN BAŞI İLE SONU ARASINDA BELİRLİ ZAMAN 35.SÜREÇ: DURUMDAN DURUMA GEÇEREK ORTAYA ÇIKAN ŞEY 35.SÜREÇ: DURUMDAN DURUMA GEÇEREK ORTAYA ÇIKAN ŞEY 36.AKTÜEL: GÜNCEL 36.AKTÜEL: GÜNCEL

20 PARGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 37.SALT: YALNIZ, TEK, MUTLAK 37.SALT: YALNIZ, TEK, MUTLAK 38.İŞLEV: BİR NESNEİN GÖRDÜĞÜ İŞ, GÖREV 38.İŞLEV: BİR NESNEİN GÖRDÜĞÜ İŞ, GÖREV 39.SAĞDUYU: DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRABİLEN 39.SAĞDUYU: DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRABİLEN KABİLİYET, AKLI SELİM KABİLİYET, AKLI SELİM 40.YARGI: KİŞİ VE NESLERİN ELEŞRİCİ BİR BİÇİMDE 40.YARGI: KİŞİ VE NESLERİN ELEŞRİCİ BİR BİÇİMDE DEĞERLENDİRİLMESİ, HÜKÜM DEĞERLENDİRİLMESİ, HÜKÜM 41.AYRICALIK: BAŞKALARINDAN ÜSTÜN TUTULMA DURUMU 41.AYRICALIK: BAŞKALARINDAN ÜSTÜN TUTULMA DURUMU 42:AYRILIK: UZAK DÜŞME 42:AYRILIK: UZAK DÜŞME 43:İRDELEMEK: İNCELEMEK 43:İRDELEMEK: İNCELEMEK 44:YAZINSAL: EDEBİ 44:YAZINSAL: EDEBİ 45:DUYARLI: HASSAS 45:DUYARLI: HASSAS 46:YETİNMEK: KAFİ BULMAK 46:YETİNMEK: KAFİ BULMAK 47:KLASİK: 1- ÜZERİNDEN ÇOK ZAMAN GEÇTİĞİ HALDE 47:KLASİK: 1- ÜZERİNDEN ÇOK ZAMAN GEÇTİĞİ HALDE DEĞERİNDEN BİR ŞEY KAYBETMEYEN DEĞERİNDEN BİR ŞEY KAYBETMEYEN 2- BİR YENİLİK GÖSTERMEMEK 2- BİR YENİLİK GÖSTERMEMEK

21 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 41:SIRADANLIK: ALIŞILMIŞ 41:SIRADANLIK: ALIŞILMIŞ 42:SIRADIŞI: FARKLI 42:SIRADIŞI: FARKLI 43:ÇEVİRMEN:BİR ESERİ TERCÜME EDEN 43:ÇEVİRMEN:BİR ESERİ TERCÜME EDEN 44:ELEŞTİRMEN:BİR ESERİ ELEŞİREN 44:ELEŞTİRMEN:BİR ESERİ ELEŞİREN 45:YEĞLEMEK:TERCİH ETMEK 45:YEĞLEMEK:TERCİH ETMEK 46:GİZ:SIR 46:GİZ:SIR 47:GİZEM: SIRLI 47:GİZEM: SIRLI 48:OBJEKTİF:NESNEL, TARAFSIZ 48:OBJEKTİF:NESNEL, TARAFSIZ 49:SEZGİ:HİSSETME KABİLİYETİ 49:SEZGİ:HİSSETME KABİLİYETİ

22 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 50:YERSİZ: ANLAMSIZ 50:YERSİZ: ANLAMSIZ 51:AYRINTI:TEFERRUAT 51:AYRINTI:TEFERRUAT 52:AYRIM: FARK 52:AYRIM: FARK 53:ÇEKİNGENLİK:UTANGAÇLIK 53:ÇEKİNGENLİK:UTANGAÇLIK 54:ÇEKİMSERLİK:HİÇBİR TARAFI TUTMAYAN 54:ÇEKİMSERLİK:HİÇBİR TARAFI TUTMAYAN 55:KAPLAYAN:HER TARAFINI ÇEVİREN 55:KAPLAYAN:HER TARAFINI ÇEVİREN 56:KAPSAYAN:İÇİNE ALAN 56:KAPSAYAN:İÇİNE ALAN 57:ÖRTÜŞMEK:UYMAK 57:ÖRTÜŞMEK:UYMAK 58:BİLİNÇ:ŞUUR 58:BİLİNÇ:ŞUUR

23 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 59:YÜKSÜNMEK:BİR ŞEYİ KENDİNE YÜK SAYMAK 59:YÜKSÜNMEK:BİR ŞEYİ KENDİNE YÜK SAYMAK 60:STANDART:BELLİ ÖRNEĞE GÖRE YAPILMIŞ 60:STANDART:BELLİ ÖRNEĞE GÖRE YAPILMIŞ 61:YOZ:KABA 61:YOZ:KABA 62:YOZLAŞMAK:BOZULMAK 62:YOZLAŞMAK:BOZULMAK 63:MİZAH:BİR HAKİKATİ NÜKTEYLE ANLATAN 63:MİZAH:BİR HAKİKATİ NÜKTEYLE ANLATAN 64:MİZAÇ:KARAKTER 64:MİZAÇ:KARAKTER 65:TEZ:1.İLERİ SÜRÜLEN FİKİR,SAV. 65:TEZ:1.İLERİ SÜRÜLEN FİKİR,SAV. 2. ÇABUK 2. ÇABUK 66:YİTMEK:KAYBOLMAK 66:YİTMEK:KAYBOLMAK 67:İÇERİK:KONU,SÖZLÜ VEYA YAZILI ANLATIMDA ÜZERİNDE DURULAN ŞEY 67:İÇERİK:KONU,SÖZLÜ VEYA YAZILI ANLATIMDA ÜZERİNDE DURULAN ŞEY 68:YOKSUN:MAHRUM 68:YOKSUN:MAHRUM

24 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 69.DUYARLIK:HASSASİYET,DUYGULULUK 69.DUYARLIK:HASSASİYET,DUYGULULUK 70.YAPIT:ESER 70.YAPIT:ESER 71.GEREKSİNİM:İHTİYAÇ 71.GEREKSİNİM:İHTİYAÇ 72.SERÜVEN:MACERA 72.SERÜVEN:MACERA 73.SERENCAM:SON 73.SERENCAM:SON 74.VURDUMDUYMAZ:ALDIRIŞSIZ 74.VURDUMDUYMAZ:ALDIRIŞSIZ 75.ALÇAKGÖNÜLLÜ:MÜTEVAZI 75.ALÇAKGÖNÜLLÜ:MÜTEVAZI 76.KARAMSARLIK:HER ŞEYİ KÖTÜ GÖRMEK,KÖTÜMSERLİK 76.KARAMSARLIK:HER ŞEYİ KÖTÜ GÖRMEK,KÖTÜMSERLİK 77.KÖTÜMSERLİK:HER ŞEYİ KÖTÜ GÖRMEK,KARAMSARLIK 77.KÖTÜMSERLİK:HER ŞEYİ KÖTÜ GÖRMEK,KARAMSARLIK 78.ENİKONU:İYİDEN İYİYE,ADAMAKILLI 78.ENİKONU:İYİDEN İYİYE,ADAMAKILLI

25 PARGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 79.ÖYKÜNMEK:TAKLİT ETMEK,ÖZENMEK 79.ÖYKÜNMEK:TAKLİT ETMEK,ÖZENMEK 80.TEKDÜZE:AYNI BİÇİMDE TEKRARLANAN,MONOTON 80.TEKDÜZE:AYNI BİÇİMDE TEKRARLANAN,MONOTON 81.YAZINSAL:EDEBİ 81.YAZINSAL:EDEBİ 82.YERGİ:ELEŞTİRİ YAZISI,HİCVİYE 82.YERGİ:ELEŞTİRİ YAZISI,HİCVİYE 83.KALBURÜSTÜ:SEÇKİN 83.KALBURÜSTÜ:SEÇKİN 84.KAMU:HALK 84.KAMU:HALK 85.KAMUOYU:HALKIN DÜŞÜNCESİ 85.KAMUOYU:HALKIN DÜŞÜNCESİ 86.KAOS:KARGAŞA 86.KAOS:KARGAŞA 87.KARŞIN:RAĞMEN 87.KARŞIN:RAĞMEN 88.KARŞILIK:CEVAP,BİR HAREKETİN KARŞI TATAFTA UYANDIRDIĞI BAŞKA BİR HAREKET. 88.KARŞILIK:CEVAP,BİR HAREKETİN KARŞI TATAFTA UYANDIRDIĞI BAŞKA BİR HAREKET.

26 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 89.KİNAYE:ÜSTÜ ÖRTÜLÜ İĞNELEYİCİ SÖZ. 89.KİNAYE:ÜSTÜ ÖRTÜLÜ İĞNELEYİCİ SÖZ. 90.KRİTER:KISTAS,DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRMAK İÇİN KULLANILAN ÖLÇÜT. 90.KRİTER:KISTAS,DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRMAK İÇİN KULLANILAN ÖLÇÜT. 91.JENERİK:TANITMA YAZISI. 91.JENERİK:TANITMA YAZISI. 92:İNİSİYATİF:1/ÖNCELİK,BİR ŞEYİ BAŞKALARINDAN ÖNCE YAPMA İŞİ.2/EYLEME GEÇEBİLME YETENEĞİ 92:İNİSİYATİF:1/ÖNCELİK,BİR ŞEYİ BAŞKALARINDAN ÖNCE YAPMA İŞİ.2/EYLEME GEÇEBİLME YETENEĞİ 93.İMRENMEK:GIPTA ETMEK,CANI ÇEKMEK 93.İMRENMEK:GIPTA ETMEK,CANI ÇEKMEK 94.İĞRENMEK:TİKSİNMEK 94.İĞRENMEK:TİKSİNMEK 95.DAHİ:BİLE,DE-DA 95.DAHİ:BİLE,DE-DA 96.DÂHİ:ÇOK ZEKİ,FEVKALADE AKILLI 96.DÂHİ:ÇOK ZEKİ,FEVKALADE AKILLI 97.HEMFİKİR:AYNI FİKİRDE OLAN 97.HEMFİKİR:AYNI FİKİRDE OLAN 98.GÜNAŞIRI:İKİ GÜNDE BİR 98.GÜNAŞIRI:İKİ GÜNDE BİR

27 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 99.FAAL:AKTİF 99.FAAL:AKTİF 100.FİGÜRAN:TİYATROLARDA PEK ÖNEMSİZ ROL ALAN KİMSE 100.FİGÜRAN:TİYATROLARDA PEK ÖNEMSİZ ROL ALAN KİMSE 101.FÜME:DUMAN RENGİ 101.FÜME:DUMAN RENGİ 102.FÜSUN:BÜYÜ,SİHİR 102.FÜSUN:BÜYÜ,SİHİR 103.TILSIM:OLAĞANÜSTÜ KUVVET TAŞIDIĞINA İNANILAN NESNE. 103.TILSIM:OLAĞANÜSTÜ KUVVET TAŞIDIĞINA İNANILAN NESNE. 104.FAKTÖR:ETKEN,ETMEN 104.FAKTÖR:ETKEN,ETMEN 105.ENTEKLEKTÜEL:BİLİM,TEKNİK VE KÜLTÜRÜN DEĞİŞİK DALLARINDA ÖZEL ÖĞRENİM GÖRMÜŞ 105.ENTEKLEKTÜEL:BİLİM,TEKNİK VE KÜLTÜRÜN DEĞİŞİK DALLARINDA ÖZEL ÖĞRENİM GÖRMÜŞ 106.BİNAENALEYH:BUNDAN DOLAYI 106.BİNAENALEYH:BUNDAN DOLAYI 109.ARBEDE:KAVGA,GÜRÜLTÜ 109.ARBEDE:KAVGA,GÜRÜLTÜ

28 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 110.ADAPTASYON:UYARLAMA 110.ADAPTASYON:UYARLAMA 111.SALLAPATİ:DÜŞÜNMEDEN HER İŞE KARIŞAN 111.SALLAPATİ:DÜŞÜNMEDEN HER İŞE KARIŞAN 112.ÖZGÜVEN:KİŞİNİN KENDİNE OLAN GÜVENİ 112.ÖZGÜVEN:KİŞİNİN KENDİNE OLAN GÜVENİ 113.NOSTALJİ:GEÇMİŞE ÖZLEM 113.NOSTALJİ:GEÇMİŞE ÖZLEM 114.NÜFUZ(ETMEK):SÖZÜ GEÇMEK 114.NÜFUZ(ETMEK):SÖZÜ GEÇMEK 115.NİTELİK:1/BİR ŞEYİN NASILLIĞI 2/BİR ŞEYİN KALİTESİ 115.NİTELİK:1/BİR ŞEYİN NASILLIĞI 2/BİR ŞEYİN KALİTESİ 116.NİCELİK:BİR ŞEYİN ÖLÇÜLEBİLEN ÖZELLİĞİ 116.NİCELİK:BİR ŞEYİN ÖLÇÜLEBİLEN ÖZELLİĞİ 117.NEŞRETMEK:YAYIMLAMAK,YAYMAK. 117.NEŞRETMEK:YAYIMLAMAK,YAYMAK. 118.NEZDİNDE:YANINDA,KATINDA. 118.NEZDİNDE:YANINDA,KATINDA.

29 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 119.NADİDE: AZ GÖRÜLÜR,DEĞERLİ 119.NADİDE: AZ GÖRÜLÜR,DEĞERLİ 120:MUĞLAK:ANLAŞILMAZ 120:MUĞLAK:ANLAŞILMAZ 121.PEYDERPEY:YAVAŞ YAVAŞ,BÖLÜM BÖLÜM 121.PEYDERPEY:YAVAŞ YAVAŞ,BÖLÜM BÖLÜM 122.PERSPEKTİF:BAKIŞ AÇISI 122.PERSPEKTİF:BAKIŞ AÇISI 123.PANORAMA:YÜKSEK BİR YERDEN BAKILDIĞINDA GÖRÜLEN GENİŞ MANZARA 123.PANORAMA:YÜKSEK BİR YERDEN BAKILDIĞINDA GÖRÜLEN GENİŞ MANZARA 124.PAYANDA:DESTEK 124.PAYANDA:DESTEK 125.PAYITAHT:BAŞKENT 125.PAYITAHT:BAŞKENT 126.POETİKA:ŞİİR SANATI 126.POETİKA:ŞİİR SANATI 127.POLEMİK:KALEM KAVGASI 127.POLEMİK:KALEM KAVGASI

30 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 128.POPÜLER:ÇOK BEĞENİLEN 128.POPÜLER:ÇOK BEĞENİLEN 129.PORTRE:İNSANIN FİZİKSEK VE RUHSAL DURUMUNU ANLATAN YAZI 129.PORTRE:İNSANIN FİZİKSEK VE RUHSAL DURUMUNU ANLATAN YAZI 130.PRESTİJ:SAYGINLIK,İTİBAR 130.PRESTİJ:SAYGINLIK,İTİBAR 131.PROPAGANDA:BİR FİKRİ YAYMAK İÇİN SÖZ VE YAZILARLA YAPILAN ÇABA 131.PROPAGANDA:BİR FİKRİ YAYMAK İÇİN SÖZ VE YAZILARLA YAPILAN ÇABA 132.REAKSİYON:TEPKİ 132.REAKSİYON:TEPKİ 133.REALİTE:GERÇEK,GERÇEKLİK 133.REALİTE:GERÇEK,GERÇEKLİK 134.REJİSÖR:YÖNETMEN 134.REJİSÖR:YÖNETMEN 135.REKOLTE:TOPLANAN ÜRÜNÜN HEPSİ 135.REKOLTE:TOPLANAN ÜRÜNÜN HEPSİ

31 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 136.AZIMSAMAK:AZ GÖRMEK 136.AZIMSAMAK:AZ GÖRMEK 137.KÜÇÜMSEMEK:KÜÇÜK GÖRMEK 137.KÜÇÜMSEMEK:KÜÇÜK GÖRMEK 138.FİYAT:BİR ŞEYİN PARASAL DEĞERİ 138.FİYAT:BİR ŞEYİN PARASAL DEĞERİ 139.ÜCRET:EMEĞE KARŞILIK VERİLEN PARA 139.ÜCRET:EMEĞE KARŞILIK VERİLEN PARA 140.SON:BİR ŞEYİN BİTİMİ 140.SON:BİR ŞEYİN BİTİMİ 141.SONUÇ:NETİCE, BİR OLAYDAN ÇIKAN BAŞKA BİR OLAY YA DA DURUM 141.SONUÇ:NETİCE, BİR OLAYDAN ÇIKAN BAŞKA BİR OLAY YA DA DURUM 142.TANITMAK:TAKDİM ETMEK,BİR KİŞİYİ YA DA ŞEYİ ÖZELLİKLERİNİ ANLATMAK 142.TANITMAK:TAKDİM ETMEK,BİR KİŞİYİ YA DA ŞEYİ ÖZELLİKLERİNİ ANLATMAK 143.TANIŞTIRMAK:İKİ TARAFIN TANIŞMASINI SAĞLAMAK 143.TANIŞTIRMAK:İKİ TARAFIN TANIŞMASINI SAĞLAMAK

32 PARAGRAFLARDA GEÇEN BAZI KELİMELER 144.TEPKİ:BİR OLAYIN UYANDIRDIĞI KARŞI OLAN, 144.TEPKİ:BİR OLAYIN UYANDIRDIĞI KARŞI OLAN, 145.ETKİ:BİR ŞEY ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMA GÜCÜ,TESİR 145.ETKİ:BİR ŞEY ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPMA GÜCÜ,TESİR 146.YAKLAŞIK:AŞAĞI YUKARI 146.YAKLAŞIK:AŞAĞI YUKARI 147.YAKIN:UZAK OLMAYAN 147.YAKIN:UZAK OLMAYAN 148.ZİYADE :FAZLA 2/ARTMA 148.ZİYADE :FAZLA 2/ARTMA 149.ZİYADESİYLE:FAZLASIYLA 149.ZİYADESİYLE:FAZLASIYLA 15O.LİTERATÜR:1.EDEBİYAT 2.BİR BİLİM DALINDA YAZILMIŞ ESERLERİN TÜMÜ 15O.LİTERATÜR:1.EDEBİYAT 2.BİR BİLİM DALINDA YAZILMIŞ ESERLERİN TÜMÜ

33 KELİMELER 151.TAKDİM: 1.SUNMA 2.TANITMA 151.TAKDİM: 1.SUNMA 2.TANITMA 152.ÜTOPYA: GERÇEKLEŞMESİ MÜMKÜN OLMAYAN DÜŞÜNCE 152.ÜTOPYA: GERÇEKLEŞMESİ MÜMKÜN OLMAYAN DÜŞÜNCE 153.SALIK VERMEK:TAVSİYE ETMEK 153.SALIK VERMEK:TAVSİYE ETMEK


"PARAGRAF BİLGİSİ 1. PARAGRAF NEDİR? 1. PARAGRAF NEDİR? 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 2. PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE 3. PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCELER 3. PARAGRAFTA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları