Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAĞLAR, KARBONHİDRATLAR VE ENERJİ DEPOLANMASI. Bunları yapmak için gerekli enerji nereden gelir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAĞLAR, KARBONHİDRATLAR VE ENERJİ DEPOLANMASI. Bunları yapmak için gerekli enerji nereden gelir?"— Sunum transkripti:

1 YAĞLAR, KARBONHİDRATLAR VE ENERJİ DEPOLANMASI

2 Bunları yapmak için gerekli enerji nereden gelir?

3

4

5 CH 3 (CH 2 ) 14 COOH’ın bir kalori bombasında yıkılmasında oluşan ürünler, vücuttaki tepkimeler sonunda oluşan ürünlerle aynıdır ve büyük miktarda ısı açığa çıkar.

6 Karbonhidratlardaki enerji yağlardakinden daha hızlı açığa çıkar. Bu nedenle, şekerleri ( meyve suları, bonbon şekerleri gibi ) çabuk enerji sağlamak için tüketiriz. Bununla birlikte, C 12 H 22 O 11 (sakkaroz) aynı karbon ve hidrojen veren yağ asitlerinden daha az enerji verir ( -640 kJ/mol ).

7 12 karbon içeren 3 bileşik de yandığında 12 mol CO2(g) ve 12 mol H2O(s) verir. Yandığı zaman en fazla enerjiyi veren C12H24 hidrokarbonudur. Bir yağ asidi olan laurik asit, CH 3 (CH 2 ) 10 COOH de yaklaşık aynı miktar enerji verir. Üçü içinde en az enerji veren ise, bir karbonhidrat olan sakkaroz(C 12 H 22 O 11 )dur.

8 65kg’lık orta boy ve yapıda bir kişi 11 kg depolanmış yağ içerir. Eğer bu kişi yalnızca kar­bonhidrat depolasaydı, aynı enerji değeri için 25 kg karbonhidrata sahip olması gerekecekti. Bu durumda ağırlığı 80 kg olacaktı. Daha çarpıcı bir örnek kuşlardır. Kuşların enerji kaynakları karbonhidrat olsaydı, uçmalarını olanaksız kılan bir "bagaja" sahip olacaklardı.

9 Birincisi, insanların taşıdıkları yağ enerji gereksinmeleri için olandan daha fazladır. Fazla vücut yağı kalp hastalığı, şeker hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini arttırır. İkincisi, kişi yağ depolamak için yağ tüketmek zorunda değildir. Bütün besin türleri sindirim sırasında küçük moleküllere parçalanırlar ve daha sonra vücudun gereksindiği kompleks yapıları vermek üzere yeniden birleşirler. Vücutta yağ, küçük karbonhidrat moleküllerinden sentezlenebilir. Tıbbi bulgular en sağlıklı beslenmede gerekli kalorinin çoğunun karbonhidratlardan sağlanması, yağlardan sağlananın %30 ‘u geçmemesi gerektiğini göstermiştir.

10 KAYNAKLAR:

11 181736


"YAĞLAR, KARBONHİDRATLAR VE ENERJİ DEPOLANMASI. Bunları yapmak için gerekli enerji nereden gelir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları