Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmada altın öneriler...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmada altın öneriler..."— Sunum transkripti:

1

2 WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmada altın öneriler...

3 WWW.REHBERLiKNET.NET Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çevre kütüphanelerin tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında, okulumuz kütüphanesinin aktif kullanımı için onu yönlendirin ve destekleyin.

4 WWW.REHBERLiKNET.NET Okuma alışkanlığının olmadığı bir ortamda çocukların, hatta yetişkinlerin okuma alışkanlığı edinmesi, okuma eyleminin bir çok kaynaktan destek görmesine bağlıdır.

5 WWW.REHBERLiKNET.NET Okuma alışkanlığını çocuk önce aile içinde, sonra okulda ve çevresinin okumaya yönelik tutumuyla edinebilir, geliştirebilir.

6 WWW.REHBERLiKNET.NET Okula gittiğinde ilk kez kitaplarla karşılaşan çocuk evde hiç okuma uğraşı yoksa, okuma işlemiyle okulu özdeşleştirmeye başlayabilir.

7 WWW.REHBERLiKNET.NET Siz velilerimiz çocuklarınıza evde kitap okuma konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki önerilerden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

8 WWW.REHBERLiKNET.NET Küçük yaşlarda, çocuğunuza özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal kitaplarını okuyarak temelleri atabilirsiniz. Böylece onun dünyasını zenginleştireceğiniz gibi birlikte okunan kitap, ana- babayı çocukla birbirine yakınlaştırır, iletişimi kolaylaştırır.

9 WWW.REHBERLiKNET.NET Evinizde hem sizin hem de çocuklarınızın kolayca ulaşabileceği, farklı türdeki kitapları içeren bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Eğer televizyonun karşısından kalkamayıp, kitap okuyamıyorsanız, çocuğunuzun da bir kitap kurdu olmasını beklemeyin. Yani ona model olun.

10 WWW.REHBERLiKNET.NET İlk adımı çocuğunuzun ilgi alanlarına yönelik kitapları edinmekle atın. (Spor, uçaklar, tekneler...vb.) Hatta bu kitapları çocuğunuzla birlikte seçin.

11 WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuzla birlikte alışverişe veya gezmeye gittiğinizde, bir kitapçıya ya da kitap-dergi reyonuna uğramayı ihmal etmeyin. Kitap sergilerini birlikte gezin. Bir kitabın ya da derginin seçilmesinde yol gösterici olun.

12 WWW.REHBERLiKNET.NET Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çevre kütüphanelerin tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında, okulumuz kütüphanesinin aktif kullanımı için onu yönlendirin ve destekleyin.

13 WWW.REHBERLiKNET.NET Armağan ve ödül listenizde mutlaka kitap bulunsun. Özel günlerde çocuğunuza kitap armağan etmek

14 WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuzun okuduklarını sizinle paylaşması için onu yüreklendirin.

15 WWW.REHBERLiKNET.NET Kitap okumasından dolayı göstermediği çabayı vurgulayıp, sürekli okuma yapması yönünde uyarmak yerine, kitap okuduğunda onu destekleyerek motive edin.

16 WWW.REHBERLiKNET.NET Olumsuza değil, olumluya dikkat çekin. Unutmayın ki motivasyon büyük bir itici güçtür.

17 WWW.REHBERLiKNET.NET Kendinden küçük bir çocukla bilgilerini paylaşması için onu cesaretlendirin.

18 WWW.REHBERLiKNET.NET Yaşına uygun bir dergiye abone olması ya da düzenli bir şekilde takip etmesi için yol gösterici olun.

19 WWW.REHBERLiKNET.NET Siz de kısa ve uzun süreli yayınları (dergi, gazete) takip edip, bu konuda da çocuklarınıza örnek olun.

20 WWW.REHBERLiKNET.NET sizin ve çocuğunuzun gecelerini süsleyen televizyon değil kitaplar olsun...


"WWW.REHBERLiKNET.NET Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmada altın öneriler..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları