Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

P2P NETWORKS (PEER TO PEER)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "P2P NETWORKS (PEER TO PEER)"— Sunum transkripti:

1 P2P NETWORKS (PEER TO PEER)
HAYRİYE TANYILDIZ EMRE UÇAR

2 AĞ KAVRAMI İki yada daha çok bilgisayarın bir birine bağlanmasına bilgisayar ağı (network) denir. Ağ içindeki bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurabilirler ve veri paylaşırlar.

3

4 Neden Bilgisayar Ağlarına Gereksinim Duyulur?
Veri paylaşımı Elektronik-posta Çevre birimlerini paylaşmak Uygulamaları ortak kullanmak

5 NETWORK'ÜN YARARLARI Bilgisayarları bir ağ oluşturmak üzere birbirine bağlanması şu yararları sağlar: -Bilgilerin paylaşımı. -Merkezi yönetim ve desteği. -Kurumsal çalışma, güvenlik,

6 AĞ TÜRLERİ Ağ üzerinde bilgisayarların nasıl yapılandırıldığına ve bilgilere nasıl erişildiğine göre ağlar ikiye ayrılır: 1- Peer-to-peer Network (eşler arası) 2- Server-Based (client/server) Network

7 P2P Ağ Nedir? P2p hesaplama sistemler arasında bilgisayar kaynakları ve hizmetlerinin doğrudan değişimidir. Bu kaynak ve hizmetler bilgi, proses çevrimi, cache bellek ve disk bellek değişimini de içermektedir.

8

9 P2P AĞLAR NERDEN ÇIKTI? İnternete her bilgisayara aynı telefon gibi sabit bir numara verilmesi düşünüldü. 90 lı yıllarda internet kullanımının artmasıyla o kadar çok sabit numara atanamayacağı anlaşıldı. Her kullanıcıya bağlantıdan bağlantıya değişen IP numaraları verildi.

10 Bu da kullanıcıların doğrudan birbirine bağlanmasından ziyade, merkezi sistemlere ulaşarak bunlar üstünden sıçramasını yapmasını zorunlu hale getiriyordu. Ama ICQ adlı program internetin ucundaki belirsiz, bir bağlı bir ağ dışında kalan istemci bilgisayarları, aracı olmadan birbirine ulaştırdı. P2P uygulamaların yıldızı napster, kullanıcılara 20 milyonun üstünde sanal adres atamıştır.

11 P2P Ağların Yapısı Node’lar yakındaki diğer node’ların listesini tutar. Bir istek geldiğinde diğer node’lara bir mesaj yollar. IP/port değişimi ile birbirini tanır. Sunucuların birbirini görmesi gerekir. Doğrudan birbirini görmeyenler için yönlendirme sistemi gerekir(Ağ katmanının üzerinde). Süper-peer’ler mevcuttur.

12 ÇALIŞMASI 1-Kullanıcı yakın bir sunucuya bağlanmasıyla kullanıcının dosyaları veritabanına eklenir. 2-Aramalar gittikçe genişleyen veritabanları üzerinde yapılıyor. 3-İnternete bağlı kullanıclar birbirlerini bulup dosya transferine başlıyorlar

13 P2P İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR VE BAŞARILI P2P UYGULAMALARI

14 Günümüzde P2P nin çok önemli bir ağ işlem teknolojisi olacağı düşüncesi yaygındır.
Örneğin; -Intel Araştırma labaratuvarı P2P bilgi işlem üzerinde çalışacak küçük şirketleri maddi yönden destekleme planını uygulamaya başlamıştır. - Ayrıca içine HP ve IBM gibi devlerin yanında küçük ve yeni işe başlayan firmaların girdiği bir çalışma grubu oluşturmuş bulunmaktadır.

15 Intelin NetBatch Sistemi
Ülke-A Ülke-B Ülke-C Ülke-D Genilş Veri İşleme Geniş Veri İşleme Genilş Veri İşleme Genilş Veri İşleme

16 -P2P nin geniş bir kabul gördüğünün delili bu konuda Sanfransisco’ da Şubat 2001 de yapılan O’ Reilly&Association Peer to Peer Konferansı gösterebilir. Bu konferans ile ilgili ayrıntılı bilgi; conferences.oreilly.com/p2p

17 -Freenet P2P platformu üzerine geliştirilen ticari uygulamlar.
-Intel eğitim amaçlı olarak kullanması -Ayrıca P2P kullanan programları da sıralayacak olursak;

18

19 Bitcomet

20 Kendi İçinde P2P Tehlikeleri
*"Spyware" yani casus yazılımlar birçok P2P uygulamasının içinde geliyor. * P2P uygulamalarını hazırlayanların ifadelerine göre sadece İnternet'te gezilen siteler gibi basit bilgiler kaydediliyor, böylece zevk ve tercihlerimizi "anlamaya" çalışıyorlar. * Aslında casus programları fazla hafife almamıza neden olan daha büyük bir tehlike var: Virüsler! İnternet sayesinde hızla yayılan virüsler önlem alıyorken bunlara P2P'den yararlanan yeni türler eklendi.

21 * Bu yazıda incelediğimiz KaZaa gibi kurulu ağları kullanıp kullanıcıların bilgisayarlarına sızanların yanında, az da olsa, P2P ağ teknolojisinin kendisinden yararlananlar da türemeye başladı. * Bu virüslerin kayda değer ilki KaZaa ağında ortaya çıkan Benjamin virüsüydü. * Transfer yaparken, dosyayı kendi bilgisayarımıza indirmeden ne kadar güvenli olduğunu bilemediğimizden risk yüksek

22 Telif Hakkı İhlali * P2P Teknolojisi, Müzik, Flim ve Video Yayınlarının Telif Hakları Açısından Sorun Yaratıyor * P2P (Peer to peer) "Karşılıklı kaynak kullanımı" yöntemi ile bilgisayarlar vasıtasıyla internetten TV yayınlarının izlenmesi günümüzde çok yaygın hale gelmiş bulunuyor. Digiturk geçtiğimiz yıl TvU ve Sopcast adlı P2P Platformunun ülkemizden izlenmesini mahkeme kararı ile yasaklattırmıştı, şu sıralarda da Justin TV’yi mahkeme kanalıyla erişime kapanıyor

23 Güvenlik ve Güçlükler * P2P’nin geniş bir şekilde uygulanabilmesi için teknoloji kuruluşlarının çok büyük çaba harcaması gerekmektedir.

24 Ağlar Arası Taşınabilirlik
* P2P başta iş uygulamaları olmak üzere, çeşitli işletim sistemleri ile çalışan bilgisayarlar, ağ işlem teknolojileri ve platformları ile çalışmak zorundadırlar. * Bugünün P2P sistemleri genellikle basit işlemleri, örneğin MP3 müzik kütüklerini aktarmak gibi, işleri yerine getirmektedir * Ancak gelecekte P2P çok karmaşık işleri gerçekleştirebilmek için çok daha güçlü ağlar arası işletim teknolojilerine gereksinim duyacaktır.(XML ve diğer teknolojiler)

25 Band Genişliği * P2P diğer bilgisayarlardan çok daha büyük kütüklerin indirilmesine olanak sağladığından, bu uygulamalar için çok daha büyük band genişliğine gereksinim duyulmaktadır. * Bu durum P2P’nin çok geniş uygulamaya geçişi için en önemli engel olarak görülmektedir * P2P uygulamaların gelişebilmesi için, bu nedenle ucuz ve kolay ulaşılabilir band genişliğine gereksinim vardır.

26 Kaynakların ve Kütüklerin Bulunması
* P2P’de en zor durumlardan biri de sabit bir IP adresine sahip olamayan, ki bunlar her zaman Internet de bağlı değildir, kaynaklara ulaşmaktır. * Bu nedenledir ki, P2P ‘nin yaygınlaşabilmesi için IP-adreslemede yeni bir planlamaya gereksinim vardır. * Ayrıca, çok geniş alana yayılmış ve merkezi olmayan sistemlerden servis ve kütük bulma işlemi de gerçekten zor işlemlerden biridir. * Bu nedenle P2P için yeni araştırma algoritması geliştirilmesi gerekmektedir ve bu konuda araştırmalar sürdürülmektedir

27 Tehlike * Gelen dosya ne bilmiyoruz
* Önceden alıcının incelemesi çok zor * Her komşu node ,diğerinin içeriğini görebilir. * Herkes isteği ve isteği veren node’u görebilir.

28 Önlemler * Dosyaların bir 3. aracı tarafından asıllanması sağlanabilir. * Merkezi bir yaklaşım olur.tüm gelen giden dosyalar için belli bir bilgi tutulması gerekir. İş zorlaşır. * Ancak çok sayıda kullanıcısı olan büyük, dinamik ağlarda uygulanması mümkün değildir * Başka bir yöntemde birkaç kaynaktan dosyayı almak ve aynı olup olmadıklarına bakmaktır. * Ancak dosyanın yada büyük bir kısmının birkaç kere çekilmesi gerekir.verimli bir yöntem değildir. * Karşılıklı şifreleme içerik güvenliği açısından düşünülebilir. * Ancak sonuçta istek vb. gören yine karşıdaki peer olduğundan dolayı şifrelemenin çözüm olması olası değildir.

29 Sonuc Görüldüğü gibi p2p sistemler çok büyük ölçüde güvene dayanmaktadır. Bir peer kötü niyetli olduğunda onu önlemek çok zordur. Ancak bu problemler sadece Gnutella, Kazaa, Napster gibi çok zayıf bağlı ağlarda söz konusudur. Grid benzeri yapılarda güçlü güvenlik önlemleri uygulanmaktadır.

30 Gelecekte P2P Gelişimi Pek çok teknoloji gözlemcisi P2P’nin özellikle E-Ticarette, alıcının ve satıcının direkt olarak birbirleri ile ilişkide olmaları nedeniyle, büyük bir geleceğe sahip olacağı kanaatini taşıdıklarını ifade etmektedirler. Bazı eleştirmenler ise bu uygulamanın çok yakın bir gelecekte mümkün olmadığını ancak bunun çoğunlukla sayısal malzemelerde yaygınlaşabileceğini savunmaktadırlar. Bir önemli nokta da P2P uygulamaları için çok fazla band genişliğine gereksinim duyulmakta ve bu band genişliği kurum dışı kişilerce ( müşteriler) kullanılmaktadır. Yöneticiler bu nedenle P2P uygulamaları için pek istekli davranmamaktadırlar. Verizon firması P2P protokolünü daha da geliştirmiş yeni protokolün adını P4P olarak belirlemiş

31 Peki P4P protokolünün P2P’ye oranla üstünlükleri neler?

32 Verizon firmasının yaptığı açıklamalara göre yeni protokol P2P’ye oranla önemli bir performans artışı sağlıyor. Yapılan bir testte P2P protokolünde yaşanan veri akışı tıkanıklığı yeni protokolle birlikte önemli ölçüde iyileştirilmiş. . P2P protokolünde verinin hangi kaynaktan seçileceği rasgele belirlenirken yeni protokolde en verimli kaynak dikkatle seçilir ve veri akışında önemli ölçüde artış sağlar.

33 Verizon firmasının baş teknoloji uzmanı ve P4P geliştirme grubunun eş başkanı Doug Pasko ile yapılan röportajda açıklamalarına göre P4P protokolü ile önceki teknolojiye oranla %200 daha hızlı bir performans elde edilmiş. Bazı durumlarda artışın %600’e ulaştığını da belirten Doug Pasko P2P teknolojisinin yasal olarak kullanılabileceğine hatta büyük ölçekli firmaların veri akışında kullanılacağına inanıyor.

34 Verizon firması P4P teknolojisini ağ akışındaki yaşanan tıkanıklara çözüm olarak görürken P2P teknolojisinin de daha yaygın bir şekilde, en önemlisi yasal olarak kullanılmasını sağlayacağını düşünüyor Yetkililer P4P teknolojisinin üstünlüklerini sıralamaya devam ediyorlar: P4P teknolojisi ile, P2P uygulamalarının harcadığı bant genişliğini(bandwidth) ve internet sağlayıcı firmanın işlemsel masraflarını kontrol ederek önemli ölçüde tasarruf edilebildiğini açıkladılar.

35 SORULAR???


"P2P NETWORKS (PEER TO PEER)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları