Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ."— Sunum transkripti:

1

2 EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

3 Sevgili Anne Babalar! Bu ifadeleri sık kullanır halde misiniz? Hırçınlaştı. Ders çalışmıyor. Sorumluluk duygusu yok. Canım sıkılıyor diyor. En küçük isteklerini bile sert bir dille bildiriyor.

4 Çabuk karamsarlığa düşüyor. Ara sıra hiç yoktan huysuzlaşıyor. Sert karşılıklar veriyor. İleri derecede alıngan. Kalbi çok çabuk kırılıveriyor.

5 Kardeşlerini kızdırmaktan zevk alıyor. Okuduğunu anlamıyor gibi. Durgunlaştı,dalgınlaştı, gündüzleri bile rüyalara dalıyor.

6 Derslerinde başarısı düştü. Eğlenceye çok daha ağırlık veriyor. Olur olmaz her şeye ağlıyor. Evde huzursuz, dışarıda sıkılgan.

7 ÇOCUKLARIN ŞİKAYETLERİ Sorunlarımı ailemle konuşamıyorum. Artık beni anlamıyorlar.

8 Arkadaş seçimlerime karışıyorlar, benim yerime kararlar veriyorlar! Hiçbir şeye iznim yok!Ben artık çocuk değilim ki! Sık sık hata yapıyorum, dalgınlaştım,dikkatimi toplayamıyorum.

9

10 Ergenlik dönemi kişilik kavramının oluşmaya başladığı büyüme hormonlarının salgılandığı bir dönemdir. Genel olarak bakıldığında 10-21 yaşlarını kapsar. Hızlı beden gelişimi, cinsel uyanış ve zihinsel gelişim genci hazırlıksız yakalar ve bunaltır. Genç kendini bu değişikliklerle baş edecek kadar güçlü bulamaz. Çünkü bedensel ve zihinsel gelişimin hızına ruhsal gelişim ayak uyduramaz. ERGENLİK DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ

11 Ergenlik dönemindeki genç aykırı, sıra dışı ve uç davranışlar gösterme eğilimindedir. Ani ve sonuçlarını hiç düşünmediği tepkiler verebilir. -İnatçı ve hoşgörüsüz olma -Çabuk sinirlenme -Başkalarını küçük görme -Uzlaşmayı reddetme -Keskin ve sert biğr tarzda konuşma -Saldırganlık -Yalan söyleme -Kurallara karşı gelme

12 Derslerine ilgisi azalmıştır. Dikkati dağınıktır. Evde durmak istemez. Önerilere aldırmaz, beslenmesi düzensizdir. Dengeli ve uyumlu ilkokul çocuğunun yerini tedirgin, zor beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç almıştır.

13 Bu dönem için çelişkili duygu ve davranış özellikleri olağan sayılır. Anne babasına karşıt düşünceler ileri sürmeye dikkat eder.

14 Yine ergenlik dönemiyle gelişen en büyük sorunlardan biri de akademik başarının düşmesidir. AKADEMİK BAŞARI

15 Gencin ilgileri artmış, gelgeç hevesleri çoğalmıştır. Başkaları tarafından nasıl görüldüğünü merak eder. Diğer insanların sürekli olarak onu izlediklerini, eleştirdiklerini zanneder (Hayali Seyirci).

16 Ergenlik döneminde genç yeni arayışlar içindedir. Bu arayışların ilki ve en önemlisi kimlik arayışıdır. İşe ilk önce ana babasını görmezlikten gelmekle başlar. Çocukluk yaşlarında nerede ise tanrılaştırdığı anne ve babanın fikirleri eskisi gibi ilginç değildir. ERGENLİKTE KİMLİK ARAYIŞI

17 Kız çocuklarının en belirgin özellikleri beğenilme ve dikkat çekme arzularıdır. Çocuğun bu tür davranışlarını olağan görmeli, aksi yönde davranması için baskı yapmamalıdır.

18 Aileler çocuklarının ihtiyaçlarına duyarlı davranmalı, onların makul isteklerini yerine getirmekte tereddüt etmemelidir. Aileler çocuklarının ihtiyaçlarına duyarlı davranmalı, onların makul isteklerini yerine getirmekte tereddüt etmemelidir.

19 Günümüzün popüler kültüründe gençlerin özdeşim kurduğu modeller yaratılmaktadır. Marka merakının bir tutkuya dönüşmesini engellemede ailelerin büyük rolü vardır. ERGENLERDE MARKA MERAKI

20 ERGENLİKTE KIZ-ERKEK ARKADAŞLIĞI *Dönemin başında gruplar aynı cinstendir. *Ergenlik çağında bir kıza nasıl yaklaşılacağını, nasıl konuşup arkadaşlık kuracağını bilmemek erkeklerde en yaygın sorundur. *Kızlar da erkeklere ilgi duyarlar, ama geleneğin ve toplumun etkisi ile ilgilerini açığa vurmazlar.

21 ERGENLER VE CEP TELEFONU ERGENLER VE CEP TELEFONU Özellikle ergenlikte cep telefonuyla kimlik arasında bir özdeşleşme kurulabiliyor. Özellikle ergenlikte cep telefonuyla kimlik arasında bir özdeşleşme kurulabiliyor. Cep telefonu büyüklerin arasına girmenin sembolü olarak algılanıyor. Cep telefonu büyüklerin arasına girmenin sembolü olarak algılanıyor. Cep telefonu ondan güç alma ve arkadaşlar arasında yer edinme amacıyla kullanılabilmektedir. Cep telefonu ondan güç alma ve arkadaşlar arasında yer edinme amacıyla kullanılabilmektedir.

22

23 Ergen Çocuğunuzla İletişim Kurmak İçin Öneriler * DOĞRU BİLGİLENME, * FARKINDALIK, *SABIR ve *DOĞRU İLETİŞİM KURMA YÖNTEMLERİNİ KULLANMAK · Anne babalar öncelikle bu evrenin, gelişimin gereği, geçici bir dönem olduğunun bilincinde olmalıdırlar.

24 Objektif, dengeli ve sabırlı olmaya özen göstermeliyiz. Ergeni başkaları önünde eleştirmemeye, davranışlarını başkalarıyla kıyaslamamaya özellikle dikkat etmeliyiz.

25 Ergenin artık çocuk olmadığını, sözle ve davranışla hatırlatarak, onun için gerekli olan destek ve güveni sağlamalıyız. Konuşma ve tartışmalar sırasında gencin doğru düşündüğü, gerçeği bulup söylediği durumlarda ona hak vermeli, düşünce ve önerisini gerçekleştirmesi için yardımcı olmalıyız. Aile, ev, okul vb. konularda gencin de düşünce ve önerilerini alıp, konuşmalıyız

26 İyi örneklere ihtiyacı vardır. Saygıya ihtiyacı vardır. Saygı saygıyla beslenir.Sık sık cesaretlendirilmek ister. Cesareti çabuk kırılır.

27 Anlaşılmaya ihtiyacı vardır. Destek olunmaya ihtiyacı vardır.

28 YOL GÖSTERİLMEYE İHTİYAÇ DUYAR. AMA ÖĞÜTLERDEN NEFRET EDER. YETENEKLERİNİ DENEMEK İÇİN FIRSATLARA İHTİYAÇ DUYAR.

29 REHBERLİKVE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİMİZİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİMİZİN2006-2007 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA 6. SINIF ÖĞRENCİLERİYLE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA 6. SINIF ÖĞRENCİLERİYLE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR

30 Sınıf öğretmenleriyle birlikte Rehberlik Saatlerinde aşağıdaki konu başlıklarında 6. sınıf öğrencileriyle Rehberlik Etkinlikleri yapılmıştır: 1-Kişiler arası İlişkileri Geliştirme Çalışması 1-Kişiler arası İlişkileri Geliştirme Çalışması 2-Eğitsel Başarı Çalışması 2-Eğitsel Başarı Çalışması 3-Amaç Belirleme Çalışması 3-Amaç Belirleme Çalışması 4-Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Hedef Belirleme Çalışması 4-Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Hedef Belirleme Çalışması 5-Empatik Tutum Geliştirme Çalışması 5-Empatik Tutum Geliştirme Çalışması

31 2006-2007 eğitim-öğretim yılı başlangıcında okulumuza yeni kayıt yaptıran 6. sınıf öğrencilerimizle 2006-2007 eğitim-öğretim yılı başlangıcında okulumuza yeni kayıt yaptıran 6. sınıf öğrencilerimizle Uyum Çalışması Uyum Çalışması yapılmış, okulumuz, kuralları ve çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. yapılmış, okulumuz, kuralları ve çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.

32 1. dönem boyunca 6. sınıf öğrencilerine 1. dönem boyunca 6. sınıf öğrencilerine Uyum ve Sorumluluk Duygusunu Geliştirmeye Yönelik Grup Rehberliği Çalışması düzenlenmiştir.

33 Tüm 6. sınıf öğrencilerine “Başarısızlık Nedenleri Anketi” uygulanmıştır. Tüm 6. sınıf öğrencilerine “Başarısızlık Nedenleri Anketi” uygulanmıştır. Anketin sonuçları öğrencilerle paylaşılmıştır. Anketin sonuçları öğrencilerle paylaşılmıştır. Sonuçlara göre Rehberlik Merkezinden ders çalışma alışkanlıkları veya günlük plan hazırlama konularında yardım isteyen öğrencilerle bireysel olarak çalışılmıştır. Sonuçlara göre Rehberlik Merkezinden ders çalışma alışkanlıkları veya günlük plan hazırlama konularında yardım isteyen öğrencilerle bireysel olarak çalışılmıştır.

34 ERGENLİK VE CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ ERGENLİK VE CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ Fen Bilgisi Zümresinin önderliğinde okulumuz 6. ve 7. sınıf öğrencilerine Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu tarafından “Ergenlik, Cinsel Sağlık ve Gelişim Dönemi Özellikleri” konulu 3 saatlik bir eğitim verilmiştir.

35 6. SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE DÖNEM SONUNA KADAR YAPILMASI PLANLANAN ÇALIŞMALAR 1-Problem Çözme Etkinliği 1-Problem Çözme Etkinliği 2-Kişiler arası İlişkiler Etkinliği 2-Kişiler arası İlişkiler Etkinliği 3-Öfkeyle Baş edebilme Etkinliği 3-Öfkeyle Baş edebilme Etkinliği 4-Hayır Demeyi Öğrenme 4-Hayır Demeyi Öğrenme Etkinliği Etkinliği 5-Sınav Kaygısı Grubu 5-Sınav Kaygısı Grubu

36 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ TEŞEKKÜR EDERİZ


"EYVAH ÇOCUĞUM ARTIK ERGEN! ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları