Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nin ; Arsa alanı 33.172 m²,kapalı alanı ise yaklaşık 30.000 m² dir. 1968 yılında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nin ; Arsa alanı 33.172 m²,kapalı alanı ise yaklaşık 30.000 m² dir. 1968 yılında."— Sunum transkripti:

1 ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ

2

3

4 Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nin ; Arsa alanı 33.172 m²,kapalı alanı ise yaklaşık 30.000 m² dir. 1968 yılında A Blokta hizmet vermeye başlayan hastanenin,

5 1998 yılında ise –B- Bloğu ek bina olarak tamamlanmış ve 5 bağımsız bölüm ile SSK Bölge Hastanesi olarak 502 yatak kapasite ile hizmet vermiştir. 2005 yılında Sağlık Bakanlığına bağlanarak “Antalya Atatürk Devlet Hastanesi olarak hizmetine devam etmektedir.

6 Hastanemiz Baştabipliğince 2009 yılında Deprem Güçlendirme projeleri ve prensip projeleri hazırlanarak onaylanmak ve uygulanması için izin almak üzere Sağlık Bakanlığı İnşaat Onarım Daire Başkanlığına gönderilmiştir. ESKİ YENİ

7 Bakanlığımız Antalya İlinde yapılacak olan 1200 yataklı sağlık kampusu ile Kepez İlçesi Sütçüler Semtinde Hastanemizce projesi alınarak TOKİ tarafından inşaatı yapılacak olan 300 yataklı devlet hastanesi planlamalarından dolayı, mevcut hizmeti aksatmayacak biçimde acil onarımlar ve düzenlemeler yapılmıştır.

8 HASTANEMİZDE YAPILAN ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

9 Enerji son yüzyılda özellikle sanayinin de gelişmesi ile insanoğlu için büyük önem arz eden konuların başında gelmiştir. Dünya tarihinin son yarım asırlık periyodu incelenirse tüm dünyanın enerji kaynakları için hummalı bir yarış içerisinde olduğu görülecektir. Enerji dün, bugün ve yarın her zaman önemli olacaktır. Ve önemini de asla yitirmeyecektir. Enerjide tutum, sınırlı enerji kaynağının en verimli biçimde kullanımıdır. Gereksiz enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılmasıdır. Enerjide tutum aynı işi daha az enerji ile yapmaktır. Enerjide tutum, kazanacağımız en güzel davranışların başında gelir. Milletçe daha daha güçlü olmamızı sağlar.Çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlememizi gerçekleştirir. Medeni dünyada saygınlığımız artar. Bir damla petrolün boşa harcanması, bir parça kömürün fazla kullanılması, bir küçük ampulün boşa yanması boşa damlayan birer damladır. Bu damlaların kısa zamanda göl olacağını, savurganlık gölü olacağını unutmayalım. Peki o halde neden hep enerji konusunda problemler sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun cevabı oldukça açık : “Çünkü enerji tasarrufu yapmıyoruz ve bu konu ile toplum olarak pek de ilgilenmiyoruz.” Duyarsız kalıyoruz. Ne unutun ne de unutturun. “Enerji tasarrufu yapmak sadece kişisel ekonomimiz için bir kazanç değil aynı zamanda insanlık ve gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakabilmek için de önemli ve gerekli bir yoldur.”

10 Yeşil çevre için atıkların kontrollü bir şekilde toplanıp bertaraf edilmesi sağlanmıştır; Hastanemize evsel atık, tıbbi atık ve tehlikeli atık olarak üç adet tekniğine uygun atık deposu yapılmıştır.Atıklar cinsine göre ilgili birimlerce alınarak bertaraf edilmektedir. Ayrıca laboratuar atıkları bir tankta toplanarak nötralize edilmekte ve sonrasında kanalizasyona bırakılmaktadır.

11 Ayrıca kazan dairesinde bulunan eski tip kazanlar hem verimsiz, hem de yüksek yakıt sarfiyatlı olduklarından değiştirilerek yüksek ısı verim elde edilmiş olup, yakıt sarfiyatı düşürülmüştür. ESKİ YENİ

12 Soğutmada kullanılan su soğutmalı chiller grupları çok verimsiz ve gürültü kirliliği yarattığından yerine hava soğutmalı R134 gazı ile çalışan çevreci gruplar takılarak yüksek verimler elde edilmiştir.

13 Özellikle Antalya çok sıcak ve güneşli olduğundan soğutmada büyük tasarruf sağlanmıştır. Isıtma ve soğutmada kullandığımız eski tip fan-coiller duvar ve tavan tipine dönüştürülmüş olup, yenileri otomatik kontrollü olduklarından kaliteli verim elde edilmiş ve enerji sarfiyatı önlenmiştir. ESKİ YENİ

14 Hastanemiz iklimlendirmesinde ve kullanım suyu ısıtmasında güneş enerji sistemi ısıtma sistemine entegre olup, yakıtta %40-%50 sürekli tasarruf sağlanmaktadır.

15 Hastanemizin 5 ana girişinde hava perdeleri kullanılmakta olup, bu cihazlarla ısı kaybı önlenerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

16 Hastane genelinde çoğu pencerelere cam filmi takılarak %35 ısı ile %99 UV izolasyonu sağlanmıştır.

17 Hastanemizde ortak kullanım alanlarındaki bataryalar fotoselli hale getirilerek, su sarfiyatı en aza indirilmiş olup, aynı zamanda hijyen şartlarına tam uyum sağlanmıştır.

18 Hastanemizde aydınlatma için kullanılan yıllık; 150.000 KW/h tüketim değerindeki akor flamanlı ampuller yerine, 30.000 KW/h tüketim değerinde tasarruflu ampuller kullanılarak, yaklaşık 120.000 KW/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmış olup, aynı lux ışık değerinde aydınlatma elde edilmiştir. Hastanemiz elektrik aboneliği tarifesi tek zamanlı tarifeden üç zamanlı tarifeye ( gece-gündüz- puant ) geçilerek elektrik faturalarında aylık yaklaşık olarak %7 tasarruf sağlanmıştır.

19

20 Hastanemizin ihtiyacı olan medikal oksijen gazı günlük 800-1000 kg arasında olup, dolum sistemi ile temin edilirken,2009 yılında yapılan çalışmalar neticesinde yerinde üretim sistemi devreye alınarak; Taşıma yoluyla temin edilen 1 kg medikal gaz oksijen 95 krş’a malolurken, aynı miktarda gazı üretmek için 15 krş luk elektrik kullanılarak maliyet düşürülmüştür. Yılık; Yerinde Üretim Maliyeti :1000*0,15*365= 54.750,00 TL Satınalma yolu ile Maliyet : 1000*0,95*365=346.750,00 TL Görüldüğü üzere kurulmuş olan yerinde üretim sistemi taşıma sistemine göre ciddi tasarruf sağlamıştır.

21 Hastanemizce uygulanan projelerin enerji verimliliği açısından ciddi bir tasarruf sağladığı ve bu tür projelerin geliştirilmesi ile uygulanması konusunda ülke ekonomisine katkı sağlayacağı kanaatinde olduğumuzu bildirir saygılar sunarız.


"ANTALYA ATATÜRK DEVLET HASTANESİ. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nin ; Arsa alanı 33.172 m²,kapalı alanı ise yaklaşık 30.000 m² dir. 1968 yılında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları