Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKSEN EĞİKLİĞİ KOMPLO TEORİLERİ. Not: Ekvator ile Ekliptik düzlem arasındaki açı (eksen eğikliği) hiçbir koşulda değişmez.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKSEN EĞİKLİĞİ KOMPLO TEORİLERİ. Not: Ekvator ile Ekliptik düzlem arasındaki açı (eksen eğikliği) hiçbir koşulda değişmez."— Sunum transkripti:

1 EKSEN EĞİKLİĞİ KOMPLO TEORİLERİ

2 Not: Ekvator ile Ekliptik düzlem arasındaki açı (eksen eğikliği) hiçbir koşulda değişmez.

3 EKSEN EĞİKLİĞİ 35˚ OLSAYDI

4 * Eksen ile (yer ekseni) ekliptik arasındaki açı 90-35=55º olurdu. * Dönenceler 35º Kuzey ve Güney paralellerinden geçerdi. * Tropik kuşağın alanı genişlerdi. * Kutup daireleri 55º Kuzey ve Güney paralellerinden geçerdi. * Kutup Kuşağı genişlerdi. * Orta kuşak daralırdı.

5  Orta kuşakta yazlar daha sıcak, kışlar daha soğuk olurdu.  Dolayısıyla ülkemizde orta kuşakta yer aldığı için, yazlar daha sıcak kışlar daha soğuk geçerdi.  Yıllık sıcaklık farkı artardı.  Gece ile gündüz arasındaki süre farkı artardı.

6 EKSEN EĞİKLİĞİ 10˚ OLSAYDI

7  Eksen ile ekliptik arası açı 80º olurdu.  Dönenceler 10ºK ve 10ºG enlemlerinde olurdu.  Kutup kuşağı daralırdı.  Orta kuşak genişlerdi.  Kutup daireleri 80ºK ve 80ºG enleminde olur.  Türkiye’de yazlar daha serin kışlar ılık geçerdi.  Yıllık sıcaklık farkı azalırdı.  Gece-Gündüz arası fark azalırdı.  Orta kuşakta yazlar daha serin, kışlar daha ılıman geçerdi.

8 EKSEN EĞİKLİĞİ OLMASAYDI (Ekvator ile Yörünge düzlemi çakışsaydı)  Mevsimler oluşmazdı.  Gece ve gündüz süreleri değişmezdi.(12-12)  Her iki yarım kürede aynı dönemde aynı iklim koşulları yaşanırdı.  Güneş ışınları bir bölgeye, her yılın aynı saatlerinde aynı açılarla düşerdi.  Aynı meridyen üzerindeki yerlerde yıl boyunca Güneş aynı anda doğar, aynı anda batardı.  Aydınlanma çemberi yıl boyunca kutup noktalarından geçerdi.  Her yerde 21 Mart- 23 Eylül dönemi koşulları yaşanırdı.


"EKSEN EĞİKLİĞİ KOMPLO TEORİLERİ. Not: Ekvator ile Ekliptik düzlem arasındaki açı (eksen eğikliği) hiçbir koşulda değişmez." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları