Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cem Yurtsev M.Ö. II.yüzyılda İllirya'dan gelen Venedik halkı, ilk olarak Euganean Tepesi civarına yerleştiler ve Treviso, Padua, Este,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cem Yurtsev M.Ö. II.yüzyılda İllirya'dan gelen Venedik halkı, ilk olarak Euganean Tepesi civarına yerleştiler ve Treviso, Padua, Este,"— Sunum transkripti:

1

2 Cem Yurtsev cyurtsev@yahoo.com

3 M.Ö. II.yüzyılda İllirya'dan gelen Venedik halkı, ilk olarak Euganean Tepesi civarına yerleştiler ve Treviso, Padua, Este, Belluno gibi yerleşim bölgelerini kurdular. M.Ö.I.yüzyılda bölge Roma idaresine geçti. Romalılar yerel halka "diğerleri" anlamında Venetians adını verdiler. Venetians adı sırasıyla Veneti ve Venezia oldu... Venedik, Büyük Kanal başta olmak üzere sayısız kanal, 400 köprü ve 118 adacık üzerine kurulmuştur.

4

5 Günümüz Venedik yerleşiminin çekirdeğini Rialto bölgesi oluşturur. Planlanan kanalların inşaatı sırasında çıkan toprak,adacıkların güçlendirilmesinde kullanılmıştır.

6

7 Ünlü Büyük Kanal (=Canalazzo) çevresinde sivil ve resmi binalar yer alır. Büyük Kanal ters bir S harfi şeklindedir. Uzunluğu 3800m, Derinliği 5 ile 5.5 m civarındadır. Büyük Kanal şehri ikiye böler; bunlardan doğu tarafta kalan St.Marco tarafı Büyük Kanal üzerinde 3 önemli köprü Railway, Rialto ve Accademia Köprüleri yer alır ayrıca 45 küçük kanalcık da Büyük Kanal'a bağlanır.

8 CANAL GRANDE

9 BRIDGE OF SIGHS

10 CANAL GRANDE

11 CANAL GRANDE

12 Venedik, 1987 yılında Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilip tamamen koruma altına alınmıştır.

13 Venedik’te ulaşım sadece Gondollarla ve Vapourette adı verilen deniz taşıtları ile yapılmaktadır.

14 Venedik’te bütün Gondollar siyahtır.Rengarenk olan Gondollar, bir zamanlar Veba tüm Avrupa’yı kasıp kavurduğunda ölüler gondollarla taşındığı için matem rengi olan siyaha dönüştürülmüştür.

15 Venedik’e gidince gondolla gezmek adettir ancak bu biraz pahalıya patlar. Bir gondola 1 saatliğine binmek 120 Euro civarıdır. Gondola 6 kişi binebilirsiniz.

16 Venedik denince akla tabi ki St Marco meydanı gelir. Benim de 1990 yılı Mayıs ayında çevirmen olarak gittiğim ve unutamadığım Piazzetto Di San Marco meydanında sizi bir güvercin ordusu karşılar. İnanılmaz bir mimari, saat kulesi, Dükler Sarayı ve Sansoviaeno Kütüphanesi sizi büyüler.

17

18

19 VENEDİK SEMBOLÜ KANATLI ASLAN

20 Adriyatik Denizinden esen kuvvetli rüzgarlar ve yağmur sonucunda San Marco Meydanında dizinize kadar su içinde yürümeniz gerekebilir.

21

22 Venedik’teki en önemli köprü Ponte Rialto’dur

23

24

25 Venedik denince bir başka akla gelen ise festivaller şehri olmasıdır.Şubat ayında yapılan geleneksel maskeli festival, 2 yılda bir yapılan Venedik Bienali, müzik ve film festivalleri ile şehir tam bir kültürel etkinlik şehridir.

26

27 Venedik’teki 118 adacıktan belki de en güzeli BURANO Adasıdır.

28 Cem Yurtsev cyurtsev@yahoo.com BİR BAŞKA YERDE BULUŞMAK ÜZERE...


"Cem Yurtsev M.Ö. II.yüzyılda İllirya'dan gelen Venedik halkı, ilk olarak Euganean Tepesi civarına yerleştiler ve Treviso, Padua, Este," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları