Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VENEZIA Cem Yurtsev cyurtsev@yahoo.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VENEZIA Cem Yurtsev cyurtsev@yahoo.com."— Sunum transkripti:

1 VENEZIA Cem Yurtsev

2 M.Ö. II.yüzyılda İllirya'dan gelen Venedik halkı, ilk olarak Euganean Tepesi civarına yerleştiler ve Treviso, Padua, Este, Belluno gibi yerleşim bölgelerini kurdular. M.Ö.I.yüzyılda bölge Roma idaresine geçti. Romalılar yerel halka "diğerleri" anlamında Venetians adını verdiler. Venetians adı sırasıyla Veneti ve Venezia oldu... Venedik, Büyük Kanal başta olmak üzere sayısız kanal, 400 köprü ve 118 adacık üzerine kurulmuştur.

3

4 Günümüz Venedik yerleşiminin çekirdeğini Rialto bölgesi oluşturur
Günümüz Venedik yerleşiminin çekirdeğini Rialto bölgesi oluşturur. Planlanan kanalların inşaatı sırasında çıkan toprak,adacıkların güçlendirilmesinde kullanılmıştır.

5

6 Ünlü Büyük Kanal (=Canalazzo) çevresinde sivil ve resmi binalar yer alır. Büyük Kanal ters bir S harfi şeklindedir. Uzunluğu 3800m, Derinliği 5 ile 5.5 m civarındadır. Büyük Kanal şehri ikiye böler; bunlardan doğu tarafta kalan St.Marco tarafı Büyük Kanal üzerinde 3 önemli köprü Railway, Rialto ve Accademia Köprüleri yer alır ayrıca 45 küçük kanalcık da Büyük Kanal'a bağlanır.

7 CANAL GRANDE

8 BRIDGE OF SIGHS

9 CANAL GRANDE

10 CANAL GRANDE

11 Venedik, 1987 yılında Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilip tamamen koruma altına alınmıştır.

12 Venedik’te ulaşım sadece Gondollarla ve Vapourette adı verilen deniz taşıtları ile yapılmaktadır.

13 Venedik’te bütün Gondollar siyahtır
Venedik’te bütün Gondollar siyahtır.Rengarenk olan Gondollar, bir zamanlar Veba tüm Avrupa’yı kasıp kavurduğunda ölüler gondollarla taşındığı için matem rengi olan siyaha dönüştürülmüştür.

14 Venedik’e gidince gondolla gezmek adettir ancak bu biraz pahalıya patlar. Bir gondola 1 saatliğine binmek 120 Euro civarıdır. Gondola 6 kişi binebilirsiniz.

15 Venedik denince akla tabi ki St Marco meydanı gelir
Venedik denince akla tabi ki St Marco meydanı gelir. Benim de 1990 yılı Mayıs ayında çevirmen olarak gittiğim ve unutamadığım Piazzetto Di San Marco meydanında sizi bir güvercin ordusu karşılar. İnanılmaz bir mimari, saat kulesi, Dükler Sarayı ve Sansoviaeno Kütüphanesi sizi büyüler.

16

17

18 VENEDİK SEMBOLÜ KANATLI ASLAN

19 Adriyatik Denizinden esen kuvvetli rüzgarlar ve yağmur sonucunda San Marco Meydanında dizinize kadar su içinde yürümeniz gerekebilir.

20

21 Venedik’teki en önemli köprü Ponte Rialto’dur

22

23

24 Venedik denince bir başka akla gelen ise festivaller şehri olmasıdır
Venedik denince bir başka akla gelen ise festivaller şehri olmasıdır.Şubat ayında yapılan geleneksel maskeli festival, 2 yılda bir yapılan Venedik Bienali, müzik ve film festivalleri ile şehir tam bir kültürel etkinlik şehridir.

25

26 Venedik’teki 118 adacıktan belki de en güzeli BURANO Adasıdır.

27 BİR BAŞKA YERDE BULUŞMAK ÜZERE...
Cem Yurtsev


"VENEZIA Cem Yurtsev cyurtsev@yahoo.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları