Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZEL ÇENGELKÖY MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSLARI HAZIRLAYAN Ömer TÜRK FREN SİSTEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZEL ÇENGELKÖY MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSLARI HAZIRLAYAN Ömer TÜRK FREN SİSTEMİ."— Sunum transkripti:

1 ÖZEL ÇENGELKÖY MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSLARI HAZIRLAYAN Ömer TÜRK FREN SİSTEMİ

2 FREN SİSTEMİ GÖREVLERİ Hareket halinde olan aracı yavaşlatma veya durdurma sistemidir. Hareket halinde olan aracı yavaşlatma veya durdurma sistemidir.

3 FREN SİSTEMİ PARÇALARI Fren balataları (Disk balata-pabuç balata) Fren balataları (Disk balata-pabuç balata) Fren pedalı Fren pedalı Fren boruları Fren boruları Merkez pompası Merkez pompası Tekerlek silindirleri Tekerlek silindirleri Kampanalar veya diskler Kampanalar veya diskler

4 FREN SİSTEMİ-EL FRENİ Duran aracı sabitler hareket halindeyken kullanılmaz. Duran aracı sabitler hareket halindeyken kullanılmaz.

5 FREN SİSTEMİ-AYAK FRENİ Aracı yavaşlatır ve durdurur, basıldığında ön ve arka tekerlekler birlikte durur. Aracı yavaşlatır ve durdurur, basıldığında ön ve arka tekerlekler birlikte durur.

6 FREN SİSTEMİ- MOTOR(KOMPRESYON) FRENİ Kamyon, çekici ve otobüs gibi araçlarda vardır. Egzoz gazının manifolddan dışarı çıkışını önleyerek motoru frenler. Kamyon, çekici ve otobüs gibi araçlarda vardır. Egzoz gazının manifolddan dışarı çıkışını önleyerek motoru frenler.

7 FREN SİSTEMİ-HAVALI FREN Kamyon, çekici ve otobüs gibi araçlarda kullanılır, basınçlı hava ile frenleme sağlanır. Kamyon, çekici ve otobüs gibi araçlarda kullanılır, basınçlı hava ile frenleme sağlanır.

8 FREN SİSTEMİ-ABS(ANTİ-LOCK BLOKAJ SİSTEMİ) Aracın direksiyon hakimiyetini sağlar, aracın kaymasını önler. Aracın direksiyon hakimiyetini sağlar, aracın kaymasını önler.

9 FREN SİSTEMİ-ASR(ANTİ PATİNAJ SİSTEMİ) Aracın savrulmasını önler,sağ ve sol tekerlerin dönüşünü ayarlar.Güvenli sürüş ve duruş sağlar. Aracın savrulmasını önler,sağ ve sol tekerlerin dönüşünü ayarlar.Güvenli sürüş ve duruş sağlar.

10 Araçlarda el ve ayak freni bulunur. Araçlarda el ve ayak freni bulunur. Fren yapılınca aracın hızı azalmıyorsa, hidrolik kalmamıştır veya fren sisteminde hava vardır. Fren yapılınca aracın hızı azalmıyorsa, hidrolik kalmamıştır veya fren sisteminde hava vardır. Fren ayarları bozuksa, kampanalar aşırı ısınır. Fren ayarları bozuksa, kampanalar aşırı ısınır. Frenleme sırasında araç bir tarafa savruluyorsa, savrulma yönündeki fren ayarı sıkıdır. Frenleme sırasında araç bir tarafa savruluyorsa, savrulma yönündeki fren ayarı sıkıdır.

11 Frene basıldığında etkili bir frenleme olmuyorsa, balatalar ve fren sistemi aşırı ısınmıştır. Frene basıldığında etkili bir frenleme olmuyorsa, balatalar ve fren sistemi aşırı ısınmıştır. Frenleme sırasında fren pedalı yeterince sertleşmiyorsa, sistemde hava vardır. Frenleme sırasında fren pedalı yeterince sertleşmiyorsa, sistemde hava vardır. Balata ve disk yüzeyinde toz parçaları sıkışmışsa, sürtünme sesi gelir. Balata ve disk yüzeyinde toz parçaları sıkışmışsa, sürtünme sesi gelir. Disk ve kampana yüzeyleri bozuksa, frenleme sırasında fren pedalı titrer. Disk ve kampana yüzeyleri bozuksa, frenleme sırasında fren pedalı titrer. Ön lastiklerden biri yeni, diğeri eski ise fren yapıldığında araç bi tarafa çeker. Ön lastiklerden biri yeni, diğeri eski ise fren yapıldığında araç bi tarafa çeker. Diskli fren sisteminin avantajı, balata ve disk yüzeylerinin daha çabuk soğumasıdır. Diskli fren sisteminin avantajı, balata ve disk yüzeylerinin daha çabuk soğumasıdır.

12 Westinghouselu araçlarda motor stop edilirse fren tutmaz. Westinghouselu araçlarda motor stop edilirse fren tutmaz. Hidrolik frenlerde westinghouse (hidrovak) hortumu patlarsa, fren pedalı çok sertleşir. Hidrolik frenlerde westinghouse (hidrovak) hortumu patlarsa, fren pedalı çok sertleşir. Motor (kompresyon) freni taşıtı yavaşlatır. Motor (kompresyon) freni taşıtı yavaşlatır. Fren sisteminde, fren hidrolik yağı kullanılır.Günlük bakımda kontrol edilir.Eksikse, azalmışsa fren hidrolik yağı ile tamamlanır. Fren sisteminde, fren hidrolik yağı kullanılır.Günlük bakımda kontrol edilir.Eksikse, azalmışsa fren hidrolik yağı ile tamamlanır. Traktörlerde düz yolda giderken fren mandalı kilitlenir. Traktörlerde düz yolda giderken fren mandalı kilitlenir. Havalı fren sisteminde hava tankı dolmuyorsa boru ve rekorlarda kaçak vardır. Havalı fren sisteminde hava tankı dolmuyorsa boru ve rekorlarda kaçak vardır. El freni çekili unutulursa, araç hareket ettirilmek istendiğinde rahat harekete geçmez.Böyle yola devam edilirse kampanalar ısınır ve fren tutmaz. El freni çekili unutulursa, araç hareket ettirilmek istendiğinde rahat harekete geçmez.Böyle yola devam edilirse kampanalar ısınır ve fren tutmaz.

13 Soğuk havalarda el freni çekilip park edilirse, fren balataları donarak yapışır. Soğuk havalarda el freni çekilip park edilirse, fren balataları donarak yapışır. El freni teli kopmuşsa el ferni tutmaz. El freni teli kopmuşsa el ferni tutmaz.

14 KONU SON BULMUŞTUR.


"ÖZEL ÇENGELKÖY MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSLARI HAZIRLAYAN Ömer TÜRK FREN SİSTEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları