Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT ROTOR. ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Rotor; gelen rüzgar hareketini, şaft vasıtasıyla dişli kutusuna, oradan da jeneratöre gönderen en.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT ROTOR. ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Rotor; gelen rüzgar hareketini, şaft vasıtasıyla dişli kutusuna, oradan da jeneratöre gönderen en."— Sunum transkripti:

1 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT ROTOR

2 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Rotor; gelen rüzgar hareketini, şaft vasıtasıyla dişli kutusuna, oradan da jeneratöre gönderen en dış birimdir.  Rüzgârın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevrilir.  Rotor kanadından etkiyen rüzgar, kanadın gövdesine ve rotorun merkezine doğru hareketlendikçe, daha dik bir açıdan gelir.  Eğer, rotor kanadı çok dik bir rüzgar geliş açısı etkisinde kalırsa, rüzgarın kanadı kaldırma kuvveti azalır ve sıfırlanır. Bu nedenle rotor kanadı burulmak zorundadır.

3 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Rotora iki veya üç kanat bağlıdır. Üç kanatlı rotor sürekli üretim sağlar ve sessiz çalışır, ancak fiyatı yüksektir.  500 kW ile 3 MW arasındaki türbinler için rotor çapı (D) 40- 80 m olmaktadır.  Rotor genellikle kulenin önünde yer alır ve türbin önünde rüzgar doğrultusuna göre ayarlanabilmesi için elektrikli yönlendirici bulunur.  Rotorun kulenin arkasında kalması halinde kulenin yarattığı türbülans türbin verimini düşürmektedir.

4 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT OTOMATİK YÖNELTME MEKANİZMASI  Çeşitli yönlerden esen rüzgarlardan yaralanmak için hareket sağlayan çarkın, her an rüzgar doğrultusuna dikey konumda olması istenir. Yöneltme işlemi 2 şekilde sağlanır Çark düzlemine dikey olan büyük düzeyli bir dümen aracılığıyla, Yardımcı bir çarkla otomatik olarak.

5 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT FRENLEME DÜZENİ

6 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Devir sayısının belirli bir değerden sonra sabit tutulması, belirli bir sınırı aşmasına engel olması, çarkın pallerin korunması için çok önemlidir.  Özellikle fırtınalı havalarda rüzgara karşı küçük bir yüzey çıkarmak, hatta tesisten yararlanılmayacaksa tamamen durdurmak gerekir.  Mekanik fren, dişli kutusuna yerleştirilen bir diskten oluşur.  Fren diski çelikten yapılır ve mil üzerine sabitlenir.  Olabilecek arızalara karşı frenleme sistemini korumak için hidrolik yağ basıncı gerekmektedir.  Frenleme işlemi, fren bloğu ile disk arasındaki sürtünmenin bir sonucunda gerçekleşir

7 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT

8 YAW SİSTEMİ

9 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Jeneratörden en yüksek miktarda güç elde edebilmek için, büyük rüzgar türbinleri yaw sistemi ile donatılır.  Yaw sistemi, anemometre ve türbin kontrol sistemi yardımıyla, kaportanın doğrultusunu rüzgar yönü ve kuvvetine bağlı olarak ayarlama olanağı sağlar.  Yaw sistemi türbin büyüklüğüne bağlı olarak, elektrikli fren motorları bir veya daha fazla seyyar dişli kutusundan oluşur.  Dişli kutuları genellikle, torkları en fazla 10.000-70.000 N.m arasındadır.

10 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Yatay eksenli rüzgar türbinlerinde yaw döndürme kuvveti kullanılır.  Kulenin en üst kısmına, çıkış milleri ve pinyon dişlileri aşağıya bakacak ve yaw halkası ile bağlantılı olacak şekilde düşey olarak yerleştirilir.  Bu türbinlerde, rüzgara karşı elektrik motoru ve dişli kutuları kullanılarak, döndürülen türbini tutan bir mekanizma vardır.  Türbin çalıştığında, pervane kanadı konumunu belirli zaman aralıklarında elektronik kontrollerle yaw mekanizması vasıtasıyla hareket ettirir.

11 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT

12 KULE

13 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Kule yüksekliğinin belirlenmesinde; zeminden yükseldikçe rüzgar hızının artma miktarı, maliyet ve türbin maliyetinin artmasına karşılık üretilecek elektrik miktarı dikkate alınır.  Büyük ve Modern rüzgar türbinleri için, normal olarak konik çelik boru şeklinde kuleler kullanılır.  Bu kulelerin kullanılmasının en önemli üstünlüğü, daha güvenli olması ve rüzgar türbini bakım ve onarımının daha rahat ve güvenli bir şekilde yapılabilmesidir.

14 ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT Türbinlerde aşağıdaki kule tasarımları kullanılır: Silindirik Çelik Kuleler Çelik Kafes Kuleler Çelik Halat Destekli Kuleler Beton Kuleler Dökme Beton Kuleler Karma Kuleler


"ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT ROTOR. ÖĞR.GÖR. FERHAT HALAT  Rotor; gelen rüzgar hareketini, şaft vasıtasıyla dişli kutusuna, oradan da jeneratöre gönderen en." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları