Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Paralel Mimariler Dersi Ödevi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Paralel Mimariler Dersi Ödevi"— Sunum transkripti:

1 Paralel Mimariler Dersi Ödevi
Ağ İşleme (Network Computing) Hazırlayan : Şenol HAZAR Öğrenci No : Trakya Üniversitesi F.B.E. Bilgisayar Müh. Doktora Öğrencisi

2 Ağ İşleme (Network Computing)
Ağ İşleme Temelleri İstemci/Sunucu Sistemleri

3 1. Ağ İşleme Temelleri Ağ dört ana yapıya bölünebilir;
Wan (Geniş alan ağı) Man (Metropolitan ağı) Lan (Yerel ağ) San (Sistem ve ya Depo alan Ağı)

4 Ağ İşleme Temelleri Wan;
Geniş coğrafik alanlarda büyük sayıda bilgisayarın birbirine bağlanması ile gerçekleşen yapıdır.Bir çok alan, ülke ve şehri kapsayabilir. Lan; Daha küçük sayılarda bilgisayarla çalışan daha yerel bir ağdır. Man; Bilgisayar sayısı ve alan bakımından bu ikisinin arasında kalan olarak görülebilir.Örneğin küçük bir şehri kapsayan yapı Man olabilir. San; Bilgisayar veya depolama aygıtlarını tek bir sistem için bağlamak amacıyla kurulan ağ biçimidir. Wan’ı diğerlerinden ayıran ana faktör genişletilebilir olmasıdır. Ağa bilgisayar eklendikçe ağ genişliği de doğru orantılı olarak artmalıdır. Lan türü yapılanma Wan’a göre daha hızlıdır. Daha küçük alanlarda ve daha küçük mesafelerle çalışması bunun ana sebebidir.

5 Ağ İşleme Temelleri Network yönlendirme şemaları Bağlantı temelli ve Bağlantısız olarak ikiye ayrılır; Bağlantı temelli (Connection-Oriented) yapıda mesajlar kaynaktan hedefe hep aynı yolu izlerler. Sadece ilk paket yönlendirme haritasını bilir. Bağlantısız (Connectionless) iletim metodunda ise mesaj paketlere bölünür ve bu paketler farklı yollar izleyebilirler. Hepsinde hedefin bilgisi bulunmaktadır ve başlıklarına göre hedefte birleştirilirler.

6 1.1 Ağ Performansı Ağ teknolojilerinde performans söz konusu ise aşağıdaki iki kural kullanılmaktadır. Gilder Kuralı Metcalfe Kuralı George Gilder’e göre iletişim bant genişlikleri her 12 ayda 3 katına çıkmalıdır. Gilder kuralı hızı önemsemektedir. Metcalfe kuralına göre ise bir ağın kalitesi düğüm sayısının karesi ile ölçülebilmektedir. Metcalfe verimliliği ön planda tutmuştur.

7 1.2 İnternet İnternet; Sanal bir birleşim sonucu birbirlerinin tüm alanlarını tarayabilen ufak ağların ve yönlendiricilerin koleksiyonudur. İnternetin temeli, tüm katılımcılarının kabul ettiği TCP/IP protokolüdür. Paketler TCP/IP kullanılarak taşınmaktadır. Son zamanlarda ise internet bir araştırma prototipinden ziyade günümüzün en büyük iletişim medyası haline gelmiştir.

8 İnternet

9 1.3 Diğer Ağ Teknolojileri
Fast Ethernet ve Gigabit Ethernet; Saniyede 100 mega bit veri taşıma olanağı.1 giga bite kadar Cluster yapıları için ve işletmelerin omurga ağları için uygundur. Fiber Dağıtımlı Veri Arayüzü (FDDI); Fiber optik kablo kullanılır. Token-passing ve dual-ring lan kullanır. Saniyede 100 mega bit kadar veri iletimi sağlar. Yüksek hızda iletim ve kesintisiz bir iletişim sağlamaktadır. Yüksek hızlı omurga ağlarda ve uzak mesafelerde kullanılabilmektedir.

10 Diğer Ağ Teknolojileri
Asenkron Transfer Modu (ATM); Bağlantı temelli (Connection – oriented) bir iletişim şeklidir. Lan ve Wan için uygundur. Hücre denilen ufak parçalar halinde veriyi taşır. Amacı yüksek hızda veri taşımaktır. Gigabit seviyesinde iletişim hızı sağlayabilmektedir. Ölçeklenebilir Eşevreli Arayüz (SCI); PC cluster yapıları için gayet uygun ve populer bir IEEE standartıdır. Dizin temelli ve noktadan noktaya yapısında çalışır. Cluster yapısında kullanılabilen paylaşımlı hafıza sistemini desteklemektedir.

11 Diğer Ağ Teknolojileri
Yüksek Performanslı Paralel Arayüz (HiPPI); Noktadan noktaya iletişim kanalı olarak düşünülmüş bir yapıdır. Çoklu yapıyı desteklememektedir. 32 paralel hatla 800Mbps 64 paralel hatla 1.6 Gbps

12 Diğer Ağ Teknolojileri
Network Teknolojilerinin Gösterimi

13 2. İstemci/Sunucu Sistemleri
En az ikiye bölünmüş bir yapıdır. Bir veya daha fazla sunucu(Sunucu) işlemin bir kısmını yaparken istemci(client) diğer bir kısmını yapmaktadır. İstemciler sunucuya bir ağ vasıtası ile bağlıdır. İstemciler bu yapıda sunucudaki bir verinin görüntülenmesinden biraz daha fazlasını yapabilmektedir. Daha özelleştirilmiş bir sistemde bir istemci tüm bir uygulamayı yönetebilir ve çalıştırabilir. Sunucu/İstemci sistemler; İki aşamalı Üç aşamalı olarak sınıflandırılır.

14 İstemci/Sunucu Sistemleri
Bir istemci/sunucu sisteminde, çok işlem parçalıklı bir sunucu

15 2.1 Soketler Soketler; Bir makine üzerinde çalışan bir uygulama ile başka bir makine üzerinde çalışan diğer uygulama arasında iletişim kurmak için yaratılmış bir yapıdır. Bir soket yapısı içerisinde bir veri yapısı barındırmaktadır, böylece, iletişim için gereken bilgileri tutabilmektedir.

16 Soketler Bir soket bağlantısı örneği;

17 2.2 Uzak Prosedür Çağrısı (RPC)
Bir çok client/Sunucu modelinin temelidir. Mantığı; bir prosedürü başka bir bilgisayardan çağırma üzerine kurulmuştur. Parametreler ağ aracılığı ile uzak bilgisayara gönderilir. Uzak bilgisayar prosedürü çalıştırır, değerlerini döndürür ve daha sonra işlemine devam eder.

18 2.3 Arayazılım (Middleware)
İstemci/sunucu modelinin önemli parçalarından biridir, birlikte işlerlik anlamındaki bir çok problemi çözmek için kullanılmaktadır. Esnekliğe zemin sağlar ve çoklu Sunuculara kapılar açar. Yazılımın üst seviye katmanlarından biridir. Nedenleri ise : Eski sistemler ile yeni sistemlerin bir arada yaşayabilmesini sağlar. Yeniden kod yazma gereksinimi olmadan giriş yapabilmesi ve aynı anda format çevirebilmesi nedeniyle birlikte işlemesi gereken uygulamaları kullanılabilir hale getirir. Bileşenleri birbirinden ayırarak birinde yapılan değişikliğin diğerini en az etkilemesini sağlar. Harcanan eforu düşürür ve sistem yerleştirmeye ve geliştirmeye zaman kazandırır.Çünkü programcıların ağ bilgisi dağıtımı yapılmış program bilgisi bulundurmalarına gerek yoktur.

19 2.4 Paralel İşlemlerde İstemci/Sunucu İskeleti
Bir istemci büyük bir uygulamayı ufak parçalara bölerek bunun farklı sunucular tarafından işlenmesini sağlayabilir; Tüm sunucular çözüm üreterek bunları istemciye gönderir. İstemci bu çözümleri birleştirerek son çözümünü oluşturur. Bu sistemde istemci usta olarak çalışırken sunucu köle olarak görülebilir.

20 Paralel İşlemlerde İstemci/Sunucu İskeleti
İstemci (Usta) İstemci soketlerden ve data akışından bir dizi yaratarak giriş ve çıkışları kontrol eder. Büyük bir işi parçalara bölerek sunuculara parça parça servis eder. Tüm akışı ve soketleri tüm sunucularda durdurur. Sunucu (Köle) Sunucu kullanılmayan bir portta bir sunucu soketi yaratır. Bu porta bağlantı için bekler. Bu soketler için data akışının giriş ve çıkışını yaratır. Çağrıda bulunan istemci için sunucu gövdesi çağırır ve istenen işlem gerçekleştirilir. Sunucu işini bitirir ve yeni gelecek çağrıyı bekler.


"Paralel Mimariler Dersi Ödevi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları