Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜVENLİK YAZILIMLARI ZEHRA UZUN 132909008.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜVENLİK YAZILIMLARI ZEHRA UZUN 132909008."— Sunum transkripti:

1 GÜVENLİK YAZILIMLARI ZEHRA UZUN

2 Virüs kalkanları; bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden devreye giren, her yeni program çalıştırdığınızda, bilgisayarınıza kopyaladığınızda (başka bir bilgisayardan, internet üzerinden, disketten vb.) bunları denetleyen, tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır. İşte biz bu araçları “virüs koruma (Anti-Virüs) programı” diye adlandırmaktayız.

3 Güvenlik yazılımları bilgisayarınızı virüsten koruma yazılımıdır
Güvenlik yazılımları bilgisayarınızı virüsten koruma yazılımıdır. Bilgisayarınızı belirli virüslere, solucan ve Truva atı gibi ilişkili zararlı yazılımlara karşı korumanıza yardımcı olur. Güvenlik yazılımının güncel tutulması gerekir. Bu güncelleştirmeler genellikle güvenlik yazılımı satıcınızdan bir abonelik alarak edinilir.

4 Güvenlik Yazılımlarının Özellikleri
İnternet yoluyla bulaşan virüsler, kişi ve kurumların vasıtasıyla başka ağlara ve dolayısıyla tüm dünyaya yayılmaktadır.Bu virüslerden korunmanın en iyi yolu güncel bir virüs programı yüklemektir.

5 Bütün virüs koruma programları 3 temel işleve sahiptir:
Virüs arama ve bulma. Bulunan virüsü temizleme. Bilgisayarda virüslere karşı koruyucu bir kalkan oluşturma.

6 Örnek Güvenlik Yazılımları
Şu anda dünyada kullanılan yüzlerce virüs koruma programı vardır. Bunlardan belli başlıları şunlardır; Windows Defender USB Disk Security AVG Norton Dracula Kaspersky Pure Panda Free Avast Eset McAfee vs.

7 Windows Defender Casus yazılımlar ve istenmeyen yazılımlara karşı en önde savunma hattıdır. Windows7 de kullanımı daha kolaydır, daha basit bildirimlere, daha fazla tarama seçeneğine ve bilgisayarınızın performansı üzerinde daha az etkiye sahiptir.

8 Windows Defender kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemeye 2 şekilde yardımcı olur : Gerçek zamanlı koruma sağlama: Kötü amaçlı yazılım kendini yüklemeyi ya da bilgisayarınızda çalışmayı denediğinde sizi uyarır ve engeller. Her zaman tarama seçenekleri Sağlama:Yüklenen kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı düzenli aralıklarla otomatik olarak tarar, ancak sizde istediğiniz zaman tarama başlata bilirsiniz.

9 USB Disk Security Sisteme takılan tüm taşınabilir cihazları denetleyerek bilgisayarı bu cihazlardan gelebilecek zararlı yazılımlardan korur ve sisteme güven içinde her türlü cihazı bağlayabilmemizi sağlar.

10 Her marka USB bellek, iPod, hafıza kartları, flash bellekler yani kısacası aklınıza gelebilecek taşınabilir tüm cihazlar sisteminiz için tehlike oluşturabilir. USB Disk Security bu yolla bulaşabilecek tüm tehditlere (virüs, solucan, trojan, spyware, riskware, rootkit) karşı bilgisayarınızı korur. Bilgisayarınız çevrim dışıyken de etkili olan program her tür virüs programıyla uyumlu çalışır. Programın tam sürümü kullanım süresinde ücretsiz güncelleme desteği sunmaktadır. Az yer kaplayan program bilgisayarınıza güvenle her türlü taşınabilir cihazı bağlayabilmenizi sağlar. Ayrıca program çıkarılabilir cihazların güvenli kaldırılmasını sağlar.

11 AVG AntiVirüs Free Özellikle sadece internette gezen ve sosyal ağ servislerini kullanan kişilere uygun olan AVG AntiVirüs Free, uzun yıllardır bu sektörde öncü antivirüs uygulamaları arasında yerini koruyor. Güçlü ve sürekli güncellenen yapısı ile tam bir koruma sağlayan bu program dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. 

12 AVG Antivirüs Özellikleri:
Ödüllü virüs temizleme ve önleme sistemi Daha hızlı ve akıllı tarama Gelişmiş gizlilik denetimleri Virüs, tehdit ve zararlı yazılımları tespit edip durdurur Güvenli olmayan bağlantıları ve dosyaları durdurur Ücretsiz mobil koruma Casusluğu ve veri hırsızlığını önler Silinen dosyalarınızdan geriye hiçbir iz bırakmaz Gizli dosyalarınızın güvende kalmasına yardımcı olur Bilgisayarın hızlı çalışmasına yardımcı olur Kolay uygulanabilir tavsiye ve uyarılar Bu program en iyi ücretsiz Windows programları listesinde yer almaktadır.

13

14 Norton Bilgisayarınızda tüm aktiviteleri arka planda sizi rahatsız etmeden takip eden program her türlü veri alışverişinde risk gördüğü zaman sizi uyarıyor. E-posta ve anlık mesajlaşma(IM) programlarını da denetleyebilen Norton AntiVirüs sizleri başkalarından gelebilecek virüslere karşı koruyor ve virüs, spyware, adware gibi kötü niyetli yazılım içeren dosyaları normal olanlardan ayırıyor.

15 Norton solucanlara, truva atlarına, ActiveX kontrollerine, Java uygulamalarına, zararlı ofis belge makrolarına, e-posta virüslerine karşı bilgisayarınızı başarıyla koruyor. Yayınlanan virüs güncellemeleri Internet’ten çok hızlı indiriyor. Özel bir tarama alanı oluşturabiliyor, zamanlanmış görevler ekleyebiliyorsunuz. 

16 Dracula Bilgisayarınızda ücretsiz ve tamamen Türkçe olarak kullanabileceğiniz özel bir virüs temizleyicisi. Dracula Virüs Temizleyici henüz bir antivirüs programı değildir yani gerçek zamanlı koruma sağlayamaz bu nedenle de antivirüs programlarıyla birlikte çalışırken hiçbir sorun yaşamazsınız ancak program tarama sırasında antivirüs programınız virüs bulduğuna dair uyarı verirse çekinmeden virüsü silebilirsiniz. Program taramaya başlamadan önce virüs ihtimali bulunan flash disk, taşınabilir disk vb. bilgisayarınıza takın

17 Bilgisayarımızda gereksiz depolanan Temp ve Prefect vb
Bilgisayarımızda gereksiz depolanan Temp ve Prefect vb. dizinlerindeki dosyaları siler. Diğer antivirüs programlarının virüsü silmesine rağmen tam anlamıyla düzeltilemeyen görev yöneticisi ve kayıt defterinin devre dışı kalması, Internet Explorer başlangıç sayfasının değiştirilememesi gibi birçok sorunu çözer. Activexdebugger32.exe trojanını bir daha geri gelmemek üzere temizler ve sürücülerimizin paylaşım durumunu önceki haline getirir. Dracula Virüs Temizleyici henüz bir antivirüs programı değildir yani gerçek zamanlı koruma sağlayamaz bu nedenle de antivirüs programlarıyla birlikte çalışırken hiçbir sorun yaşamazsınız. Program taramaya başlamadan önce virüs ihtimali bulunan flash disk, taşınabilir disk vb. bilgisayarınıza takın , tarama hedeflerini seçin ve Virüsten Tarat! butonuyla taramayı başlatın.

18 Kaspersky Pure Dijital kimliğiniz, belgeleriniz, fotoğraflarınız, müzik dosyalarınız ve parolalarınız da dahil olmak üzere, PC'nizi en son ve gelişmiş kötü amaçlı yazılımlara ve Internet tehditlerine karşı korumak için ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunar. Çevrimiçi alışveriş ve bankacılık işlemlerinizde daha fazla koruma katmanı sağlayan belirli özelliklere sahip Kaspersky PURE 3.0, paranızı ve hesaplarınızı da siber suçlulara karşı korur.

19 Kaspersky PURE 3.0, içerdiği ödüllü ebeveyn denetimleri sayesinde çocuklarınızın güvende olmalarını ve sorumluluklarını bilmelerini sağlar. Çocuğunuzun PC'ye, Internet'e, uygulamalara, oyunlara ve Internet sitelerine erişimini denetlemenin yanı sıra Anlık İletileri ve sosyal ağ girişlerini engelleyebilir, kısıtlayabilir veya kaydedebilirsiniz. Ayrıca, dosya indirme işlemlerini kolaylıkla denetleyebileceğiniz gibi, telefon ve kredi kartı numaraları gibi gizli verilerin aktarılmasını da önleyebilirsiniz.

20

21 Panda Titanium Bellekteki programları tarayarak kuruluma başlayan Panda, sisteme bir çırpıda kuruluyor.  Panda yüklendikten sonra, devamlı uyarı penceresi çıkartarak güncellemelerin yapılmasını istiyor. Güncellemeler bitiyor, daha sonra tam tarama yapılmadığını belirten uyarı pencereleri çıkıyor. Fakat bu pencereler bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden uyarıları dikkate alın ve yapmak istediği işleme izin verin. Bunun dışında sade arabirimi kısıtlı kişiselleştirilebilir ayarlara kolay ulaşmayı sağlıyor. 

22 Artıları: Arabirim, başarılı virüs tarama, komple güvenlik çözümü, Internet’ten gelecek tehlikelere karşı etkin koruma.  Eksileri: Sıkıcı uyarı pencereleri, basit raporlama, taramada yüksek sistem kaynağı kullanma. 

23 Avast Pro Programın kolay kullanılabilir bir kullanıcı arabirimi, eposta koruması ve güncelleme işlemi tamamlandığında sesli olarak kullanıcıyı uyaran otomatik güncelleme gibi özellikleri vardır.

24 Avast Pro Sürümün Özellikleri;
Tüm 32 ve 64 bit tabanlı işletim sistemlerini destekler Anlık tarama özelliği sayesinde bulaşmaya kalkan bir virüs tespit ederse sizi hem görsel hem sesli olarak uyarır. Posta istemci yazılımlarını e-posta taraması için destekler Yazılımların sağlam durumlarından veritabanı oluşturur. Herhangi bir virüs bulaşması sonucu bozulan dosyaları bu veritabanını kullanarak eski haline getirir. System 32 virüs olarak bulabilen tek antivirüs programıdır.

25 Eset ESET Business Solutions tüm platformlar arası güvenliğinizi kapsar (Windows, Mac, Linux) ve korunacak cihazlarınızın türlerini seçmenize olanak tanır: bilgisayar, laptop, akıllı telefon, dosya sistemi, posta sunucuları ve şirket ağ geçitleri. Antivirüs yazılımı denince akla "NOD32" gelir.

26 ESET NOD32 Antivirüs oldukça cimridir, yalnızca 44 MB sistem belleği kullanır, diğer ürünlerin kullandığı bellek oranının küçük bir parçası kadar. Çünkü hızlı ve hafiftir, eski antivirüs programınızı ESET NOD32 Antivirüs ile değiştirmek tam anlamı ile yeni bir bilgisayar almak gibi olabilir. Yeni otomatik enerjiyi koklayan pil kipi daha uzun süre çalışmanızı ya da oynamanızı sağlar. 

27

28 McAfee McAfee’nin görsellikten daha da güzel olanı ise, tarama sırasında bile sistemden oldukça az kaynak kullanması. McAfee’nin taraması biraz yavaş olsa da oldukça etkili ve sistemdeki bütün virüsleri başarıyla bulup temizleyebiliyor. 

29 McAfee’ nin, istenmeyen (spyware,adware ve dialer) programlarını bulup silme özelliği vardır. Acil durumlar için sisteminizi kurtarmanızı sağlayacak bir disket hazırlama özelliği de vardır. Büyük boyutlu e-posta eklerini de kolaylıkla taraması için özel olarak ayarlanmış motoru, gelen ve giden bütün e-postaları denetleyebiliyor. Anında mesajlaşma programlarıyla da başarıyla bütünleşen McAfee, ScriptStopper ve WormStopper özellikleriyle Internet’ten gelebilecek bütün tehlikelere karşı bilgisayarınızı bir kalkanla koruyor. Ayrıca virüslü olduğundan şüphe duyduğunuz dosyaları McAfee laboratuarlarına gönderebilir ve dosyaların incelenmesini sağlayabilirsiniz. 

30


"GÜVENLİK YAZILIMLARI ZEHRA UZUN 132909008." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları