Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTROSKOP NEDİR, NASIL ÇALIŞIR? ELEKTROSKOP NEDİR? Elektroskop,bir cismin yüklü olup olmadığını, yüklü ise yükünün işaretini anlamaya yarayan alete.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTROSKOP NEDİR, NASIL ÇALIŞIR? ELEKTROSKOP NEDİR? Elektroskop,bir cismin yüklü olup olmadığını, yüklü ise yükünün işaretini anlamaya yarayan alete."— Sunum transkripti:

1

2 ELEKTROSKOP NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

3 ELEKTROSKOP NEDİR? Elektroskop,bir cismin yüklü olup olmadığını, yüklü ise yükünün işaretini anlamaya yarayan alete denir.yüklü

4 ELEKTROSKOBUN KISIMLARI

5 E LEKTROSKOPU KIM BULDU ? 18 Şubat 1745 yılında İtalya'nın Como şehrinde doğan Alexander Volta elektroskopu bulmuştur ve 5 Mart 1827 günü vefat etmiştir. Volta ilk pili yapan ve bundan elektrik üreterek, elektrik çağını başlatan kişi idi. Volta'nın ilk çalışmaları statik elektrik yükünü ölçen elektrometreler üzerinde olmuş ve 1771 senesinde elektrik konusunda ilk eseri yazmıştır. 1774 senesinde Como'da fizik profesörü olan Volta burada 25 sene elektrik konusunda çeşitli yazılar yazmış, deneyler yapmıştır. Elektroskopun geliştirilmesi, odyometre, elektrikli tabanca, yanıcı gazları tutuşturan elektrikli çakmak Volta'nın ilk buluşlarıdır. 20 Mart 1800 günü açıkladığı Volta pili ise elektriğin ilk olarak bir kaynaktan su gibi devamlı akmasını sağlıyordu ki, bu buluşu elektrik çağını açmıştır. Volta'nın bu buluşu yapması I.Napolyon'in takdirlerini kazanmasına sebep olmuş, altın madalya ve para ile taltif edilmiştir. Daha sonra Lombardy senatörü olmuş ve bir müddet sonra da Fransız şeref madalyası verilmiştir. İngiliz Kraliyet Cemiyeti 1881 senesinde elektromotif kuvvet birimi olan Volt'u Volta'nın ismine izâfeten kabul ederek kullanmaya başlamışlardır.

6

7

8

9

10

11

12 - Yüklü elektroskopta çubuk +yüklü, elektroskop ise – yüklüdür.

13

14

15 Bu elektroskopta çubuk (-) yüklü, Elektroskobun yükü ise (+) yüklüdür

16


"ELEKTROSKOP NEDİR, NASIL ÇALIŞIR? ELEKTROSKOP NEDİR? Elektroskop,bir cismin yüklü olup olmadığını, yüklü ise yükünün işaretini anlamaya yarayan alete." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları