Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 05 Haziran 2013 TOBB, Ankara 6331 SAYILI İSG KANUNU TEFTİŞE HAZIRLIK Dr. Şenay Özdemir Ph.D. TOBB ANKARA KADIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 05 Haziran 2013 TOBB, Ankara 6331 SAYILI İSG KANUNU TEFTİŞE HAZIRLIK Dr. Şenay Özdemir Ph.D. TOBB ANKARA KADIN."— Sunum transkripti:

1 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 05 Haziran 2013 TOBB, Ankara 6331 SAYILI İSG KANUNU TEFTİŞE HAZIRLIK Dr. Şenay Özdemir Ph.D. TOBB ANKARA KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU ÜYESİ

2 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU ÜRETİM VE İSG ENTEGRASYONU ORTAK AMAÇ “İŞİ GÜVENLİ YAPMAK” Önce insan yaklaşımı unutulmamalı!! Dr. Şenay ÖZDEMİR PhD

3 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞARILI İSG İÇİN YÖNETİCİLERİN ROLÜ Güvenli, Emniyetli ve Sistemli İş Ortamı sağlamak, sürdürmek İşletmenin fiziksel ve fonksiyonel bütünlüğünü sağlamak, Dr. Şenay ÖZDEMİR PhD

4 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Hangi tehlike sınıfındasınız? Az tehlikeli Tehlikeli Çok Tehlikeli İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği Hakkında Yönetmelik ( 26.12.2012 Tarih ve 28509Sayılı Resmi Gazete ) SGK web sitesinden e-bildirge ekranından NA-CE Kodu veya işyerinize ait asıl faaliyet kodunuzu girerek öğrenebilirsiniz. Hangi tehlike sınıfındasınız? Az tehlikeli Tehlikeli Çok Tehlikeli İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği Hakkında Yönetmelik ( 26.12.2012 Tarih ve 28509Sayılı Resmi Gazete ) SGK web sitesinden e-bildirge ekranından NA-CE Kodu veya işyerinize ait asıl faaliyet kodunuzu girerek öğrenebilirsiniz.

5 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Çalışan Sayınız? Alt işvereniniz var mı? Onların çalışan sayısı? 50 ve 50’den fazla 49 ve altında 10 kişinin altında Çalışan Sayınız? Alt işvereniniz var mı? Onların çalışan sayısı? 50 ve 50’den fazla 49 ve altında 10 kişinin altında

6 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Herşeyden önce Yasal Şartları İzleme Listesi Oluşturdunuz mu? Güncelliyor musunuz? Nasıl Takip ediyorsunuz? Yönetim Ekibi olarak Temel İSG eğitimi aldınız mı? Onaylı Tespit Öneri Defteri var mı? kayıtlar ve imzalar atılıyor mu? İSG Kurulu gerekiyor mu? Düzenli çalışıyor mu? Herşeyden önce Yasal Şartları İzleme Listesi Oluşturdunuz mu? Güncelliyor musunuz? Nasıl Takip ediyorsunuz? Yönetim Ekibi olarak Temel İSG eğitimi aldınız mı? Onaylı Tespit Öneri Defteri var mı? kayıtlar ve imzalar atılıyor mu? İSG Kurulu gerekiyor mu? Düzenli çalışıyor mu?

7 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK İşyerinizin tehlike sınıfına göre çalışanlarınız için İSG konusunda görev-yetki ve sorumlulukları belirlediniz mi? Yazılı mı? Yeterli bilgi ve eğitime sahipler mi? Gerekli belge-sertifika-ehliyete sahipler mi? geçerli mi? örneğin forklift operatör ehliyeti gibi.. İşyerinizin tehlike sınıfına göre çalışanlarınız için İSG konusunda görev-yetki ve sorumlulukları belirlediniz mi? Yazılı mı? Yeterli bilgi ve eğitime sahipler mi? Gerekli belge-sertifika-ehliyete sahipler mi? geçerli mi? örneğin forklift operatör ehliyeti gibi..

8 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli istihdam edilmesi ve Geçiş sürelerinin bilinmesi ▪ İş Güvenliği Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete) ▪ İş Güvenliği Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (31.01.2013 Tarih ve 28545 Sayılı Resmi Gazete) ▪ İşyeri Hekimlerinin Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (27.11.2010 Tarih ve 27768 Sayılı Resmi Gazete) İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli istihdam edilmesi ve Geçiş sürelerinin bilinmesi ▪ İş Güvenliği Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete) ▪ İş Güvenliği Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (31.01.2013 Tarih ve 28545 Sayılı Resmi Gazete) ▪ İşyeri Hekimlerinin Uzmanları Görev,Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (27.11.2010 Tarih ve 27768 Sayılı Resmi Gazete)

9 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli ÇSGB web sayfasından İSG_KATİP üzerinden onay alınmış mı? Çalışma süreleri Geçerli sertifika Sözleşme imzalanması Fiziki imkanların sağlanması İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Sağlık Personeli ÇSGB web sayfasından İSG_KATİP üzerinden onay alınmış mı? Çalışma süreleri Geçerli sertifika Sözleşme imzalanması Fiziki imkanların sağlanması

10 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK İşyerinizin tehlike sınıfına göre İSG politikası hazırladınız mı? Yazılı mı? Çalışanların bilgisine açık mı? İşyerinizin tehlike sınıfına göre İSG politikası hazırladınız mı? Yazılı mı? Çalışanların bilgisine açık mı?

11 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Yönetmeliğe uygun olmalı Risk değerlendirme ekibi kurulmalı Çok tehlikeli-2 yılda; Tehlikeli -4 yılda; Az tehlikeli -6 yılda bir tekrarlanmalı. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete) Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Yönetmeliğe uygun olmalı Risk değerlendirme ekibi kurulmalı Çok tehlikeli-2 yılda; Tehlikeli -4 yılda; Az tehlikeli -6 yılda bir tekrarlanmalı. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete)

12 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Kritik riskli işleriniz listelendi mi? izin süreçleri hazırlandı mı? Sıcak iş- yüksekte çalışma-kapalı alan gibi.. Korunma önlemleri yeterli mi? Uygunluğu ve önlemlerin yeterliliğini izleyebiliyor musunuz? İşi güvenli yapmayı sağlayacak anlaşılabilir talimatlarınız var mı? İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete) Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Kritik riskli işleriniz listelendi mi? izin süreçleri hazırlandı mı? Sıcak iş- yüksekte çalışma-kapalı alan gibi.. Korunma önlemleri yeterli mi? Uygunluğu ve önlemlerin yeterliliğini izleyebiliyor musunuz? İşi güvenli yapmayı sağlayacak anlaşılabilir talimatlarınız var mı? İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (29.12.2012 Tarih ve 28512 Sayılı Resmi Gazete)

13 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Mevcut yayınlanan rehberler: ▪ Apartmanlarda Risk Değerlendirme ▪ Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi ▪ Ofislerde Risk Değerlendirmesi ▪ Çağrı Merkezleri Risk Değerlendirme ▪ Diş Klinik ve Muayenehanelerinde Risk Değerlendirme ▪ Kasaplarda Risk Değerlendirme ▪ Kuru Temizlemecilerde Risk Değerlendirme ▪ Mutfak Lokanta ve Pastanelerde Risk Değerlendirme www.csgb.gov.trwww.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Risk Değerlendirme Yapılmış mı? Mevcut yayınlanan rehberler: ▪ Apartmanlarda Risk Değerlendirme ▪ Kuaförlerde Risk Değerlendirmesi ▪ Ofislerde Risk Değerlendirmesi ▪ Çağrı Merkezleri Risk Değerlendirme ▪ Diş Klinik ve Muayenehanelerinde Risk Değerlendirme ▪ Kasaplarda Risk Değerlendirme ▪ Kuru Temizlemecilerde Risk Değerlendirme ▪ Mutfak Lokanta ve Pastanelerde Risk Değerlendirme www.csgb.gov.trwww.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

14 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU RİSK DEĞERLENDİRME SONUÇLARI ……….. Tarihinde yapılan risk değerlendirme çalışmasına göre Fabrika Genelinde …. ayrı faaliyet alanında toplam …… adet tehlikeli durum ve bu tehlikeli durumdan kaynaklanan ……. Adet risk tespit edildi. Risklerin Seviyelerine Göre Dağılımı Hafif Risk (1-2) Kabul Edilebilir Risk (3-6) Orta Seviye Risk (8-15) Yüksek Seviye Risk (16-20) Kabul Edilemez Risk (25) 3812049583

15 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU Kabul Edilemez Seviyedeki Riskler İşin Durdurulması Ve Riskler Uygun Dereceye Düşürüldükten Sonra Başlatılacağı Noktaları Belirler. Dr. Şenay ÖZDEMİR PhD

16 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Yıllık İSG Planı Hazırlanmış mı? - Yıllık İSG Planınız mevcut mu? -İşyeri Hekimi- İş güvenliği uzmanı ve işveren imzalamış mı? -Çalışanların bilgisine açık mı? Yıllık İSG Planı Hazırlanmış mı? - Yıllık İSG Planınız mevcut mu? -İşyeri Hekimi- İş güvenliği uzmanı ve işveren imzalamış mı? -Çalışanların bilgisine açık mı?

17 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? - Programların hazırlanması ve uygulanmasını, -Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini, -Çalışanların bu programlara katılmasını, -Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini takip ediyor musunuz? -Geçici iş ilişkisi olan işverenler için de geçerlidir. Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete ) Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? - Programların hazırlanması ve uygulanmasını, -Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini, -Çalışanların bu programlara katılmasını, -Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini takip ediyor musunuz? -Geçici iş ilişkisi olan işverenler için de geçerlidir. Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete )

18 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? -İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz. Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete ) Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? -İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz. Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete )

19 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? -Çok tehlikeli işte- en az yılda 1 kez ve 16 saat/kişi -Tehlikeli işte- en az 2 yılda 1 kez ve 12 saat/kişi -Az tehlikeli işte- en az 3 yılda 1 kez ve 8 saat/kişi -Riskli gruplara ve 6 aydan uzun işten ayrı kalanlara yenileme-ek eğitimler veriliyor mu? -Yetkili kişilerin –kurumların vermesi sağlanıyor mu? Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete ) Yıllık İSG Eğitim Planınız Hazırlanmış mı? -Çok tehlikeli işte- en az yılda 1 kez ve 16 saat/kişi -Tehlikeli işte- en az 2 yılda 1 kez ve 12 saat/kişi -Az tehlikeli işte- en az 3 yılda 1 kez ve 8 saat/kişi -Riskli gruplara ve 6 aydan uzun işten ayrı kalanlara yenileme-ek eğitimler veriliyor mu? -Yetkili kişilerin –kurumların vermesi sağlanıyor mu? Çalışanların iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ( 15.05.2013 Tarih ve 28648 Sayılı Resmi Gazete )

20 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Sağlık Gözetimi Yapıyor musunuz? -Kişisel sağlık dosyası mevcut mu? -Sağlık raporlarınız Ek:7’ye uygun mu? -Aşılama kayıtlarınız var mı? -Kalibrasyon ve soğuk zincir kayıtlarınız mevcut mu? -Sağlık gözetiminiz risk değerlendirmenize göre mi yapılıyor? Örneğin tozlu işyerleri için 35x35 Akciğer grafisi ve SFT çekilmesi – yetkili imza. Sağlık Gözetimi Yapıyor musunuz? -Kişisel sağlık dosyası mevcut mu? -Sağlık raporlarınız Ek:7’ye uygun mu? -Aşılama kayıtlarınız var mı? -Kalibrasyon ve soğuk zincir kayıtlarınız mevcut mu? -Sağlık gözetiminiz risk değerlendirmenize göre mi yapılıyor? Örneğin tozlu işyerleri için 35x35 Akciğer grafisi ve SFT çekilmesi – yetkili imza.

21 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Ekipman Kontrolleri ve Ölçümleri Yapılıyor mu? -Topraklama ölçümleri –yılda 1 -Kaldırma ekipmanları muayeneleri – 3 ayda bir -Basınçlı kaplar muayeneleri-yılda 1 -Paratoner kontrol ve ölçümleri- yılda 1 -Kalibrasyon kayıtlarınız ( tansiyon aleti-ortam ölçüm cihazları vb.) -Akredite kurumlarla mı çalışıyorsunuz? Ekipman Kontrolleri ve Ölçümleri Yapılıyor mu? -Topraklama ölçümleri –yılda 1 -Kaldırma ekipmanları muayeneleri – 3 ayda bir -Basınçlı kaplar muayeneleri-yılda 1 -Paratoner kontrol ve ölçümleri- yılda 1 -Kalibrasyon kayıtlarınız ( tansiyon aleti-ortam ölçüm cihazları vb.) -Akredite kurumlarla mı çalışıyorsunuz?

22 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Ortam Ölçümleri ve kişisel maruziyet ölçümleri Yapılıyor mu? - Toz ölçümleri - Gürültü ölçümleri - Aydınlatma ölçümleri - Titreşim ölçümleri - Gaz ölçümleri - Radyasyon ölçümleri - EMR ölçümleri…. Ortam Ölçümleri ve kişisel maruziyet ölçümleri Yapılıyor mu? - Toz ölçümleri - Gürültü ölçümleri - Aydınlatma ölçümleri - Titreşim ölçümleri - Gaz ölçümleri - Radyasyon ölçümleri - EMR ölçümleri….

23 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Kişisel Koruyucu Ekipmanlarımız İşe Uygun mu? -Hangi işte hangi KKD belirlenmiş mi? -Standartlara uygun mu? -Çalışan memnuniyeti görüşler alınmış mı? -Kullanıma ilişkin teslim-tesellüm belgesi düzenlenmiş mi? -Kullanım durumu denetleniyor mu? Kişisel Koruyucu Ekipmanlarımız İşe Uygun mu? -Hangi işte hangi KKD belirlenmiş mi? -Standartlara uygun mu? -Çalışan memnuniyeti görüşler alınmış mı? -Kullanıma ilişkin teslim-tesellüm belgesi düzenlenmiş mi? -Kullanım durumu denetleniyor mu?

24 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK uyarı levhaları Mevcut mu? Yeterli mi? -Zorunluluk, yasak belirten, acil durumları bildiren uyarı levhalarımız mevcut mu? -Uygun yerlerde mi? -Anlaşılır mı? uyarı levhaları Mevcut mu? Yeterli mi? -Zorunluluk, yasak belirten, acil durumları bildiren uyarı levhalarımız mevcut mu? -Uygun yerlerde mi? -Anlaşılır mı?

25 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Acil Durum Planınız var mı? -Hangi acil durumlarla karşılaşabiliriz? Sel-yangın- patlama… -Çalışanlar haberdar mı? iletişim nasıl sağlanıyor? -Destek çalışanlarımız yeterli eğitim almış mı? -Ekipmanlar ( yangın söndürme vd… ) uygun kontrol ediliyor mu? -Tatbikat yapılıyor mu? Düzenli mi? kayıt altına alınıyor mu? Acil Durum Planınız var mı? -Hangi acil durumlarla karşılaşabiliriz? Sel-yangın- patlama… -Çalışanlar haberdar mı? iletişim nasıl sağlanıyor? -Destek çalışanlarımız yeterli eğitim almış mı? -Ekipmanlar ( yangın söndürme vd… ) uygun kontrol ediliyor mu? -Tatbikat yapılıyor mu? Düzenli mi? kayıt altına alınıyor mu?

26 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK İş Kazası- Ramak Kala – meslek hastalığı-işle ilgili hastalık gibi bildirimler? -Çalışanlar rahatça olayları bildirebiliyor mu? -SGK bildirimleri yapılıyor mu? -Olayların nedenleri araştırılıyor mu? -Çalışanlarla paylaşılıyor mu? -Tekrar etmemesi için hangi önlemleri alıyorsunuz? -Risk değerlendirme gözde geçiriliyor mu? İş Kazası- Ramak Kala – meslek hastalığı-işle ilgili hastalık gibi bildirimler? -Çalışanlar rahatça olayları bildirebiliyor mu? -SGK bildirimleri yapılıyor mu? -Olayların nedenleri araştırılıyor mu? -Çalışanlarla paylaşılıyor mu? -Tekrar etmemesi için hangi önlemleri alıyorsunuz? -Risk değerlendirme gözde geçiriliyor mu?

27 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 6331 – TEFTİŞE HAZIRLIK Mevcut İSG uygulamalarınızı denetliyor musunuz? - Denetim yapıyor musunuz? - Kayıt altına alınıyor mu? - Uyarı yapılıyor mu? Mevcut İSG uygulamalarınızı denetliyor musunuz? - Denetim yapıyor musunuz? - Kayıt altına alınıyor mu? - Uyarı yapılıyor mu?

28 TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU TEŞEKKÜR EDERİZ.


"TOBB ANKARA İLİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU 05 Haziran 2013 TOBB, Ankara 6331 SAYILI İSG KANUNU TEFTİŞE HAZIRLIK Dr. Şenay Özdemir Ph.D. TOBB ANKARA KADIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları