Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İzmir bölge idare mahkemesi başkanı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İzmir bölge idare mahkemesi başkanı"— Sunum transkripti:

1 İzmir bölge idare mahkemesi başkanı
Osman Ermumcu İzmir bölge idare mahkemesi başkanı

2 AİHM KARAR TAHLİLİ TEMEL VE DİĞERLERİ/TÜRKİYE

3 1-DAVANIN KONUSU AKTÜ.ÖĞRENCİSİ 18 KİŞİ REKTÖRLÜĞE DİLEKÇE VERİYOR,
KÜRTÇE’NİN SEÇMELİ DERS OLMASINI İSTİYORLAR, DİLEKÇEDE BÖLÜCÜ-TAHRİK EDİCİ CÜMLELERE YER VERİYORLAR, DİSİPLİN SORUŞTURMASI YAPILIYOR, İKİ YARIYIL OKULDAN UZAKLAŞTIRMA CEZASI VERİLİYOR

4 2-İÇ HUKUK SAFHASI İDARE MAHKEMESİ Y.D. TALEBİNİ REDDEDİYOR,
B.İ.M. BU KARARA YAPILAN İTİRAZI REDDEDİYOR, İDARE MAHKEMESİ DAVAYI ESASTAN REDDEDİYOR, DANIŞTAY KARARI BOZUYOR, İDARE MAHKEMESİ BOZMAYA UYUYOR, İŞLEM DAVACILAR LEHİNE İPTAL EDİLİYOR.

5 3-AİHM SAFHASI 3-A BAŞVURU
HENÜZ İDARE MAHKEMESİ KARAR VERMEMİŞ ( ) AİHM NE BAŞVURULUYOR ( ) AİHM. İÇ HUKUK YOLLARI YÖNÜNDEN İNCELİYOR, TÜKETİLSEYDİ DE NETİCE ALINAMAZDI DİYOR, KABUL EDİLEBİLİRLİK KARARI VERİYOR.

6 3-AİHM SAFHASI 3-B AİHM KARARI
AİHM İHTİLAFI AİHS’NİN2. MD. VE 1 NOLU EK PROTOKOLÜN 2. MD.İLE İLİŞKİLENDİRİYOR, CEZANIN,HAKKI KISITLADIĞINI TESPİT EDİYOR, CEZANIN,MEŞRU AMACA HİZMET ETTİĞİ KONUSUNDA KUŞKULU, SINIRLAMAYI,ORANTILILIK YÖNÜNDEN ELE ALIYOR, MADDİ TAZMİNAT TALEBİNİ REDDEDİP,MANEVİ TAZMİNATA HHÜKMEDİYOR.

7 4-AİHM KARARININ TAHLİLİ
4-A USUL YÖNÜNDEN AİHS. 35.MD. GÖRE İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKETİLMESİ GEREKİR, BU KURALIN İSTİSNALARI VARDIR ANCAK SINIRLIDIR, AİHM’E GÖRE KUŞKU BU İSTİSNANIN SEBEBİ OLAMAZ (GARCİA/İSVİCRE ) AİHM BU OLAYDA YEREL MAHKEME KARAR VERMEDEN BAŞVURUYU KABUL ETMİŞTİR. AİHM HEM 35.MD.Yİ HEM KENDİ İÇTİHADINI İHLAL ETMİŞTİR. 150 YILLIK TÜRK İDARİ YARGISINI YOK SAYMIŞTIR.

8 4-AİHM KARARININ TAHLİLİ
4-B ESAS YÖNÜNDEN FİİL SADECE DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINDAN İBARET DEĞİLDİR, ETNİK TAHRİK VE BÖLÜCÜLÜK İÇERMEKTEDİR, AİHS’NİN 10/2. MD. GÖRE MEŞRU SINIRLAMA HALİ VARDIR, CEZANIN ORANTILI OLMADIĞI DOĞRUDUR, DANIŞTAY DA HAK İHLALİNİ TESPİT ETMİŞTİR, AİHM ACELECİ VE PEŞİN HÜKÜMLÜ DAVRANMIŞTIR.

9 5-SONUÇ AİHM 35.MD. VE KENDİ İÇTİHADINI İHLAL ETMİŞTİR(GARCİA/İSVİÇRE ) AMACI BAĞCIYI DÖVMEK VE BU YOLLA PARA KAZANMAK OLANLARI TAHRİK ETMEKTEDİR. FANTASTİK KARARLARI KENDİSİNE BİNLERCE DOSYA OLARAK DÖNMEKTEDİR VE İŞE BOĞULMAKTADIR. İŞ YOĞUNLUĞU SEBEBİYLE KENDİSİ DE ADİL YARGILANMA HAKKINI İHLAL ETMEKTEDİR( UZUN YARGILANMA SÜRELERİ)

10 SABRINIZDAN DOLAYI TEŞEKÜR EDERİM OSMAN ERMUMCU


"İzmir bölge idare mahkemesi başkanı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları