Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ 1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ SINIF ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ SEVİM ÖCAL SEVİM ÖCAL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ 1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ SINIF ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ SEVİM ÖCAL SEVİM ÖCAL."— Sunum transkripti:

1

2 1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ 1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ SINIF ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ SEVİM ÖCAL SEVİM ÖCAL

3 Yazıda okumayı kolaylaştırmak için bir takım işaretler kullanılır. Bu işaretler bir yandan cümlenin yapısını, sözün bağlantı yerlerini açık olarak göstermeye; bir yandan da yazıda harflerle belirtilmeyen birtakım özellikleri (vurgu – ezgi) ve durakları bildirmeye yarar.

4 NOKTA ……..  Merhaba, beni tanıyorsunuz. Biliyorum çok küçüğüm ama görevlerim çok.  Birlikte sıralayalım mı görevlerimi?

5 2. Tümcenin sonuna konurum.  Okulumu çok seviyorum.  Başarmak için çalışmalıyız. Sakın beni unutma.

6 2.Bazı kısaltmaların sonuna konurum:  Dr. ( Doktor),Cad. ( Cadde), Sok(Sokak), s.(Sayfa)

7 3.Sayılardan sonra sıra bildirmek için konurum:  3.(üçüncü), 5. (beşinci)

8 VİRGÜL Merhaba, beni tanıdınız mı?Noktanın arkadaşıyım. Benim de görevlerimi birlikte sıralayalım mı?

9  Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur:  Uzun boylu, sarı saçlı bir çocuktu.  Arkadaşlarım Simge, Merve, Aylin ve Selin bize geldiler.  Pazardan portakal, mandalina, elma ve muz aldık.  Ben en çok dondurma, kek, çikolata severim.

10 2.Tümcede ara sözlerin başında ve sonunda kullanılır.  “ Annesini,canından çok sevdiği aziz varlığı, özlemişti.”

11 3.Resmi yazılarda ve mektuplarda seslenme sözcüğünden sonra kullanılır.  Sayın Profesör,  Sevgili Kardeşim,

12 Soru İmi ( ? )  Beni nerede görseniz tanırsınız değil mi?  Aklınızdaki her sorunun sonunda hep ben varım. Beni unutacağınızı hiç sanmıyorum. Yanılıyor muyum?

13 1.Soru bildiren tümce veya sözlerin sonunda kullanılır.  Öğretmenim, ne zaman sınıfımızı süsleyeceğiz?  Hangi öğrenci tahtaya kalkacak?  Ali, bize mi gelecek?  İzmir’den mi,Ankara’dan mı, İstanbul’dan mı?

14 SSSSöz arasında parantez içerisinde soru işareti (?)bir bilginin şüpheyle karşılandığını veya bir söze inanılmadığını gösterir. Ankara'dan Konya'ya 1,5 (?) saatte gitmiş.

15 Ünlem İmi ( ! )  Merhaba, ne zaman sevinseniz, korksanız ya da yaptığınız bir işle gurur duysanız beni kullanırsınız.  Kim miyim?

16 Ünlem İşareti ( ! )  1. Sevinç, kıvanç, acı, korku, şaşma gibi duyguları anlatan tümcelerin sonuna konur:  Ne mutlu Türk’üm diyene!  Hava ne kadar da sıcak!  Hava ne kadar da sıcak!  “A, mektubu yine evde unuttum ! ”

17 2. Seslenme ve uyarı sözlerinden sonra konur:  Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!  Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!

18 3. Alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırılmak istenen sözden hemen sonra yay ayraç içinde ünlem işareti kullanılır:  İsteseymiş bir günde bitirirmiş (!) ama ne yazık ki vakti yokmuş (!).  Adam, akıllı (!) olduğunu söylüyor.


"1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ 1-A SINIFI TÜRKÇE DERSİ TATİL ÖDEVİ SINIF ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ SEVİM ÖCAL SEVİM ÖCAL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları