Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖYP SÜREÇ. AMAÇ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖYP SÜREÇ. AMAÇ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı."— Sunum transkripti:

1 ÖYP SÜREÇ

2 AMAÇ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı olan diğer yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırılması yoluyla, öğretim üyesi yetiştirilmesine ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.

3 KONTENJANLAR Yükseköğretim Kurulu üniversitelerimizden, öğretim elemanına ihtiyaç duydukları anabilim dalları itibariyle araştırma görevlisi sayılarını ve mezuniyet alanlarına ilişkin özel şartları belirlemelerini ister.

4 KONTENJANLAR YÖK Yürütme Kurulu ilgili talepleri değerlendirir ve ÖYP araştırma görevlisi kontenjanları belirler. Kontenjanlar YÖK’ün resmi internet sitesinde ilan edilir.

5 BAŞVURU Belirlenen koşulları sağlayan adaylar başvurularını YÖK’ün resmi internet sitesinden beyan usulüne göre yapar. Yerleştirmeler ÖYP puanlarına göre YÖK Başkanlığınca yapılır. Yerleştirilenlerin atama işlemlerini 2547 sayılı Kanun’un 33. maddesi uyarınca ilgili Üniversiteler yapar.

6 ATAMA Söz konusu kadrolara ÖYP puanı esas alınarak atama yapılır. ÖYP PUANI: ALES Puanı x 0.60 Not Ortalaması x 0.25 Dil Puanı x 0.15

7 ATAMA Örnek ÖYP Puanı Hesaplaması: ALES: 80 x 0.60 = 48 Not Ortalaması: 70 x 0.25 = 17.5 Dil Puanı: 60 x 0.15 = 9 ÖYP PUANI = 74.5

8 DİL EĞİTİMİ EVET Doğrudan ÖYP lisansüstü programlarına başvuru yapılabilir. HAYIR YURTİÇİNDE 6 AY DİL EĞİTİMİ 65 ve üstü puan alabilenler istekleri halinde YURTDIŞINDA 3 AY DİL EĞİTİMİ

9 DİL EĞİTİMİ EVET Doğrudan ÖYP lisansüstü programlarına başvuru yapılabilir. HAYIR YURTİÇİNDE 6 AY DİL EĞİTİMİ 65 ve üstü puan alabilenler istekleri halinde YURTDIŞINDA 3 AY DİL EĞİTİMİ

10 ÖYP LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI Programa öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla katılan yükseköğretim kurumları, lisansüstü öğrenim verebilecekleri anabilim dallarını, bu anabilim dallarındaki öğretim üyesi sayılarını, eğitim-öğretim ve araştırma altyapılarını, ÖYP dışı mevcut ve bu kapsamda almayı planladıkları öğrenci sayılarını ve bu öğrencilerde arayacakları asgari şartları YÖK’e bildirir.

11 ÖYP LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI Yürütme Kurulu tarafından YÖK-ÖYP Komisyonunun görüşü de alınarak bu talepler arasından ÖYP kapsamında desteklenecek lisansüstü programlar ve öğrenci kontenjanları YÖK resmi internet sitesinde ilan edilir.

12 ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI Lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirmeler adayların ÖYP puanı esas alınarak Yürütme Kurulu tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilir. 35.Maddeyle görevlendirme

13 ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI ÖĞRENİM SÜRESİ SüreEk Süre Yüksek lisans4 yarıyıl2 yarıyıl Doktora8 yarıyıl4 yarıyıl Bütünleştirilmiş doktora10 yarıyıl4 yarıyıl Kendilerine ek süre verilen araştırma görevlileri, ek süre boyunca, bu program kapsamında verilen desteklerden yararlanamazlar.

14 MECBURİ HİZMET Eğitim programına başlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrosunun bulunduğu üniversiteye karşı sorumlu olmak üzere, 2547 sayılı Kanunun 35 nci maddesi hükmü çerçevesinde bir mecburi hizmet sözleşmesi imzalar. Ek süre de dâhil belirtilen süreler içinde çalışmalarını tamamlayamayan veya programa devam etmek istemeyen ÖYP araştırma görevlilerine mecburi hizmet sözleşmesi maddeleri uygulanır.

15 DANIŞMAN ATAMA ÖYP araştırma görevlilerine lisansüstü öğrenim için kayıtlı oldukları enstitü tarafından bir danışman görevlendirilir. Danışman, her yarıyıl sonunda öğrenci hakkında hazırlayacağı değerlendirme raporunu enstitüye sunar. Bu raporlar düzenli olarak öğrencinin mecburi hizmet yükümlüsü olduğu üniversiteye iletilir. Dersleri başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlilerinin tez çalışmalarını değerlendirmek üzere, enstitü tarafından, varsa mecburi hizmet yükümlüsü olduğu üniversitede görev yapan bir öğretim üyesinin de katılımıyla en az üç öğretim üyesinden meydana gelen bir tez izleme komitesi oluşturulur.

16 YURTDIŞI ÇALIŞMALAR ÖYP araştırma görevlileri, bu amaçla Yükseköğretim Kurumlarına kendileri için tahsis edilen miktarı aşmamak kaydıyla, gerektiğinde danışmanları ile birlikte kısa süreli yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantılara katılabilirler. Söz konusu yurtdışı bilimsel toplantılara katılma giderleri de proje kapsamında desteklenir. Ayrıca ÖYP araştırma görevlileri, yüksek lisans eğitimleri süresince en çok üç ay, doktora eğitimleri süresince de en çok 12 ay yurt dışında bir üniversitede eğitim-öğretimlerini veya araştırmalarını sürdürebilirler.

17 Doktora programından başarı ile mezun olan ÖYP araştırma görevlileri; en geç bir ay içinde mecburi hizmetle yükümlü olduğu üniversitedeki görevlerine dönerler. ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI


"ÖYP SÜREÇ. AMAÇ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarında, öğretim üyesi ihtiyacı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları